Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Baumrtová zvedá české plavání a těší se, až vyjí jídelnu

Sport

  9:44
LONDÝN - Před šesti lety s nadšením sledovala znakařku Ilonu Hlaváčkovou, bývalou mistryni Evropy a někdejší evropskou rekordmanku v krátkém bazénu, jak se vlní pod vodou, jak zabírá. Byla kdysi jejím vzorem, ale nyní Simona Baumrtová překročila její stopy. Na olympiádě v Londýně obsadila na znakařské stovce 10. místo a pozvedla české plavání z mizérie posledních dvou olympijských cyklů.

Česká plavkyně Simona Baumrtová do finále na 100 metrů znak nepostoupila foto: ČTK

Hlaváčková byla na stejné trati devátá v Aténách v roce 2004, ale v času 1:01,95 sekundy. V rozplavbě předvedla Baumrtová výkon 59,99 sekundy a poprvé zlomila magickou hranici, v semifinále byla jen o tři setiny pomalejší. Svým českým rekordem by v Aténách brala stříbrnou medaili.

K TÉMATU

Rodačka z Chomutova oslaví za necelý měsíc jednadvacet let. K plavání jí přivedl otec Tomáš, s přípravou jí pomáhá i Jaroslav Jezbera. Má ve sbírce dva bronzy z ME 2010 a 2011, loni byla druhá v jednom ze závodů Světového poháru a letos na ME v Debrecínu vybojovala na stejné trati bronz v času 1:00,57 minuty. "Nesni o vítězství, připrav se na něj," zní její motto.

Letos si zlepšila osobní rekord už o 1,6 sekundy. "Možná to je olympiádou, motivací. Naučili jsme se v tréninku víc odpočívat," prohlásila. "Ale fakt jsem to nečekala. Je to obrovský skok, asi o 30 míst v žebříčku. Děsí mě, až to budu muset obhajovat, to je čas jako prase," dodala. "Bylo skvělé plavat poprvé pod minutu v krátkém bazénu a teď je to ještě lepší," radovala se.

Bude bojovat i ve své hlavní disciplíně - znakařské dvoustovce

Její hlavní disciplínou je stále znakařská dvoustovka, kterou poplave ve čtvrtek. Už nemusí být nervózní, v Londýně má splněno. "Snad jo, uvidíme. Ještě asi trošku potrénuju, odpočinu si, najím se konečně a uvidíme. Stačí přepálit začátek a je to v čudu," řekla. "Ale budu se prát," slíbila k trati, na níž si letos vytvořila osobní rekord "jen" o desetinu. "Ale ten osobák jsem měla v celotělových plavkách, byl kvalitní," upozornila.

Hlaváčková kdysi využívala vlastností "pogumovaných" plavek, Baumrtová už nesmí. "Říkalo se, že rekordy se nikdy nepřekonají, je to ale motivace se tomu přiblížit," podotkla. "Gumové plavky byly nefér, že stáhly a nadlehčily někoho víc, někoho míň. Teď to mají všichni stejné a teď se ukazují plavecké kvality," řekla.

Mrzí ji, že se s Hlaváčkovou nikdy v bazénu nepotkala. Minuly se v roce 2006. "Občas mi napíše. Je pravda, že jsem se k jejím výkonům snažila přiblížit. Učila jsem se od ní plavat, jsem jí za to vděčná. Plavala pomaleji, ale teď je jiná doba. Hrozně se špička vyrovnala," poznamenala.

Jak já bych chtěla jít do mekáče, zasnila se

Přesto se najdou výjimky. Šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen dokonce plavala při světovém rekordu v polohovém závodu na 400 metrů v olympijském finále v závěru rychleji než americké hvězdy Ryan Lochte a Michael Phelps. "Já to nechápu, jela v polohovce rychleji než já na samotné stovce kraul. Nechápu to, je to magor, jinak to není možný," kroutila nevěřícně hlavou.

Upozornila i na patnáctiletou Litevku Meilutyteovou, která vyhrála semifinále na 100 metů prsa. "Zlepšila si osobák o dvě sekundy za dva měsíce. Já si o tom myslim svoje," naznačila. Už těší, jak se v olympijské vesnici nají. "Ježíši, já bych tak šla do toho mekáče!" zasnila se.

"Musím jenom těstovinkovat. Snad si to dopřeju co nejdřív. Teď je na prvním místě plavání, ale po závodech? To pak sežeru všecko. Argentinský steak, už se těším na to mcflurry. Je tam toho strašně moc, street food u Britů, mají kebaby, i na ty se těším, snad všechno stihnu sníst. Mám na to oběd, předvečeři, večeři, povečeři..." pravila s úsměvem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!