2. ledna 2008 16:48 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bauer přišel o dva triumfy na Tour de Ski

Lukáš Bauer na trati závodu na 15 km klasickou technikou v seriálu Tour de Ski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer na trati závodu na 15 km klasickou technikou v seriálu Tour de Ski. | foto: ČTK

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ Nepříjemná zpráva čekala na Lukáše Bauera před čtvrtým závodem seriálu Tour de Ski. Český lyžař se dozvěděl, že přišel kvůli rozdílným výkladům pravidel lyžařské federace (FIS) o dvě vítězství a tím pádem i body do Světového poháru. I přesto, že zvažoval, že ze závodu odstoupí, svoji silnou disciplínu 15 km klasickou technikou si nenechal ujít a závod suverénně vyhrál.

Český lyžař neměl v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou konkurenci. Před druhým Jensem Arnem Svartedalem z Norska má náskok 27,8 sekundy.

Bauer od prvních metrů zařadil nejvyšší rychlostní stupeň a hned na mezičasu 2,6 km, kde se rozdělovaly časové bonifikace, byl druhý a připsal si deset sekund navíc ke svému náskoku v celkové klasifikaci.

Lukáš Bauer se raduje z vítězství v závodě na 15 km klasickou technikou v seriálu Tour de Ski.Po třech kilometrech se dostal do čela a na první místo už nikoho nepustil. Kilometr před cílem jeho náskok narostl až na 36 sekund a přestože z něj v závěru trochu ztratil, opět byl v Novém Městě oslavován jako vítěz.

"Chtěl jsem jet domů."
Česká běžecká jednička měla obrovskou motivaci i vzhledem k tomu, že se před závody dozvěděla o rozdílném výkladu pravidel FIS. "Byla to pro mě obrovská motivace," nechal se po závodu slyšet. V prvním momentu ho novinka rozčílila. "Chtěl jsem jet nejdřív domů, když jsem se to dozvěděl. Ale to by byla škoda," prohlásil.

Vítězstvím se rozloučil s českou částí seriálu. Bauer má zatím na Tour de Ski skvělou formu. V čele Tour de Ski má Bauer díky bonifikacím na mezičasech a také díky skvělému výkonu ve své nejsilnější disciplíně náskok 2:07,3 minuty.

Nyní ho čeká páteční sprint v Asiagu, kde nejspíš ze svého náskoku něco ztratí, ale pak je na programu 20 km klasicky s hromadným startem ve Val di Fiemme a závěrečných 10 km volně s výběhem do sjezdovky Alpe de Cermis.

Některé členy českého týmu postihly zdravotní problémy. Nejprve skolily kouče Miroslava Petráska, virózu dostal i Dušan Kožíšek, jenž nakonec dnes nenastoupil a Tour pro něj skončila. "Rozhodli jsme se neriskovat a šetřit ho pro další závody Světového poháru," řekl Petrásek.

Závod se příliš nevydařil Martinu Koukalovi, který dojel do cíle na 43. místě se ztrátou 2:43,2 minuty na Bauera a ztratil svou druhou pozici v průběžném pořadí Tour.

čtk