Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalisty místo Budínského povede izraelský kouč Ginzburg

Trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg | foto: ČTK

PRAHA Českou basketbalovou reprezentaci mužů povede izraelský trenér Ronen Ginzburg. Nahradí Pavla Budínského, který čtyřleté působení u týmu zakončil postupem na zářijové mistrovství Evropy, přesto nedostal novou smlouvu. Národní mužstvo poprvé povede cizinec.

Ginzburg v předchozích sedmi letech trénoval Nymburk, kde v létě skončil. "Rozhodli jsme se angažovat trenéra národního týmu na plný úvazek, stejně jako je tomu u reprezentace žen," uvedl předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta v tiskové zprávě. Budínský dosud vedl národní tým jen na poloviční úvazek, protože zároveň trénuje ligový Děčín. Od roku 2009, kdy tým převzal po Michalu Ježdíkovi, dokázal reprezentaci dostat po šesti letech na mistrovství Evropy, kde po dobrých výkonech skončila na 13. místě.

Bývalý trenér českých basketbalistů Pavel Budínský

Bývalý trenér českých basketbalistů Pavel Budínský

"Vážíme si práce, kterou během čtyř let u reprezentace odvedl. Pozvedl tým a dokázal ho z divize B dostat až na mistrovství Evropy. V současnosti je ale smluvně vázán v Děčíně," řekl Jansta. Budínský má v Děčíně smlouvu do roku 2016, ovšem v kontraktu je klauzule, která případným zájemcům do konce října umožňovala trenéra vykoupit. Byl tak ve stejné pozici jako trenér Pavel Vrba, kterého fotbalová asociace vykoupila z Plzně kvůli národnímu týmu.

"Byla to opravdu hodně podobná situace jako u fotbalové reprezentace. O možnosti skončit v Děčíně jsem uvažoval, ale záleželo na tom, jestli někdo z ČBF osloví klub. Ale to se nestalo. Ověřoval jsem si to u vedení. Takže to chápu tak, že o mě zájem nebyl," řekl Budínský. Konec u národního týmu ho mrzí, ale snaží se to brát profesionálně. "Samozřejmě mě to trochu mrzí, ale nedělám z toho vědu. Skončila mi smlouva a respektuji, že se rozhodli pro jiného trenéra. Na to mají právo," uvedl Budínský.

Ginzburg se zapojí také do systému vzdělávání českých trenérů

Kladně hodnotí fakt, že se ČBF rozhodla najmout trenéra národního týmu na plný úvazek. "To jsem i doporučoval ve své zprávě po mistrovství Evropy," řekl Budínský s tím, že je připraven Ginzburgovi pomoci s předáním informací o týmu. "Pokud bude mít trenér Ginzburg zájem, tak mu rád poradím. Nemám problém mu pomoci," dodal. Ginzburg se kromě vedení národního týmu zapojí také do systému vzdělávání českých trenérů. "Rozhodly pro něj mezinárodní zkušenosti a znalost českého prostředí," uvedl šéf basketbalové federace a Nymburka, odkud Ginzburga dobře zná.

Padesátiletý Izraelec strávil v týmu českého mistra předchozích sedm sezon. Nejprve jako asistent svého krajana Muliho Kacurina a po čtyřech letech jako hlavní trenér. Přispěl tak k zisku sedmi mistrovských titulů, i stejného počtu českých pohárů. Cenná vítězství slavil i na evropské scéně v Eurocupu, Adriatické lize a VTB Lize. Po sezoně 2012/13 své angažmá v Nymburce ukončil. Následně pracoval pro izraelskou televizi, kde mu 15. listopadu skončila smlouva.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...