Expozice se snaží poutavou formou „rámovat“ obrazy československých úspěchů. Ale nechybí světový kontext. Ostatně nejdůležitější medaile a ceny se rodily na globálním kolbišti.
Reprezentační výběry mužů a žen bývalého Československa získaly na šampionátech desítky medailí. A i po roce 1993 se republika může chlubit výjimečnými sportovci. S mnohými se diváci v muzeu „setkají“, stejně tak se zahraničními legendami z NBA a týmy, které měnily basketbal.
Kořeny
Doktor Naismith připevnil koš na broskve na zeď springfieldské tělocvičny v roce 1891. Sepsal 13 pravidel a začalo dobrodružství basketbalu. Nová míčová hra se v USA rychle šířila a brzy přeskočila oceán. Měchuřinu, kožený míč s tkaničkou, vzali do rukou i Čechoslováci. A to pořádně.
„V roce 1946 senzačně získali zlato na evropském šampionátu ve Švýcarsku. Před vchodem do haly jsme postavili repliku koše, pod kterým se rozhodovalo o vítězi. Muzeu ji daroval Jaroslav Bouček, producent filmu Zlatý podraz,“ říká Martin Kotrbatý, který v mládí hrával basketbal za Spartu a nyní vede spolek NaBaMu.
Galerie nezapomenutelných
Součástí muzea je Galerie nezapomenutelných, série velkoformátových fotografií basketbalových legend.
Zidekas, český obrovitý centr, „oblékl“ síťku z koše a s trofejí v rukou předvedl vítězný tanec. Kromě euroligové trofeje vybojoval Big George - Jiří Zídek mladší - v dresu UCLA i americký univerzitní titul. V galerii má společné místo s otcem, který je českým basketbalistou století. Za všemi nad palubovkou je silný příběh. A místo v ní by si jistě zasloužili i mnozí další. Třeba také ti, kdo prožili život za oceánem, ale lze u nich vystopovat silné české kořeny. „Měl je třeba centr Joe Lapchick zvaný Big Czech, který oblékal dres Original Celtics. Později trénoval New York Knicks a stal se nezapomenutelným v USA,“ popisuje slovenský basketbalový bloger Lukáš Kuba, který se hráčům NBA s československou stopou věnuje a s muzeem spolupracuje.
Osobnosti na fotografiích mohou pozorovat palubovku, kde se rodí jejich nástupci. Spolek NaBaMu spolupracuje s basketbalovou federací (ČBF). Dohodl se s ní i na tom, že bude podobné basketbalisty vyhledávat, dokumentovat jejich život a případně navrhovat do Síně slávy federace.
Muzeum má oporu ve městě i pelhřimovském klubu Sojky. Ty jsou známé péčí o mládež. Basketbal je ve městě silný i díky sponzorům, za všechny lze jmenovat třeba Agrostroj Pelhřimov. Spolek NaBaMu tak konečně získal útočiště pro stovky basketbalových artefaktů.
Na otevření části muzea a zároveň mezinárodní turnaj Young Guns přijeli třeba Kateřina Elhotová, Kamil Brabenec a Jiří Welsch, Eva Kotrbatá a Hana Brůhová. Z videa muzeum zdravili Ondřej Balvín a „Fialka“. Muzeum chce kompletní expozici představit příští rok na jaře nebo v létě, ještě před zahájením evropského šampionátu mužů, který se bude hrát i v Praze.