Basketbalistky USK i Brna dostaly v Eurolize lekci

20:07
PRAHA - Basketbalistky ZVVZ USK Praha v Evropské lize po dvou předchozích výhrách dnes na vlastní palubovce podlehly Jekatěrinburgu 59:74. Pražanky s ruským favoritem držely krok jen v první čtvrtině, pak tým z Uralu zabral a odrazil se k triumfu skvělou obrannou a účinnou hrou pod košem v útoku.

Anna Montananaová (uprostřed) foto: ČTK

Na lavičce Jekatěrinburgu se z výhry svého týmu radovala také česká rozehrávačka a úřadující nejlepší basketbalistka Evropy Hana Horáková, která je však mimo hru kvůli zlomenině levé ruky. USK má nyní bilanci dvou výher a tří porážek, příští čtvrtek se české mistryně představí v maďarském Györu. Jekatěrinburg vyhrál čtyřikrát z pěti pokusů.

Na USK po cenném minulém triumfu ve Valencii jako by dolehlo, že do zápasu nemůže zasáhnout jeho zraněná nejlepší střelkyně Miltonová-Jonesová, jejíž absence byla hodně citelná i v podkošových soubojích, kde měl Jekatěrinburg navrch i díky výškové převaze.

USK - Jekatěrinburg 59:74

ZVVZ USK Praha - UMMC Jekatěrinburg 59:74 (13:17, 19:31, 31:56)
Nejvíce bodů
: Montaňanová 24, F. Eldebrinková 16, Vítečková 11 - Grudaová 15, Parkerová, Pondexeterová a Artěšinová 11. Fauly: 18:15. Pět chyb: 34. Kulichová, 37. Burgrová (obě USK). Trestné hody: 11/8 - 15/13. Trojky: 5:5. Diváci: 1000.

První čtvrtina ještě domácím vyšla, pak na ně ale dolehla střelecká krize. Hvězdný Jekatěrinburg, který dnes neukázal mnoho slabin, ve druhé desetiminutovce využil toho, že tým z Folimanky přes šest minut nedokázal skórovat. USK z herní krize nepomohla ani portugalská rozehrávačka Penicheirová, která si dnes v týmu českých mistryň odbyla svoji euroligovou premiéru.

Montaňanová v domácím týmu zůstala v ofenzivě se svým příspěvkem 24 bodů osamocená, příliš se nedařilo tradičním střeleckým oporám Vítečkové a především Elhotové, která nedala ani bod. Pražanky se při střelbě pohybovaly jen kolem třicetiprocentní úspěšnosti, navíc hodně ztrácely na doskoku.

Jekatěrinburg od začátku těžil z výborné útočné hry pod košem, ruským šampionkám ani nemuselo vadit, že za prvních čtrnáct minut daly jediný koš mimo vymezené území. I tak jejich náskok dál narůstal, s dvanáctibodovým trhákem v poločase se hostující tým, jenž v ofenzivě spoléhal na Parkerovou, Grudaovou či dirigentku Pondexterovou, nespokojil a na začátku třetí čtvrtiny USK ještě víc nalomila dvěma trojkami Artěšinová.

8. Gdyně 4 1 3 276:311 5

Kouč USK Blažek zkusil nástup soupeře zastavit zónovou obranou, ale ani ta suverénky z Ruska nerozhodila. Když USK na konci třetí čtvrtiny ztrácel propastných 25 bodů, stala se ze závěru už jen formalita. Pražanky si dojem z utkání v závěru trochu vylepšily, když odmítly možný debakl a manko přece jen stáhly. Nic to ale nezměnilo na tom, že Jekatěrinburg vyhrál i sedmý vzájemný zápas.

Brněnské basketbalistky utrpěly v Madridu debakl 70:112

Brno chtělo v Madridu překvapit podobně jako v minulém kole proti Wisle Krakov, ale hráčky Rivasu něco takového nedovolily. Zápas rozhodly v podstatě už v první čtvrtině, kterou vyhrály o 13 bodů.

Madrid - Brno 112:70

Rivas Madrid - Frisco Sika Brno 112:70 (27:14, 55:35, 87:50)
: Jonesová 20, Carsonová a Cruzová po 16, Dubljevičová 15, Aguilarová 14 - Thomasová 18, Hanušová, Hejdová a Pecková po 9. Rozhodčí: Denis (Belg.), Barth (Něm.), Vovk (Chorv.). Fauly: 9:16. Trestné hody: 20/18 - 11/6. Trojky: 2:6. Diváci: 800.

Brňanky, v jejichž sestavě se i přes zdravotní problémy objevila i podkošová posila Robinsonová, nestačily zvláště v obraně a jejich manko narůstalo až na poločasových 20 bodů. Zatímco na straně domácích se už ve 25. minutě dostala na dvouciferný počet nastřílených bodů hned čtveřice hráček, v brněnském dresu to byla za celé utkání pouze rozehrávačka Thomasová, která zápas zakončila s 18 body. I ta se však při střelbě spíše trápila.

Když pak Madrid na začátku třetí čtvrtiny předvedl šňůru 12:0 a odskočil už na třicet bodů, bylo o jeho vítězství definitivně rozhodnuto a mohly dostat prostor náhradnice. Domácí tým nepolevil ani v závěru a nakonec stanovil nejvyšší rozdíl ve skóre v této euroligové sezoně. Dosavadním maximem byla výhra Jekatěrinburgu nad Kaunasem o 36 bodů.

8. Brno 5 1 4 319:410 6

Největší zásluhu na třetím vítězství Rivasu v sezoně měly Američanka Jonesová, která 20 body potvrdila roli třetí nejlepší střelkyně soutěže, Aguilarová (14 bodů a 11 asistencí) a Dubljevičová, která při své premiéře za nový tým dala 15 bodů.