Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berdych a Kvitová. Pár snů je nadějí pro Londýn

Australian Open

  8:20
PRAHA - Pohledem na světový žebříček v singlu mohou ti dva spolu představovat možná nejsilnější pár vůbec. A mix, to bude poprvé po 88 letech jedna z tenisových disciplín olympijského turnaje.

Tomáš Berdych a Petra Kvitová jsou v Praze. foto: ČTK

"Ovšem nenechte se mýlit, ani jeden není deblista, oba se zaměřují na dvouhru," připomíná Daniela Bedáňová, někdejší hráčka. "Přesto by podle mě měli obrovskou šanci."

No to si pište, že by měli... Tyhle úvahy se točí kolem Tomáše Berdycha a Petry Kvitové od prvního duelu Hopmanova poháru, kde si v rámci přípravy na grandslamové Australian Open testují možnou spolupráci na kurtu. Po neděli by si měli říct, zda bude pokračovat.

Cožpak to není jedinečná šance? Český tenis má v obou pohlavích světové hráče, kteří pravidelně pomýšlí na nejvyšší cíle. A mix v Londýně se nezdá být příliš těžkou cestou k olympijské medaili.

Petra Kvitová

"Kdybych mohl mluvit za ně, tu účast bych jim doporučil," říká fedcupový kapitán Petr Pála. "A zvlášť když se turnaj uskuteční na wimbledonské trávě, čímž se jejich naděje na případný úspěch ještě mnohem výrazněji zvyšují."

Jen pro připomenutí proč ještě: U Petry Kvitové se zdá být pouze otázkou času, kdy z druhého místa aktuálního žebříčku přesedne na světový trůn. Loni v Londýně opanovala halový Turnaj mistryň, ale hlavně - dobyla právě Wimbledon.

Tomáš Berdych se zase drží dva roky v elitní desítce nejlepších hráčů, nyní je sedmý a v roce 2010 dokráčel All England Cupem až do finále. I jemu tenhle povrch svědčí.

"Navíc olympijský mix má hrát jen šestnáct párů," dodává další důvod Pála. "Vyhrajete-li pouhá dvě utkání, jste už v bojích o medaile."

Vyhrává žena, prohrává muž

Jsou to všechno krásně znějící úvahy, navíc když se dvojici v australském Perthu poměrně daří. V mixu mají bilanci 1 : 1. Napoprvé jen těsně podlehli Bulharům, ale pak porazili USA. To není na úvod špatné.

Ambice na olympijskou medaili ale neskrývají jen pozitiva. Tenisový rok je nabitý, náročnost jeho programu vrcholí právě před hrami. Vždyť v květnu startuje pařížské Roland Garros, v červnu hned slavný Wimbledon. Uběhnou tři týdny a rozjede se olympijský turnaj...

ČTĚTE TAKÉ

Pokud by se Berdych s Kvitovou opravdu rozhodli startovat v mixu, musel by to posvětit Český olympijský výbor. "Naše plénum musí vše potvrdit, ale to bývá jen formalita," ujišťuje František Dvořák z ČOV. O nominaci v mixu bude rozhodovat převážně postavení v žebříčku. Je pravděpodobné, avšak nikoliv jasné, že ho musí automaticky hrát Kvitová s Berdychem.

Mix dosud představoval jen jakési příjemné zpestření pro grandslamy. Až v Londýně půjde o hodně. V dubnu jiná česká reprezentantka Iveta Benešová, jež loni vyhrála se svým rakouským partnerem Jürgenem Melzerem mix ve Wimbledonu, přiznala: "Máme to jako srandu. Ale za rok v Londýně budou ve hře další tři medaile navíc."

V tenise je to vážená věc, přestože olympijský kov bere hráčská většina méně vážně než grandslamový titul. Jenže příležitostí je málo. Stačí v singlu nebo v deblu jediné zaváhání - a jste z kola venku. "Je ale jasné, že Tomáš s Petrou podřídí vše hlavně turnaji v singlu," míní Pála. Bedáňová varuje: "Singl a debl jim mohou vzít síly na mix."

I ten už se totiž ze zábavy změní v nelítostnou řež. Ale jde to vůbec? Jde to, když může muž na ženu hrát přes síť nechytatelné údery?

"Ten duel musí zvládnout chlap. On musí krýt plochu kurtu, oběhat to," popisuje Pála. "Výhoda je, pokud má silnou hráčku jako Petra." Ne nadarmo se o mixu říká, že ho vyhrává jen žena a prohrává muž. Ale londýnská cesta bude - a kéž by se tak rozhodli - na obou dvou.

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...