Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sázkařský skandál. Djokovič: Měl jsem nabídku prohrát zápas za 200 tisíc dolarů

Australian Open

  2:30aktualizováno  14:14
MELBOURNE/PRAHA - První hráč světa Novak Djokovič se v souvislosti s novou sázkařskou aférou v tenise svěřil, že na počátku kariéry dostal nepřímo nabídku ovlivnit zápas. V roce 2007 prý někdo oslovil jednoho z členů jeho realizačního týmu, aby Djokovič za 200 tisíc dolarů (takřka 5 milionů korun) prohrál v prvním kole turnaje v Petrohradu. Nakonec v soutěži vůbec nestartoval.

Srbský tenista Novak Djokovič. foto: Reuters

„Samozřejmě jsme to odmítli. Přímo ke mně se ten chlápek ani nedostal, i když se snažil se mnou mluvit,“ řekl Djokovič v Melbourne po úspěšném vstupu do Australian Open, na němž obhajuje titul.

„Tenkrát se bohužel sem tam o něčem mluvilo, šířily se fámy, nějací lidé se pohybovali okolo. V posledních šesti sedmi letech jsem o ničem takovém neslyšel,“ řekl desetinásobný grandslamový šampion.

Zprávu o ovlivňování tenisových zápasů kvůli sázkám přinesl v pondělí jako první zpravodajský portál britské BBC a BuzzFeed News. Podezřelých je 16 hráčů.

35 tisíc liber za zápas

Ani jedno médium neuvedlo žádná jména ani to, zda jsou to šampioni z dvouhry či ze čtyřhry, ale osm z nich se údajně účastní Australian Open.

Tenisty ovlivňovali členové sázkařských gangů, kteří v Rusku, v severní Itálii a na Sicílii prosázeli statisíce dolarů na zápasy, které považovali za zfalšované.

Podle důvěrného dokumentu tenisových představitelů z roku 2008 se prý tři z těchto duelů konaly ve slavném Wimbledonu.

Sázkaři upláceli tenisové profesionály údajně částkou 35 tisíc liber za jeden zápas.

Pokud by se informace potvrdily, mohl by to být obrovský skandál.

Tenisové aféry

Snad nejznámější skandál, který se týkal ovlivněných zápasů, se odehrál v roce 2007. Hlavním podezřelým byl tehdy Nikolaj Davyděnko z Ruska, ale pro nedostatek důkazů byl očištěn. V roce 2011 pak Rakušan Daniel Köllerer dostal kvůli nekalým sázkám doživotní zákaz činnosti, nepomohlo mu ani odvolání ke sportovní arbitráži.

Vyšetřování TIU v minulosti skončilo sankcemi pro 18 tenistů a šest z nich dostalo doživotní zákaz. Na program proti korupci ATP dosud vydala 14 milionů dolarů (přes 347 milionů korun).

Chris Kermode, předseda ATP, ujistil BBC, že příslušný orgán TIU (Tennis Integrity Unit) vždy přistupuje ke korupci velmi seriózně. S tím, že možné „fixlování“ v tenise zcela nevyloučil.

„Jsem si toho vědom, ale trvám na tom, že se to děje na neuvěřitelně malé úrovni. Prostě není pravda, že bychom měli důkazy. Mezi důkazy a informacemi je velký rozdíl,“ řekl Kermode britským novinářům.

V pondělí v Melbourne na tiskové konferenci však odmítl, že by s důkazy bylo nějak manipulováno nebo že by snad vyšetřování v minulosti bylo zastaveno, jak naznačovaly některé zdroje.

Djokovič vše označil jako zločin ve sportu. Zároveň doplnil, že se na vrcholné úrovni nikdy neuplácelo.

„Na challengerech a podobných turnajích možná jo, možná ne. Já ale nejsem oprávněný k tomu něco říkat, můžu jen poskytnout svůj názor,“ uvedl.

Také nadhodil, jestli je správné, aby sázkové kanceláře sponzorovaly velké tenisové turnaje. Právě Australian Open má od loňska jako partnera společnost William Hill.

„Je to na debatu, dneska i v budoucnosti. Je to hodně tenká čára. Upřímně řečeno, je to na hranici,“ prohlásil.

Šéf Australian Open: Načasování není pro turnaj ideální

Šéf etické komise v TIU Nigel Willerton řekl, že uvítá spolupráci sázkových společností. „Všechny důvěryhodné informace vyhodnocujeme a vyšetřují je zkušení lidé.“

Ale ani on neprozradil, kterých tenistů by se aféra mohla týkat.

„Bylo by ode mě neprofesionální, kdybych komentoval, zda jsou někteří hráči tady v Melbourne sledováni,“ uvedl Willerton.

Craig Tiley, ředitel prvního grandslamu sezony, se rovněž ohradil proti tomu, že by se funkcionáři snažili rozbíhající se skandál ututlat.

„Samozřejmě, že úmyslné načasování tohoto příběhu není pro Australian Open zcela ideální, ale nejdůležitější je, abychom z tenisu vymýtili jakoukoliv formu korupce.“

Tomáš Berdych se natahuje po returnu.
Ruská kráska Maria Šarapovová se podepisuje divákům.

Na sázkařský skandál už reagují kromě Djokoviče také ostatní tenisové hvězdy. „Zatím jsem jenom četl, že se oprašují případy, které se staly nebo řešily už hodně dávno,“ řekl Tomáš Berdych reportérovi redakce v Austrálii.

„V ATP máme program, díky kterému můžeme nahlásit, když nás kvůli ovlivnění zápasu někdo osloví. Je vidět, že tenis tuhle hrozbu bere hodně vážně. Doteď se vyhýbal skandálům a doufám, že to i tak zůstane.“

Roger Federer přistoupil ke zprávě rezervovaně. „Rád bych znal jména. Šlo o hráče nebo jeho doprovod? Kdy? Byla to dvouhra nebo čtyřhra? Jaký grandslam?“ uvedl hvězdný Švýcar. Bez odpovědí na tyto otázky jde o čisté spekulace, navíc podle něj nejde o nic nového.

„V sobotu na schůzce jsem se dozvěděl, že tuhle historii zase vytáhnou,“ řekl vítěz rekordních 17 grandslamových turnajů ve dvouhře.

Na Australian Open se teď každopádně nebudou sledovat jenom výsledky na kurtu, ale pozornost bude mít i vývoj zákulisního dění.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!