7. ledna 2008 9:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bauer: Na trati mi chyběly sladkosti

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

VAL DI FIEMME Před rokem se Lukáš Bauer (30) na šplhání po sjezdovce Alpe Cermis kvůli zdravotním problémům díval pouze z televize, včera si však novodobou lyžařskou mučírnu vyzkoušel na vlastní kůži. Navíc s vítězným rozuzlením.

* LN Jak rozdílně vnímá lyžař tuhle drsnou sjezdovku na gauči a na běžkách?
Tak dneska mi na trati chyběly hlavně sladkosti a kola... Extrémní krize se sice nedostavila, ale kopec to byl teda šílenej. Říkal jsem si, že Tour končí jedním velkým šílenstvím, a ani nevím, jestli jsem měl nahoře větší radost z toho, že jsem vyhrál, anebo že už to skončilo.

* LN Věděl jste na trati, že váš náskok na soupeře narůstá?
Jo, když jsem se dozvěděl, že vedu snad už o tři minuty, tak mi bylo jasný, že i když tam někde nahoře třeba dvakrát spadnu, asi už stejně vyhraju.

* LN Kdy jste si poprvé řekl, tak a teď už mi vítězství nikdo nemůže vzít?
Necelý kilometr před cílem, kde skončilo prudké stoupání. Dostal jsem tam také hlášení, že se s Di Centou přetahuju o nejrychlejší čas dne. Když jsem ale v závěrečném koridoru viděl české vlajky, řekl jsem si, že kašlu na nejrychlejší čas a dojedu hezky s naší vlajkou do cíle.

* LN Jakou jste vymyslel pro závěrečnou netradiční etapu taktiku? 
Začal jsem tak, jako kdyby na mě žádná sjezdovka ani nečekala. Chtěl jsem se pod ni dostat minimálně s takovým náskokem, jaký jsem měl na startu. To všechno pro případ, kdyby nastaly problémy, abych mohl v nejtěžších pasážích zvolnit, odpočinout si a už jen kontrolovat situaci. V místech, kde fandilo nejvíc lidí, jsem se pokoušel držet strojové ekonomické tempo, bez enormní snahy jet co nejrychleji.

* LN Při Tour jste projel pětkrát z osmi etap vítězně cílem, avšak podle nesmyslných pravidel jste v oficiálních výsledcích uveden coby vítěz jen dvakrát. Jak moc vás tenhle fakt mrzí?
Tak především případ ještě není uzavřený. Že je vítězem etapy vždy lyžař s nejrychlejším časem, a ne ten, který projede první cílem, je názor FIS. Já mám na věc trochu jiný pohled.

* LN Říkáte, že případ není uzavřený. Chcete snad podat protest?
Podle mých informací český svaz už protest podal. Pokud by ve sporu nevydržel, zvážím, zda v něm nebudu pokračovat sám. V historii lyžování byl vždy vítězem ten, kdo projel první cílem. Připadá mi divný, že kdosi tohle pravidlo najednou změnil.

* LN Na co se domů nejvíc těšíte?
Samozřejmě na rodinu, i když nepředpokládám, že se nějak extra vyspím. Anetě je totiž jedenáct měsíců, takže se většinou dospávám na soustředěních. S Káčou a synem Matesem asi vyrazíme na sjezdovky, možná i na boby. Doufám, že aspoň tři dny si na běžky vůbec nestoupnu.

* LN Na Tour jste si vydělal v přepočtu přes dva a půl milionu korun. Jak s nimi naložíte?
Především je musím zdanit. Loni jsme dostavěli dům, takže víme, kam některé peníze půjdou.

* LN Druhý muž Tour de Ski René Sommerfeldt, s jehož synem chodí váš Matyáš do školky, z legrace říkal, že vám v souboji potomků porážku vrátí...
Aby to mladej za tatínka Matyášovi vrátil, musel by být silnější... (směje se)