Basketbalistky USK excelovaly. Brno v Eurolize končí

19:20
GDYNĚ - Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve svém závěrečném utkání ve skupině A Evropské ligy excelovaly na palubovce Gdyně, kterou deklasovaly 102:66. Uhájily tak čtvrtou příčku v tabulce a splnily svůj cíl. Zároveň si zlepšily sebevědomí před play off. Hlavní zásluhu na dnešní výhře měla autorka 35 bodů Eva Vítečková, která o tři body vylepšila dosavadní střelecké maximum této sezony Euroligy.

Basketbalistky USK. foto: ČTK

Vítečková zároveň v utkání pokořila hranici 2000 nastřílených bodů v elitní soutěži, což se před ní povedlo jen deseti hráčkám.

Basketbalistky Friska Brno se rozloučily s letošním ročníkem Evropské ligy porážkou s Košicemi 57:79. Ve skupině C obsadily s jedinou výhrou na kontě poslední místo.

České mistryně na hřišti Gdyně v první půlce střelecky explodovaly. Dařilo se zejména Vítečkové, která jakoby se snažila potvrdit oprávněnost nominace na nejlepší hráčku Evropy. Za úvodních 17 minut hry trefila 10 ze svých 14 střeleckých pokusů, z toho tři trojky, a v poločase měla na kontě už 24 bodů. Výborně jí sekundovala Kateřina Elhotová s 15 body.

Eldebrinková zaznamenala 19 bodů

USK tak ani nevadilo, že k utkání nebyla připravená jeho nejlepší střelkyně DeLisha Miltonová-Jonesová, která si minule s Györem poranila stehenní sval. Na konci první čtvrtiny zato naskočila Anna Montaňanaová, která již zažehnala zdravotní problémy. Střelecky se sice tolik neprosazovala, ale hře USK prospěla svými přihrávkami, když během prvních čtyř minut zaznamenala čtyři asistence. Po příchodu na hřiště se střelecky chytla Frida Eldebrinková, která zápas zakončila s 19 body.

Gdyně v obraně vůbec nezvládala pokrýt soupeřky a už první čtvrtinu prohrála 17:33. V poločase byl rozdíl mezi oběma týmy 32 bodů. Po změně stran pokračovala Vítečková ve svém galapředstavení a USK dál navyšoval svůj náskok až na 42 bodů. Pak ale přišlo menší polevení, navíc trenér Lubor Blažek se rozhodl dát v poslední čtvrtině šanci také náhradnicím Michaele Zrůstové a Adéle Nečáskové. Gdyně pouze vyrovnala obraz hry, ztrátu snížila jen na 36 bodů.

Sebrala tak Pražankám naději na výhru nejvyšším rozdílem v sezoně, kterou zůstal triumf 98:60 nad Kaunasem. USK se alespoň po Madridu, Galatasarayi a Košicích stal čtvrtým celkem, který v této sezoně pokořil stobodovou hranici.

Gdyně - USK Praha

Skupina A:
Lotos Gdyně - ZVVZ USK Praha 66:102 (17:33, 31:63, 44:81)
Nejvíce bodů
: Andersonová 21, Henryová 18, Kněževičová 11 - Vítečková 35, F. Eldebrinková 19, Elhotová 17, Montaňanaová 7. Trestné hody: 13/11 - 17/14. Fauly: 16:16. Trojky: 3:10.