Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bauer: Kvůli Rusům jsem málem spadl do rokle

Sport

  16:44
TOBLACH (Itálie) - Zlomená hůl a pád nejspíše připravily Lukáše Bauera o možnost naplnit cíl a skončit v Tour de Ski na stupních vítězů. Český běžec na lyžích dokončil přejezd z Cortiny do Toblachu na 32 km volně osmý poté, co kvůli kolizi na osmém kilometru ztratil kontakt se skupinou jedoucí o stupně vítězů.

Lukáš Bauer. foto: ČTK

"Potřeboval jsem dojet se skupinou, která dojela i Northuga a všechno by bylo otevřené, ale takhle šance na umístění do třetího místa padla," uvedl Bauer na svém webu. V rozhovoru pro Radiožurnál k tomu lehce nadějně dodal: "Uvidíme." Na trať vybíhal sedmý a brzy se podle očekávání dostal do silné stíhací skupiny, v které spolu s ním figurovali Francouz Manificat, Švéd Hellner, Kanaďan Kershaw, Rus Vylegžanin a zezadu se ještě dotáhl Rus Černousov.

ČTĚTE TAKÉ

"Od začátku to skupina rozjela hodně a hodně rychle, což mě překvapilo. Každý měl problém to udržet. Když už se stabilizovalo tempo a přestalo počáteční bláznění, tak jsem na sedmém kilometru v klidu občerstvil," komentoval Bauer závod.

Rozhodující okamžik přišel o kilometr později. Pití v tu dobu dostávali Rusové a podle Bauera to dělali nešetrně v trati a nikoli na kraji. "Chovali se, jako že jim to tam všechno patří," zlobil se. Černousov navíc skoro zastavil a Bauer ho musel v rychlosti objíždět zprava, kde byla trať měkká, což se mu stalo osudným.

"Sníh se se mnou probořil a já málem spadl do rokle. Naštěstí jsem se na hraně zastavil, ale jak jsem se opřel o hůl, tak se zlomila," popsal Bauer. "Otočilo mě to o sto osmdesát stupňů a než jsem se zvedl, ztratil jsem sto metrů," dodal.

Po pár metrech sice dostal náhradní hůl od běloruského týmu, ale to už za rozjetou skupinou ztrácel okolo 150 metrů. "Jel jsem tak tři kilometry, ale naprosto bez šance je dojet," litoval Bauer. "Chvíli to sice vypadalo, že je dojíždím, ale pak začaly síly docházet. Skupina se pravidelně střídala a já viděl, že nemám šanci."

Tempo skupiny nevydržel právě Černousov a Bauer ho dojel. Rus ale nepomohl ani tentokrát, dlouho nechtěl s českým běžcem střídat. "Vymlouval se, že je unavený. Začal až zhruba šest kilometrů před stadionem asi i proto, že dostal info, že nás dotahuje Vylegžanin, ale to už bylo pozdě a nic se nedalo dělat," řekl Bauer.

Na vedoucího Švýcara Daria Colognu ztrácí přes tři minuty a na skupinu bojující o druhé a třetí místo přes minutu a půl, což se bude v sobotní dvacítce klasicky a nedělním stoupání špatně dohánět. "Tohle je pro mě obrovský problém s výhledem na umístění v Tour," konstatoval smutně čtyřiatřicetiletý český lyžař.

Autor: