Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berdych: Já a Panama Papers? To je šílenost. Je to jen touha po senzaci

Davis Cup

  12:30
PRAHA - Jeho jméno se objevilo mezi politiky, podnikateli a sportovci namočenými do rozsáhlé a vznětlivé aféry. Když se o tom Tomáš Berdych tento týden dozvěděl od svého manažera Ivana Ljubičiče, strnul úžasem.

Tomáš Berdych tvrdí, že nemá s kauzou Panama Papers nic společného. foto: ČTK/AP

„Ivanovi chodí všechny zprávy, které se mě týkají, aby měl přehled. Hned ráno se mě ptal, co se děje,“ popsal Berdych. „Napadlo mě: Proboha, co je to za šílenost?“

Sedmý hráč světa se právě v Monaku připravuje na antukovou část sezony. Prašnému povrchu se přezdívá červená špína. Jemná drť ulpívá na oblečení i na kůži. Berdych už je na ni za všechny ty roky na kurtech zvyklý.

Teď se však ocitl v neznámé situaci, v blízkosti jiné špíny, která zaneřádila jeho pověst. Je zmiňován v článcích o databázi Panama Papers, jež obsahuje firmy sídlící v daňovém ráji.

Radek Štěpánek v rozhovoru s Tomášem Berdychem
Tomáš Berdych v Miami proti Novaku Djokovičovi.

Společnosti v něm ukryté často podvádějí v účetnictví či perou nelegálně získané peníze. „Absolutně se mě to netýká,“ tvrdí Berdych.

Připadá mi to urážející

Berdycha a „Panamu“ přece jen cosi pojí. Vlastně kdosi. V odtajněných dokumentech lze nalézt Petra Skopala, jednatele sítě solárních elektráren. Poloviční podíl v jedné z nich – FVE Lužany – náleží 30letému Berdychovi.

„Připadá mi urážející, že lidi bez znalosti věci vyštrachávají rádoby senzace, berou si do pusy moje jméno a spojují ho s takovou aférou. Já jenom vím, že ta země existuje na mapě, to je tak celé.“

„Toho člověka samozřejmě znám, ale nemáme společný majetek,“ říká. „A i kdyby... Kdybych například něco spoluvlastnil s vrahem, přece to neznamená, že jsem taky někoho zabil. Vše, co se týká té elektrárny, je zcela transparentní.“

„Připadá mi urážející, že lidi bez znalosti věci vyštrachávají rádoby senzace a berou si do pusy moje jméno.“

Je to přitažené za vlasy

Berdych už se šestým rokem bez přestávky drží v elitní desítce na žebříčku ATP. Posbíral dvanáct titulů. Na turnajových odměnách vydělal 24408704 dolarů. Další miliony utržil na základě sponzorských smluv.

Pochází z Valašského Meziříčí, oficiálně sídlí v Monte Carlu. Připadá mu absurdní domněnka, že by přes Panamu nějakým způsobem obcházel zákony. „Je to prostě přitažené za vlasy. Zkomolené a semleté dohromady,“ zlobí se.

Připadá si neprávem očerněný a začal se bránit. Mezi tréninkovým drilem na antukových dvorcích v místě svého trvalého bydliště nastartoval proces, který ho má očistit.

„Kontaktoval jsem právníky, se kterými dlouhodobě spolupracuju, a zadal jsem jim, aby zajistili nápravu. Doktor Šťovíček už to razantně řeší,“ oznámil.

Berdych prostřednictvím svých zástupců požádal o omluvu od agentury ČTK, jež nepřesně vyložila původní zprávu Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

„Jsem připraven využít veškerých prostředků,“ řekl. „Nenechám to tak.“

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat