18. března 2008 11:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bauerovi pomáhá i jeho košatý tým

Lukáš Bauer se svou trofejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer se svou trofejí. | foto: ČTK

PRAHA Kolik vlastně vyhrál Lukáš Bauer ve své životní sezoně závodů? Možná pět, možná ale také devět, a k tomu ještě jeden navíc, coby bonus za vítězství Tour de Ski. Tedy vlastně deset, anebo snad jedenáct...? Nechť si ale tyhle zvláštní počty každý přebere, jak chce...

Poněkud kulhavá pravidla právě skončené sezony Světového poháru, v níž se stal český lyžař bezkonkurenčním králem, totiž nabízí přehršel výkladů... "Já taky vlastně ani nevím, kolikrát jsem oficiálně vyhrál,“ krčí Bauer rameny. "Něco mi ale napovídá, že lyžař asi vyhrává závod ve chvíli, kdy projede první cílem...“
A to se povedlo Bauerovi devětkrát!


Český lyžař získal křišťálový glóbus s historicky rekordním náskokem 663 bodů.Ve hře však lítá ještě spor o dalších 82 bodů, ukradených při Tour de Ski,  který možná vyřeší až soud.
Vládce lyžařského světa hodlá zmíněnou kauzu každopádně dotáhnout až do zdárného konce, byť na jeho historický úspěch už nebude mít výsledek pře podstatný vliv.


Bauer tvrdí, že body, které mu zdárně narůstaly, ani vesele se plnící konto až na konečných pět milionů korun, víceméně nepočítal.
Spíše možná dumal nad tím, jak se vlastně na vrchol pyramidy dostal. Navíc krátce poté, co po nekonečných zdravotních problémech hodlal loni s lyžováním skončit. Možná Bauerovi pomohla i tvrdá příprava s německými lyžaři z předloňského léta, která právě po nuceném odpočinku před sezonou dozrála do zlaté formy. Hlavní příčina ale tkví bezpochyby ve stále se lepšícím zázemí českého lyžaře. Do jisté míry pokračuje v cestě, již před časem prošlapala Kateřina Neumannová.


Aneb v pouti, na níž si k sobě sportovec nabaluje potřebné lidi a vytváří si tak košatý tým odborníků a zázemí. Za Bauerovými úspěchy samozřejmě nestojí funkcionáři zuboženého lyžařského svazu, ale jen a jen aktivita českého lyžaře. Po ruce má skvělého trenéra Miroslava Petráska, o Bauerovy lyže se stará ve světě nesmírně uznávaný český servisní tým pod vedením Jana Pešiny, v němž pracuje i Bauerův osobní servisman Vít Fousek. "Právě pro tyhle lidi lyžuju,“ pravil Bauer, byť možná s jistou nadsázkou. S Petráskem i Fouskem se sice občas i celkem slušně pohádá, ale vždy v zájmu věci. "

Když jsem se před časem stěhoval z Božího Daru, kde Lukáš žije, do Liberce, tak můj odchod bral tak, že to asi pro něj není úplně dobře,“ vzpomíná Petrásek. "Před letošní sezonou se ale mezi námi vše usadilo.“


Kromě nepostradatelné trojice Petrásek, Fousek, Pešina má Bauer k dispozici i svůj stín – lékaře Martina Koldovského. Při většině závodů Bauera doprovází až na start a je ochoten mu splnit jakékoliv přání. Ale hlavně – Koldovský zná dokonale Bauerovo zdraví. Ví také, že nejlepšího lyžaře světa trápí astma, alergie i ekzémy, ale přesto mu dokáže vždy a všude pomoci. "Možná že právě zejména loňské zdravotní potíže Lukáše určitým způsobem i nakoply,“ soudí Koldovský. "Tohle se ale vědecky nikdy neprokáže...“


Po ruce má Bauer po většinu roku i střídající se fyzioterapeuty, ale také kamarády z reprezentace. "Samozřejmě že ostatním reprezentantům Lukáš mnohé dává, ale také od nich leccos  získává,“ uzavírá debatu Miroslav Petrásek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!