Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalový svátek může začít. Češky si na domácím MS věří

Zleva basketbalistky Hana Horáková, Ivana Večeřová a jejich reprezentační trenér Lubor Blažek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva basketbalistky Hana Horáková, Ivana Večeřová a jejich reprezentační trenér Lubor Blažek. | foto: ČTK

BRNO Hned tři metropole bude mít od zítřka až do neděle 3. října světový basketbal – Brno, Ostravu a Karlovy Vary. Právě v těchto městech se uskuteční 16. mistrovství světa žen a na bitevní pole vyrazí také domácí reprezentantky.

"Všichni chceme vyhrávat, jenže k úspěchu se nejezdí výtahem, ale krůček po krůčku. Proto si klademe postupné cíle, tím prvním je postup do čtvrtfinále," pravil dva dny před šampionátem kouč české reprezentace Lubor Blažek. Včera musel oznámit konečnou dvanáctku hráček, mimo hru zůstaly Michaela Hartigová s Romanou Hejdovou.

"Bylo to těžké rozhodování, ale nahrál nám i zdravotní stav hráček – Romana onemocněla. Nicméně obě s týmem zůstanou a budou moci prožít atmosféru šampionátu s námi," přiblížil trenér. V historii MS se tento podnik koná popáté v Evropě, ale zdejší prostředí jako první dostalo pořadatelství už podruhé (v Československu byl šampionát v roce 1967).

Basketbalistky Ivana Večeřová a kapitánka Hana Horáková (vlevo) vystoupily 21. září v Brně na tiskové konferenci před nadcházejícím mistrovstvím světa.

"Této důvěry ze strany mezinárodní federace FIBA si považujeme, bereme to jako odměnu za to, že ženský basketbal je v Česku nejúspěšnějším kolektivním olympijským sportem," připomněl šéf České basketbalové federace Miroslav Jansta. "A přípravy jsou ve finále, takže komise FIBA při své pondělní návštěvě všech tří měst konstatovala, že šampionát může začít," dodal.

Šestnáct zúčastněných týmů bylo rozděleno do čtyř základních skupin, dvě z nich našly domov v ostravské ČEZ Aréně a dvě v brněnském stánku ve Vodově ulici. Ze základních skupin postoupí první tři celky do dvou osmifinálových skupin, jejichž zápasy se odehrají rovněž v Brně a v Ostravě. Z nich postoupí dále vždy první čtyři družstva. Dějištěm závěrečných kol, počínaje čtvrtfinálovými zápasy (všechny 1. října), už bude KV Aréna v Karlových Varech.

Když se pořadatelé rozhodovali, kde vstoupí do šampionátu český tým, neměli příliš práce. "Úplně na začátku toužily po šampionátu také Praha, Pardubice a Liberec, ale volba byla celkem jednoznačná. Přednost dostalo Brno a hala ve Vodově ulici. Právě tam vyhrál místní Gambrinus, jehož hráčky tvořily léta základ reprezentace, v roce 2006 Euroligu, Brno je zkrátka nejbasketbalovějším českým městem," vysvětlil předseda ČBF Jansta.

Hráčky jsou v přípravě už tři měsíce. "Věřím, že jsme připraveny nejlíp, jak to jde, už se nemůžeme dočkat čtvrtka," řekla kapitánka týmu Hana Horáková. Ve čtvrtek se český tým utká s Argentinou (18.00), v pátek s Ruskem (18.00) a v sobotu s Japonskem (20.15). A hala pro 3200 diváků je na všechny duely vyprodaná, před zápasy půjde do prodeje vždy jen ke dvěma stovkám vstupenek, kterých nevyužila FIBA.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...