Lukáš Bauer.

Lukáš Bauer. | foto: Reuters

Bauer se zaskvěl druhým místem. Vyhrál Cologna

•   12:28aktualizováno  15:41
OTEPÄÄ - Běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil druhý v závodě Světového poháru na 15 kilometrů klasickou technikou v Otepää a popáté v kariéře vystoupil v Estonsku na stupně vítězů. Suverénně vyhrál Švýcar Dario Cologna, král Tour de Ski a vítěz sobotního sprintu, který českého reprezentanta porazil o 24 sekund. Kanaďana Devona Kershawa odsunul Bauer na třetí místo skvělým závěrem o 1,2 vteřiny.

Bauer opět potvrdil, že tratě v Otepää a klasická patnáctka mu vyhovují. V tamním areálu vyhrál v letech 2008, 2009 i 2010 a druhý doběhl v roce 2006.

"Potvrdilo se, že se mi tady daří, mám to tady rád. Pro mě naprosto výborný výsledek, takže naprostá spokojenost, že jsem tady byl na stupních vítězů v posledních šesti letech hned pětkrát," řekl na svých internetových stránkách Bauer.

Od pátého kilometru bylo jasné, že boj o stupně vítězů se odehraje mezi Bauerem, Colognou a Kershawem. Dlouho vedl Kanaďan, ale od desátého mezičasu převzal vedení Cologna a nakonec Bauera s Kershawem porazil téměř o půl minuty. "V letošní sezoně je Dario (Cologna) bezkonkurenční," uznal český běžec.

Northug v Estonsku nestartoval

Bauer se stále pohyboval na třetím místě a na Kershawa ztrácel až šestnáct vteřin. Ještě 2,5 km před koncem byl pozadu o osm, ale v závěru udržel vysoké tempo. Na stadionu finišoval do cíle soupaž a Kanaďana porazil o 1,2 sekundy. "Bylo to po velkém boji, protože Kershaw to rozjel hodně rychle," popisoval Bauer.

Cologna, který před čtrnácti dny triumfoval potřetí v kariéře v etapové Tour de Ski, zvýšil díky výhře náskok v čele pořadí SP před Norem Petterem Northugem. Ten v Estonsku kvůli nemoci chyběl. Bauera stříbrná pozice vrátila celkově na sedmé místo.

Přitom Bauer se po Tour de Ski cítil velmi unavený. "Byl jsem asi týden naprosto vypraný, bez šťávy a bez chuti do lyžování. A ještě před dnešním závodem jsem nebyl úplně v pohodě," přiznal, že se mu nepovedl závěrečný trénink i vinou nevhodně zvoleného mazání.

Během závodu ho ale naopak dobře namazané lyže podržely. "Dneska to bylo komfortní, i když během závodu mi to nepřišlo, takže jsem byl docela nervózní," uvedl Bauer. "Ale ty tratě jsou tady hodně náročné, velké prudké kopce. Druhé místo je dnes velká zásluha servisu," dodal.

Bauer se přesouvá do Itálie ke zbytku reprezentace na vysokohorské soustředění, pak jej čeká mistrovství republiky v Novém Městě na Moravě, kde jsou za tři týdny na pořadu závody Světového poháru. Pojede další díl seriálu v Polsku a potom se rozhodne, jestli vynechá zbytek sezony SP a zúčastní se slavného Vasova běhu na 90 km ve Švédsku.

Ženám vládla Kowalczyková
Také v závodu žen v Otepää uspěla vítězka Tour de Ski a nejrychlejší ze sobotního sprintu Justyna Kowalczyková z Polska, která i na 10 km klasicky porazila svou norskou rivalku Marit Björgenovou.

Kowalczyková měla v cíli náskok 21,9 sekundy, třetí byla další Norka Therese Johaugová. Polská vítězka stáhla náskok vedoucí Björgenové v průběžném pořadí SP na 62 bodů.