8. července 2011 18:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalová NBA se hádá. O velké peníze

Basketbal - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbal - ilustrační foto. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Pro fanoušky je to velké dilema. Máme držet palce milionářům, nebo ještě bohatším milionářům? ptají se v diskusích. Výluka nejlepší basketbalové ligy světa jim ale rozhodně není lhostejná. Ta začala 30. června poté, co se vedení NBA nebylo po několik měsíců schopno domluvit se zástupci hráčů.

O co vlastně ve sporu jde? O peníze, samozřejmě. Majitelé klubů tvrdí, že liga prodělává, a proto se musí snížit platové stropy. S tím hráči nesouhlasí a tvrdí, že radikální kroky nejsou potřeba, podle některých NBA dokonce vydělává. Rozpory mezi oběma stranami jsou veliké, což dokumentovaly i výroky člena exekutivy hráčských odborů a pivota Atlanty Etana Thomase.

"NBA nám předložila návrh, ve kterém chce nový tvrdý platový strop, konec garantovaných kontraktů, drastické ekonomické znevýhodnění a naopak garantovaný zisk pro každého majitele. Chtějí si zajistit, že ať majitel udělá jakékoli špatné obchodní rozhodnutí, stejně bude mít garantovaný zisk," napsal na svém blogu. "To není začátek vyjednávání, to je vánoční seznam pro Santa Clause," dodal.

Basketbalová hvězda Miami LeBron James

Jedno je jasné: z pohledu fanoušků, i těch českých, je to velká škoda. Šestka letošního draftu Jan Veselý se totiž premiéry v NBA asi jen tak nedočká. V posledních dnech se hráčů zastal vlivný komentátor Nate Silver píšící pro New York Times. Ten se opírá hlavně o údaje časopisu Forbes: NBA měla podle něj mít v sezoně 2009/10 hrubý zisk 183 milionů dolarů.

Silver ve svém sloupku přiznává, že v témže ročníku prodělalo 17 z 30 klubů, ale že většina ztrát byla velmi malá a lehce by je prý pokryl výdělek klubů New York Knicks, Chicago Bulls a Los Angeles Lakers. Vedení NBA však na svém webu zareagovalo zprávou, ve které čísla Forbesu popírá. "Kluby prodělaly 340 milionů, a to i když se započítávaly peníze ze sedmi ziskových týmů," stojí v prohlášení.

Debata, zda kluby NBA vydělávají, či ne, se táhne už několik let. Silver s řadou dalších novinářů ale nově poukazují na to, že někteří vlastníci zřejmě používají legální účetní triky, aby uměle tvořili ztráty. A se stejnými argumenty se ozývají i zástupci hráčských odborů. Připomeňme jen, že se současným průmerným platem v NBA 4.79 milionu dolarů na sezonu jsou basketbalisté jasně nejlépe placenými hráči kolektivních sportů.

Dirk Nowitzki (v bílém) a LeBron James.

Už teď je téměř jisté, že liga se na podzim nerozjede. Když byla poslední výluka NBA před 13 lety, hrálo se jen 50 místo obvyklých 82 zápasů. Teď hrozí, že by se klidně mohlo nehrát celý rok, stejně jako v hokejové NHL v sezoně 2004/05. Přitom popularita soutěže v poslední době roste. Zlepšuje se návštěvnost, všechny tři televize, které se specializují na NBA, zaznamenaly obrovský nárůst diváků. Sledovanost TNT se zvedla o 42 %, ABC o 38 % a ESPN o 28 %.

Nedá se očekávat, že se vzestupný trend udrží i ve chvíli, kdy si naštvaní fanoušci budou muset hledat jinou zábavu. "Popularita je na absolutním vrcholu. Všichni víme, jak nebezpečná může výluka být. Obě strany mají peníze, a i přesto se obě cítí poškozeny," kroutil hlavou i hráč Lakers Luke Walton.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky