8. ledna 2008 11:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bauer: Nedopuju, jezdím na grog

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Až nečekané galapředstavení Lukáše Bauera na Tour de Ski vyrazilo dech. Se soupeři si pohrával, jak chtěl, a vražedné tempo si zpravidla ordinoval zcela sám, bez ohledu na ostatní.

Vždyť pospolu se soupeři se na běžkách svezl z osmi závodů pouze v jediném případě. Při vzrušujícím sobotním představení na 20 kilometrů s hromadným startem.

Trenéři neškodí...
„Děláme to dobře a lyžařům moc neškodíme,“ vysvětloval zvesela reprezentační a zároveň i Bauerův osobní trenér Miroslav Petrásek důvody úspěchu. „Konečně ho v sezoně netrápí zranění a nemoci,“ všimla si zase Kateřina Neumannová.

Od nepaměti se o Bauerovi tvrdí, že trénuje nejtvrdším způsobem ze všech světových lyžařů. Před Tour vyhrál čtyři Světové poháry, jednou v závěru vítězného závodu se mu také podařilo zabloudit a v Pragelatu si dojel pro olympijské stříbro. Nicméně co předvedl v minulých dnech na Vysočině a v italských Dolomitech, vyrazilo dech.

„Neřekl bych, že trénuju tvrději než ostatní,“ přemítá Bauer. „Pro každého je ale vhodné něco jiného. „Já mám kolem sebe lidi, kterým maximálně důvěřuju, a navíc na rozdíl od minulých let po dobrém výsledku už nepadám do nemocí.“ V průběhu Tour však norská média otevřela otázku, zda mimořádné Bauerovy výkony nesouvisí s dopingem.

„Nemá cenu se těmi články zabývat, neudělám s tím nic,“ mávl nad podezřením Bauer rukou. „Nemám čas ani energii tohle řešit. Kdo mi chce věřit, tak mi věří, a naopak. V Itálii za mnou v minulých dnech několik norských lyžařů přišlo a za novináře se omlouvali,“ povídal. „Norové nedokážou skousnout, že vyhrává někdo jiný než oni,“ prohlásil Martin Koukal a poukázal na mizící úctu k soupeřům, což právě agresivní Norové občas na tratích Tour názorně předváděli.

Bauer také připustil, že společnosti dopingových komisařů si při Tour užíval do sytosti. „V Asiagu, při sprinterských závodech, jsem jeden den odevzdával po závodě krev i moč, a druhý den ráno už u mě v sedm hodin ráno zvonili znovu,“ poukazoval na narůstající frekvenci odběrů.

Bauerův servisman Vít Fousek se nad snahou očernit Bauera mrzutě mračí. „Co teď předvádí Lukáš, dokázal dříve jen Ulvang. To je panečku jízda, ten styl. V klasice je naprostý fenomén. A ještě něco -stoprocentně vím, že je čistej, čímž nechci říct, že někdo z jeho soupeřů ne. Vyhrává, protože je borec.“

Dopingové harašení kolem Bauera jeho velký soupeř, ale také přítel René Sommerfeldt po závěrečné etapě do sjezdovky Alpe Cermis převedl do žertu.

Sommerfeldt: Neměl by nám to dělat...
„Lukáš je prostě zvíře, tohle by nám neměl dělat,“ pochechtával se v dobrém rozpoložení krátce poté, co se protáhl z deváté příčky v celkovém pořadí až na druhou. Bauer jeho hru přijal a po chvíli opět s úsměvem na tváři znovu oprášil větu, že letos jezdí na grog.

„Před prvními kontrolními závody sezony v Muoniu jsem chvíli seděl se servismany a popíjeli jsme grog. A druhý den jsem vyhrál. „Tak se téhle tradice držím. A samozřejmě, že nic jsem neponechal náhodě ani před poslední etapou Tour,“ bavil se.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!