Nymburk znovu trápil nejbohatší tým Evropy, nakonec CSKA podlehl

19:00aktualizováno  19:50
PRAHA - Basketbalisté Nymburka i přes velmi dobrý výkon nezopakovali loňskou domácí výhru nad nejbohatším klubem Evropy CSKA Moskva. V duelu VTB ligy v pražské O2 areně prohráli 63:76, přestože sedm minut před koncem nad velkým favoritem vedli. Ve skupině B obsadí konečné osmé místo.

Nymburk - CSKA Moskva. Miloš Teodosič z CSKA foto: ČTK

VTB liga basketbalistů - skupina B

ČEZ Basketball Nymburk - CSKA Moskva 63:76 (14:15, 33:41, 49:51)
Nejvíce bodů: Rančík 26, Efevberha 16, Welsch 8 - Weems 15, Micov 14, Krstič 11, Teodosič 10. Fauly: 20:18. Trestné hody: 15/13 - 22/16. Trojky: 6:10. Diváci: 5830.

8. ČEZ Basketball Nymburk 17 5 12 1219:1377 22
9. Minsk 2006 17 2 15 1175:1388 19
10. Neptunas Klajpeda 17 2 15 1304:1534 19

"Hráli jsme proti jednomu z nejlepších týmů v Evropě, ne-li nejlepšímu, přesto jsem mu byli vyrovnaným soupeřem. Bohužel v závěru jsme udělali několik chyb, který tým jako CSKA dokáže potrestat," řekl trenér Nymburka Ronen Ginzburg. "Byl to ale skvělý výkon ve výborné atmosféře. Cítil jsem se jak v Eurolize," dodal. Zatímco před rokem dokázal Nymburk v Pardubicích CSKA Moskva šokovat výhrou o 19 bodů, která je dosud největší porážkou ruského giganta v soutěži, tentokrát na obhájce titulu nestačil.

CSKA neponechal nic náhodě a přivezl všechny své hvězdy. Hráči Nymburka jakoby měli větší respekt a v úvodu jim trvalo čtyři minuty, než vstřelili první koš. Pak ale počáteční ostych opadl, do hry naskočil aktivní Efevberha a Nymburku se povedlo z 0:6 otočit na 12:8. Český mistr držel vyrovnaný stav do 16. minuty především zásluhou Rančíka a poměrně dobré obrany. Pak však CSKA vyšlo několik těžkých střel a odskočil na poločasových sedm bodů.

"Hráčům jsem o poločase říkal, že jsme naopak měli vést o čtyři, kdyby proměnili některé příležitosti. Začali jsme ale moc nervózně. Cením si toho, že i když nám CSKA několikrát odskočil, tak jsme dokázali odpovědět," hodnotil Ginzburg. Ve druhé polovině začali Rusové s menší koncentrací a dopouštěli se zbytečných chyb, Nymburk toho však nedokázal výrazněji využít. Dařilo se mu alespoň držet s favoritem krok a v závěru třetí čtvrtiny přišel nápor a vyrovnání na 49:49.

Především obrana Nymburka byla velmi dobrá a pokrývala i nebezpečné pivoty CSKA v čele s Krstičem. Výraznější problémy dělal jen další hráč se zkušenostmi z NBA Weems. V poslední čtvrtině znovu střelecky táhl Nymburk Rančík, který dvěma rychlými trojkami vykřesal naději na další senzaci vyrovnáním na 54:54, vzápětí dokonce Welsch poslal Nymburk do vedení. Jenže CSKA potvrdil svou kvalitu a zkušenost, donutil Nymburk k chybám a šňůrou 14:0 rozhodl.

Nymburk hnaný 6000 fanoušky sice ještě snížil na rozdíl pěti bodů, ale porážku už neodvrátil. Nejlepším střelcem domácích byl s 26 body Rančík, za CSKA dal Weems 15 bodů. "Věděli jsme, že pro Nymburk je to mimořádný zápas. My za sebou navíc měli páteční těžký zápas s Žalgirisem. Nebyli jsme tak agresivní. V závěru však hráči odvedli dobrou práci," řekl kouč CSKA Ettore Messina. Poslední zápas v této sezoně VTB ligy sehraje Nymburk za týden v Minsku.