Petra Kulichová | foto: Reuters

Basketbalistky jsou ve čtvrtfinále: rozdrtily Angolu

•   14:12
LONDÝN - České basketbalistky si zahrají čtvrtfinále olympijských her v Londýně. V závěrečném utkání základní skupiny A porazily Angolu 82:47 a se dvěma výhrami z pěti duelů obsadily čtvrté místo. Hlavní zásluhu na tom mají Michaela Zrůstová (20 bodů) a Eva Vítečková (19 bodů).

Češky mezi osm nejlepších celků na hrách postoupily potřetí za sebou, o premiérovou účast v semifinále si zahrají v úterý s Francií, vítězem skupiny skupinu B.

"Jsem moc rád, že jsme se nakonec dostali z té nepříznivé situace a do čtvrtfinále postoupili. Nedařilo se, prohráli jsme první dva zápasy, ale ukázalo se, že ten tým na postup má. Pomůže to dnes sebevědomí i proto, že jsme vyhráli o tolik," hodnotil kouč Lubor Blažek. Připustil, že Angolanky zpočátku zaskočily české hráčky těsnou osobní hrou. "Tak jsme zareagovali, změnili na zónovou obranu a zlomili je," uvedl.

Úvod utkání byl poměrně vyrovnaný. Angolankám se dařilo při individuálních akcích a bojovností dělaly soupeřkám starosti. Jenže český tým se mohl opřít o kanonýrku Vítečkovou, která byla bezchybná a proměnila všech svých osm střel, navíc v klíčové první půli.

Od druhé čtvrtiny pak trenér Lubor Blažek naordinoval zónovou obranu, která na africké mistryně platila, a český náskok se začal zvyšovat. Kromě Vítečkové k tomu přispěla i kapitánka Horáková výbornou obranou a doskakováním či pivotka Kulichová, která konečně v Londýně našla alespoň část z formy, kterou měla v kvalifikaci. Angolanky daly ve druhé čtvrtině jen sedm bodů a český náskok se zvýšil na 15 bodů.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

V úvodu druhé půle pak Češky utekly dokonce na 20 bodů a trenér Blažek si mohl dovolit poslat do hry i náhradnice, přesto se stále dařilo náskok držet a mírně zvyšovat. Přispěla k tomu hlavně hrdinka z předchozího duelu s USA Zrůstová, která střeleckou formu potvrdila a nakonec se s 20 body stala nejlepší českou střelkyní. Dařilo se i třetí rozehrávačce Bartákové.

V poslední čtvrtině už se tak hrálo jen o konečný rozdíl a české opory Horáková, Vítečková a Veselá do hry už nezasáhly a šetřily síly na úterní čtvrtfinále. V něm se v odvetě za loňský duel o 3. místo na mistrovství Evropy postaví Francouzkám, které jsou v Londýně neporažené.

Basketbal - ženy

Skupina A:

Česká republika - Angola 82:47 (23:18, 40:25, 58:35)
Nejvíce bodů
: Zrůstová 20, Vítečková 19, Bartáková 8, Horáková 7 - Mauriciová 18, Manuelová 10, Tomasová 9. Rozhodčí: Núdžaim (Libye), Mayberry (Austr.), Gode (Keňa). Fauly: 20:20. Pět chyb: 40. Kulichová. Trestné hody: 19/15 - 30/16. Trojky: 9:3.