Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berdych je ve čtvrtfinále Wimbledonu. Dnes ho čeká Roger Federer

Roland Garros

  8:00
LONDÝN/PRAHA - Jako první český tenista od dob Petra Kordy se dostal na druhém grandslamu v řadě do čtvrtfinále. Tomáše Berdycha čeká ale dnes ve Wimbledonu ještě jiná výzva: jmenuje se Roger Federer.

Tomáš Berdych. foto: Reuters

Jako první český tenista od dob Petra Kordy se dostal na druhém grandslamu v řadě do čtvrtfinále. Tomáše Berdycha čeká ale dnes ve Wimbledonu ještě jiná výzva: jmenuje se Roger Federer.

Jen v pár případech by mohl mít Berdych proti pravděpodobně nejlepšímu hráči historie šanci na vítězství. Stačí, když předvede svůj nejlepší tenis a jeho soupeř zrovna nebude mít den. Pak by ani nemuselo vadit, že se utkají na centrálním dvorci. Vždyť i sám Federer straší Tomáše Berdycha: "Pravděpodobně tady znám každý koutek a hodně mi to pomáhá. Sehrál jsem tu už dost velkých zápasů."

Dnes se mezi ně může zařadit další. Český tenista proti Švýcarovi nastoupí ve čtvrtfinále Wimbledonu. V tom vůbec nejposvátnějším turnaji, jaký tenis zná. "Ať to dopadne jakkoliv, bude se víc hrát. A bude to vypadat víc tenisově," řekl čtyřiadvacetiletý Berdych. To jméno už berte vážně. Už před pár týdny se probil až do semifinále Roland Garros, kde nestačil na Švéda Robina Söderlinga.

Tomáš Berdych a Daniel Brands.

"Kdepak, tohle už není žádná náhoda, Tomáš ohromně vyspěl," tvrdí o něm třeba bývalý hráč Jiří Novák. "Samozřejmě že proti Rogerovi může vyhrát. Ale bude to mít těžké, on je pořád famózní."

Famózní? To slovo k Federerovi sedí. Třebaže se úvodní dvě kola letošního Wimbledonu doslova protrápil a titulky britských novin se začaly ptát: "Nekončí tu něčí éra?"

Fenomenální Švýcar ihned odpověděl dvěma duely bez ztráty setu. A vyřazovací pavouk mu následně přiřadil Berdycha. Tedy Čecha, který ho letos dokázal už jednou porazit. Vzpomenete si ještě? Na turnaji v Miami Berdych utekl mečbolu – a potom zápas s favoritem otočil. "Jenže na Wimbledonu s ním musím vyhrát tři sety."

"Já vždycky tvrdil, že je Tomáš hráčem pro první desítku," vysekl mu poklonu tehdy poražený "Fedex". "Je neuvěřitelný tenista s neuvěřitelnými údery," dodal. Ne, tohle nemůže od nikoho potěšit víc. Vždyť o čtyři roky starší Švýcar prohrál na travnatém povrchu za sedm let jen dvakrát.

Tomáš Berdych.

Ve Wimbledonu letos navíc útočí už na svůj sedmý titul, který také obhajuje z loňska. Jako by to bylo jeho zelené království.

Proto Berdych hledal každou maličkost, která by jeho soupeře mohla rozhodit. "Chci se soustředit především sám na sebe, ne na něj nebo věci kolem. Ale chci místo na centrálním kurtu hrát na hřišti číslo 1," přál si. Marně, pořadatelé rozhodli jinak.

Statistiky mluví v Berdychům neprospěch. Jen pro srovnání: zatímco Federer se na jediném od loňska zastřešeném kurtu ve Wimbledonu cítí jako doma, rodák z Valašského Meziříčí hrál na hlavních dvorcích grandslamové čtyřky jedenáctkrát – a pokaždé odešel se sklopenou hlavou. "Na jedničce jsem sehrál víc zápasů než on. Kdyby se hrálo tam, byl by asi dost překvapený," doufal 12. nasazený Berdych. Ta možnost nakonec padla.

Londýn se těší, komu dalšímu Federer vezme skalp. Ubrání se Berdych? Čech má s největším favoritem turnaje zápornou bilanci 2:8. Nebylo by špatné ji dnes vylepšit.

Federer proti Berdychovi
čtvrtfinále Wimbledonu dnes od 14.00 (vysílá Nova Sport, online reportáž na www.lidovky.cz/sport)

Roger Federer (Švýcarsko)
postavení v žebříčku ATP: 2., nasazení na turnaji: 1.

Jak se daří Federerovi na letošním Wimbledonu?
Lepší se zápas od zápasu. V prvním kole scházela jediná hra, aby ho senzačně vyřadil Kolumbijec Falla. Nakonec po víc jak třech hodinách outsidera přece jen porazil. Také ve druhém kole Srb Bozoljac vzal švýcarskému tenistovi jeden set. Proti Francouzi Clementovi a Rakušanovi Melzerovi se už obhájce titulu dostal do tradičního tempa a bez větších potíží oba soupeře vyprovodil z kurtu ve třech sadách.
Prohrané sety ve čtyřech zápasech: 3

Tomáš Berdych (Česko)
postavení v žebříčku ATP: 13., nasazení na turnaji: 12.

Jak se daří Berdychovi na letošním Wimbledonu?
Zatím opačně než Federerovi. Prvními dvěma koly prošel český tenista bez potíží, vážné potíže měl až s Uzbekem Istominem, se kterým prohrál dva tie-breaky. Odpor 70. hráče světa zlomil až ve čtvrtém a pátém setu. Také Němec Brands v osmifinále dělal Berdychovi potíže. Tedy až do závěru třetího setu, v němž Berdych soupeře patřícího na 98. místo světového žebříčku začal konečně přehrávat.
Prohrané sety ve čtyřech zápasech: 3

Jak dopadly jejich předchozí zápas na Wimbledonu?
Na dvorcích All England Clubu se potkali v osmifinále před čtyřmi lety. Utkání mělo jednoznačný průběh a Berdych s Federerem prohrál prohrál 3:6, 3:6 a 4:6. "Nedal mi jedinou šanci," uznal český hráč. Na Berdychovi byla znát únava z předešlých dvou pětisetových zápasů, naopak Federer se nacházel v bezkonurenční formě. Behěm osmi zápasů tehdy ztratil jedinou sadu a turnaj vyhrál už počtvrté v řadě.

Rozhovor s Jiřím Novákem

Kdyby to nebylo tak dávno, možná by Tomáši Berdychovi poradil recept na úspěch. "Jenže to nejde srovnávat. Ten zápas jsem vyhrál před 11 lety," tvrdí bývalý tenista Jiří Novák (35). Přesto je jediným Čechem, který ve Wimbledonu porazil švýcarského krále Rogera Federera. Ta bitva se odehrála v 1. kole roku 1999 a trvala pět setů.

Pamatujete si stále dobře ten zápas?
Na to se nezapomíná. Sice jsem ho porazil, jenže on hrál teprve svou první sezonu mezi muži. Byl to neznámý kluk, ale už tehdy se oněm říkalo, že toho hodně dokáže.

Viděl jste to hned i vy?
Byl ohromně šikovný, to teda jo. Vzpomínám si, že když jsem nad ním vyhrál, říkal jsem si: Chlapče, musíš se ještě snažit, abys naplnil svůj talent. Ale netušil jsem, že mi to začne ukazovat hned další rok nato. (směje se)

Dnes je Federer o jedenáct let starší. Proč se stal tak suverénním vládcem na trávě?
Víte, on je jako Sampras, prostě mu travnatý povrch vyhovuje. Základem na trávě je dobrý pohyb – aRoger je skvělý atlet. A potom ty jeho ruce... Jeho čopovaný bekhend byl na trávě až smrtelný; člověk nikdy dopředu nepoznal, co proti vám vlastně chystá.

Jaké proti němu dáváte šance Tomáši Berdychovi?
Tomáš není bez šance. Nemá co ztratit, nebude pod tlakem jako Roger. Musí se hlavně snažit hrát svůj tenis, to znamená být trpělivý, chodit do výměn. A nenechávat Rogera hrát příliš útočně.

Je náhoda, že Berdych došel dva grandslamy po sobě tak daleko, nebo se opravdu tak hodně zlepšil?
Náhoda? Kdepak. Já na něm pozoruju, jak je zkušenější a kvalitnější hráč. Vyzařuje z něj pohoda.

Co změnil oproti dřívějšku?
On hraje pořád stejně, ale dřív uměl porážet sám sebe. Teď naopak ví, že když podrží pětkrát míček, soupeř mu pak nebude stačit. Zkrátka míň kazí a už tolik neplaší.

A Federer? Zlí jazykové tvrdí, že se blíží konec jeho éry.
To říkali už před dvěma lety, když ho porazil ve finále Nadal. Ašup, Roger rok nato znovu vyhrál. Oni to tvrdí, protože se první dvě kola trápil, ale to je, jako byste odsuzovali fotbalový tým, že místo 5:0 vyhrál jen o gól. Roger není stroj. A není na ústupu, naopak.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat