Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bělorusky senzačně vyřadily Rusko a jsou v semifinále

Sport

  15:02
KARLOVY VARY - Basketbalistky Běloruska se na mistrovství světa v České republice postaraly o velkou senzaci, když v dnešním čtvrtfinále v Karlových Varech vyřadily Rusko po vysoké výhře 70:53. Ruský tým, který na posledních třech MS získal pokaždé stříbro, je tak ze hry o medaile venku a musí se smířit jen se zápasy o umístění na pátém až osmém místě.

Čtvrtfinále Bělorusko - Rusko. foto: Reuters

V druhém čtvrtfinále splnily roli velkých favoritek reprezentantky Spojených států, které rozdrtily Koreu 106:44. Olympijské vítězky z Pekingu v sobotu narazí buď na Španělsko, nebo na úřadující mistryně Evropy z Francie.

V prvním čtvrtfinále Bělorusky zaskočily celý basketbalový svět. "Je to výhra, která snad pomůže celému běloruskému basketu. Je to neuvěřitelný úspěch," radoval se běloruský trenér Anatolij Bujalskij. Rusky přitom základní i osmifinálovou skupinou v Brně prošly bez porážky a s šesti výhrami na kontě šly do čtvrtfinále, kde se na ně těšila početná skupina jejich krajanů v hledišti.

Bělorusky v postsovětském derby ale jejich sebevědomí srazily hned na začátku, kdy se okamžitě ujaly vedení. V poločase měly k dobru devět bodů a rozhozený ruský tým se vůbec nechytil ani v druhé polovině zápasu. "Jet domů bez medaile, to je strašné zklamání. V minulých letech jsme si zvykly na vysoké příčky," litovala kapitánka Ruska Ilona Korstinová.

Bělorusky, čtvrtý tým z loňského evropského šampionátu, odrazily nápor Rusek, které doplatily na špatnou formu tradičních opor Stěpanovové, Korstinové, Abrosimovové a Osipovové. Silný kvartet dnes nasbíral pouhých 18 bodů, naopak Bělorusky se mohly spolehnout na tahounku Leučankovou, kterou dobře doplňovala i Durejková.

"Známe se s holkama v týmu od svých patnácti let, těšíme se na každou společnou akci. Basketbal je naše vášeň a teď se nám to vrátilo," rozplývala se rozehrávačka Natalija Marčanková.

Rusky jako by se brzy smířily s tím, že na soupeře nemají; nedávaly jasné koše, ale především nebojovaly ani na vlastní polovině. Devět minut před koncem Bělorusky vedly už o 19 bodů a nedovolily velkému rivalovi, aby se vrátil do zápasu. Ruský zmar dokumentovala třeba situace z 35. minuty, kdy Bělorusky při jednom útoku čtyřikrát dokázaly doskočit míč po svém útočném pokusu.

Zatímco ruská lavička už několik minut před koncem strnule sledovala kolaps družstva, Bělorusky bouřlivě slavily jeden z největších triumfů své historie. Pro ruského trenéra Borise Sokolovského skončila premiéra u týmu fiaskem.

"Možná se nám vymstilo, že jsme Bělorusko v létě v přípravě rozdrtili o 30 bodů. Zřejmě jsme na zápas nebyli tak mentálně připravení a mysleli víc na zápas, který měl přijít v semifinále. Naopak pro hráčky soupeře to byl možná zápas jejich života," posteskl si Sokolovskij.

Američanky zápas s Koreou podle očekávání jasně ovládly. V celém utkání pravidelně točily dvě pětky, aby šetřily co nejvíc sil na sobotní semifinále, ale na jejich suverénním představení to nic nezměnilo. Šest hráček nastřílelo deset a více bodů, dvě minuty před koncem pokořil tým USA už potřetí na turnaji hranici sta nastřílených bodů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...