Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bauer na Tour splnil cíl, za rok chce celý podnik opět vyhrát

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: Reuters

PRAHA První ze dvou hlavních cílů sezony běžec na lyžích Lukáš Bauer splnil. Na Tour de Ski chtěl vystoupit na stupně vítězů, což díky skvělému finiši ve stoupání zvládl a skončil třetí. Nyní se začne po odpočinku připravovat na druhý vrchol, kterým je mistrovství světa v Oslu, odkud by si chtěl přivézt medaili.

"Převládá únava, ale na druhou stranu radost, protože se mi podařilo být do tří, i když to bylo hodně náročné. Letošní Tour hodně bolela," řekl Bauer na dnešní tiskové konferenci v Praze. Z Itálie odjeli s Martinem Jakšem v neděli, hodinu po půlnoci dojeli domů a hned ráno vyrazili do metropole, aby prezentovali své úspěchy.

Rok 2010 v obrazech

Vedle Bauera totiž uspěl i Jakš, který před finále figuroval na třetím místě a nakonec doběhl osmý, což je jeho nejlepší výsledek kariéry. "Že jsem výsledkově explodoval? Mám za sebou po dvou letech nemocí skvělou přípravu a po prvním úspěchu v Oberhofu se mi začalo jezdit lehčeji. Jsem moc spokojený," usmíval se Jakš.

Velký rozhovor s Lukášem Bauerem a další informace z bílé stopy čtěte v úterním vydání deníku

Třiatřicetiletý Bauer má díky Jakšovi po letech vedle sebe konkurenta, který ho dokázal během Tour párkrát prohnat. "Je skvělé, že tady je po letech další výborný běžec. Ne že bych mu občas nezáviděl, když jsem viděl, jak mu všechno vycházelo, ale v poslední etapě do sjezdovky jsem mu to vrátil i s úroky," poznamenal Bauer.

Bauer jezdil na Tour výborně, ale stále se mu nedařilo prodat absolutní formu ve správný čas. "Až v kopci jsem se zmáčknul víc než ostatní a po trápení, kdy jsem se pořád nemohl dostat do deseti, jsem rád, že se to ve finále podařilo," řekl.

Příští rok vyhraju opět já, upozornil Colognu v cíli Bauer

Cílem projel Bauer s úsměvem a poklonil se vítězi. Tím byl suverénní Švýcar Dario Cologna. "Závist tam nebyla vůbec, protože on si to zasloužil. To, co předváděl, ať chci nebo nechci, tak deklasoval ostatní soupeře a slušelo se mu poklonit," řekl Bauer.

Lukáš Bauer.

Švýcara se v neděli zeptal, kdo vyhraje za rok. Cologna odpověděl, že Němec Tobias Angerer, vítěz první Tour de Ski. "Ne, ne, zase to bude Bauer," upozornil soka český běžec. Bauer chce vydržet v bílé stopě do olympiády v Soči 2014, takže ho Tour de Ski čeká ještě třikrát. "Je to seriál, který mi sedí, proto ho chci jezdit," přikývl.

Nyní už ale myslel na únorové mistrovství světa. V následujícím týdnu bude mít minimum tréninku, hodlá odpočívat a užije si od Vánoc delší čas s rodinou. "Přijde na řadu všední život, vozit do školy a ze školy," plánoval Bauer. "Já děti nemám, ale těším se na psa i na odpočinek, protože se taky cítím hodně unavený," doplnil Jakš. Na mistrovství světa v Oslu bude mít Bauer opět nejvyšší cíle. Chtěl by napodobit úspěch z MS v Liberci, kde dojel druhý, a získat další medaili.

Bauer touží na MS po dalším medaili

"Cílem pro Oslo je jednoznačně medaile, ale konkurence nespí a musím být připraven," řekl Bauer. Nejdříve se Bauer pokusí počtvrté vyhrát klasickou patnáctku v Otepää a pak zahájí přípravu na šampionát. Pojede s týmem do Schnastalu, pak stráví týden doma a závěrečný kemp absolvuje ve Švédsku. Odtud ještě vyrazí na SP do Drammenu. "Abychom nejeli první ostrý závod na mistrovství světa, je třeba se rozjet," podotkl Bauer.

Do šampionátu chce Bauer zapracovat na klasice, své silné zbrani, která má na Holmenkollenu na pořadu patnáctku. "Pořád cítím, že se v ní necítím dobře jako v předchozích sezonách," řekl Bauer. A rovněž by chtěl sehnat nové lyže, protože ty ho na Tour de Ski trochu zklamaly. "Domluvil jsem se se zástupci firmy Fischer o intenzivnější možnosti testování nových lyží a nahrazení současných," doplnil.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...