Basketbalové drama pro Japonsko. Favoritky na MS stále nezaváhaly

18:08aktualizováno  22:27
BRNO/OSTRAVA - Ani v pátý hrací den neklopýtly na mistrovství světa basketbalistek v České republice favorizované celky USA, Austrálie v osmifinálové skupině E a Rusko se Španělskem ve skupině F, kde hraje i český tým. Všechny čtyři výběry však už netrpělivě vyhlížejí očekávané středeční vzájemné souboje, které rozhodnou o jejich nasazení do vyřazovacích bojů ve čtvrtfinále a o tom, zda půjdou dál z první nebo druhé pozice.

Brazílie - Japonsko (zleva: Marquesová, Išikawaová) foto: ČTK

Španělky dnes porazily v Brně český výběr 77:57, což znamená, že Češky nemůžou skončit lépe než třetí ve skupině. Rusko si pak večer jasně poradilo s Koreou v poměru 81:48. V Ostravě se obhájkyně titulu z Austrálie nejprve musely hodně napracovat, aby porazily úřadující evropské šampionky z Francie 62:52, v dalším zápase pak Američanky nedaly šanci Bělorusku a zdolaly jej 107:61.

Český tým ve čtvrtfinále zřejmě narazí právě na jednoho z dvojice USA, Austrálie. Pokud Češky ve středu Brazílii v posledním utkání skupiny porazí, mají třetí místo jisté. Téměř definitivní už je i jejich postup mezi nejlepších osm týmů turnaje.

Přišly by o něj jen v případě, že by Brazílii podlehly o 61 bodů a Korejky zároveň zdolaly Japonsko. V tu chvíli by Česko, Brazílie i Korea měly stejnou bilanci tří výher i porážek a o postupujícím by rozhodla až minitabulka a skóre ze vzájemných zápasů.

Brazílie si šanci na postup do čtvrtfinále uchovala v souboji s Japonskem až vyrovnávací trojkou v poslední vteřině zápasu a vzápětí zvládla i prodloužení. Přitom kdyby Brazilky dnes prohrály, už by postoupit do čtvrtfinále nemohly.

Japonky vedly v třetí čtvrtině už rozdílem dvanácti bodů 54:42, náskok ale prohospodařily. Dvanáct sekund před závěrem prodloužení pak Marquezová otočila trojkou výsledek na 92:91.

Velkou formu prokázaly i Američanky, které už podruhé na turnaji pokořily hranici sta vstřelených bodů.

Výsledky mistrovství světa v basketbalu žen

Kanada - Řecko 52:57 (7:12, 20:28, 37:44),
Austrálie - Francie 62:52 (15:10, 34:25, 48:44)
Brazílie - Japonsko 93:91 po prodl. (24:24, 40:48, 61:62, 78:78)
Česko - Španělsko 57:77 (18:13, 32:37, 53:60)
Čína - Senegal 71:69 (19:8, 31:30, 51:48)
Bělorusko - USA 61:107 (11:37, 28:58, 44:85)
Korea - Rusko 48:81 (16:16, 28:29, 38:54)

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...