9. ledna 2008 9:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Beckham se mění v maskota

Americká média jsou plná Davida Beckhama. Anglický fotbalista se objevil na titulce magazínu Sports Illustrated. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká média jsou plná Davida Beckhama. Anglický fotbalista se objevil na titulce magazínu Sports Illustrated. | foto: ČTK

Nejslavnější anglický fotbalista současnosti David Beckham se po skončení kariéry nebude nudit. O služby záložníka Los Angeles Galaxy podle ČTK s předstihem projevil zájem jeho mateřský klub Manchester United, který by mohl Beckham ve světě propagovat jako jeho „ambasador“.

Beckhamovi se budoucnost rýsuje paradoxně ve chvíli, kdy fanoušci hlasitě pochybují o jeho dalším působení u národního týmu. Pro fotbalistu je to trpké zjištění: jeho slavná tvář začíná být cennější než jeho fotbalové schopnosti už nejen ve světě reklamy, ale také pro anglický fotbal.

Naposledy se dvaatřicetiletý fotbalista a ikona pop kultury stal „maskotem“ při úspěšné kandidatuře Londýna na olympijské hry v roce 2012 a stejnou roli by měl zastávat i při kandidatuře Anglie na fotbalové mistrovství světa 2018.

Beckham nepřijde zkrátka - jen za šíření slávy Manchesteru by si měl ročně vydělat v přepočtu 70 milionů korun.

Jeho nejbližší budoucnost na hřišti už však tak jasná není. Anglii za měsíc čeká přátelské utkání se Švýcarskem, ve kterém může Beckham zaokrouhlit svou reprezentační bilanci na sto zápasů.

A odborníci nyní nového kouče anglické reprezentace Fabia Capella varují, že by neměl Beckhama nominovat jen kvůli tomu. „Byl by to krok zpátky vzhledem k Beckhamově věku, formě a stylu hry,“ připomněl komentátor deníku Guardian Barney Ronay.