28. května 2014 19:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rozhodčí to nezvládla, soptil Berdych. Srdnatého Kazacha nakonec zlomil

Tomáš Berdych na Roland Garros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych na Roland Garros. | foto: Reuters

PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) Musel bojovat s nepříjemným soupeřem i s hlasitým publikem. Ztratil první set na turnaji, ale nakonec tenista Tomáš Berdych postoupil přes Kazacha Nědovjesova do 3. kola Roland Garros. "Tady snadného soupeře nedostanete," řekl.

Nebyl to jednoduchý zápas, že?
Určitě. Nědovjesov byl dalším důkazem, že tady ve 2. kole nenarazíte na žádné jednoduché soupeře. Hrál opravdu dobře. Trápil mě hlavně jeho servis, podával dobře, s vysokou úspěšností. Ale když jsem si na něj zvyknul, bylo to dobré. To bylo klíčové.

V Melbourne jste porazil Nědovjesova ve třech setech. Překvapil vás dnes?
Nějaká doba od toho uběhla. Je to kluk, který se dere nahoru, zlepšuje se. Hodně zlepšil podání, v Melbourne měl servis hodně nevyrovnaný, dalo se tam udělat spoustu bodů a využít toho. Taky předtím moc velkých turnajů neodehrál, zkušeností moc neměl. Tady hrál vynikající utkání, ale pak moje zkušenosti rozhodly.

ČTĚTE VÍCE:

Podmínky nebyly ideální, je chladno. Jak se v tom hrálo?
Je to stejné od chvíle, co jsem přijel, takže si na to už zvykám. Je to stejné pro všechny, takže to je v pohodě.

Nevadí to ani vaší hře? Míče v takových podmínkách méně létají.
Obecně to letí méně všem. V tomhle mám výhodu, že mám víc sil, ačkoliv... Už stárnu a těch mladších je čím dál víc, takže brzy budu muset zase hledat jiné zbraně. Ale doteď je to dobré, v pohodě, takže když je chladněji, tak si troufám říct, že soupeře pořád dokážu přetlačit a oni s tím mají víc problémů než já.

Štval vás hluk z publika, přitom jste ho už při Davis Cupu zažil tolikrát. Bylo to kvůli dětem v publiku?
Ne, nešlo o děti. Děti jsou děti a vždycky si to budou užívat, budou hlučné. Ale spíš mě štvala rozhodčí. Když napomenula diváky, ať jsou potichu, tak jsem ji skoro neslyšel - a to jsem byl na kurtu jen pár metrů od ní. Viděl jsem ji poprvé a pravděpodobně zatím neměla moc zkušeností. Rozhodně tu situaci nezvládla. Mluvila ve chvílích, kdy neměla, třeba když už někdo z nás podával... Opravdu asi neměla moc zkušeností, aby něco takového zvládla. Hrál jsem už hodně daviscupových zápasů, ale i když jsem hrál před divokým publikem v Argentině, tak před podáním bylo naprosté ticho. A když ne, tak se o to rozhodčí postaral.

Dostalo se vám to dnes hodně do hlavy?
To určitě ne. Spíš to je ale situace, kterou musí zvládnout ten rozhodčí, od toho tam je. Já se hlavně soustředím na sebe, na svůj tenis a ne na to, abych dělal práci za někoho jiného. Ale když už je potřeba, tak se člověk aspoň jednou musí ozvat, zmínit se. Pak už to bylo dobré.

Tomáš Bedych na Roland Garros.

Tomáš Bedych při druhém kole na Roland Garros.

Co čekáte od zápasu s Bautistou Agutem?
Hraje solidně. Jde mu to skvěle od základní čáry, má hodně dobrý forhend i bekhend. Jde pořád nahoru, není to snadný soupeř. Všechny zápasy jsme hráli na tvrdém povrchu nebo v hale, což myslím, že jeho hře sedí víc. Teď to bude na antuce, tak uvidíme. Zkusím využít toho, že hrajeme na antuce a že hraju dobře. Navíc budeme hrát poprvé na grandslamu a tam se hraje na tři vítězné sety. Těším se na to.

V čem je tak nepříjemný?
Hraje dost drobné údery, které ne úplně vysoko skáčou, takže mě donutí, že většinu míčů musím hrát nahoru já. To není úplně moje hra, já jsem zvyklý, že já jsem spíš ten, který se snaží dostávat míče dolů a může hrát o to agresivněji. Tak jsem zvědavý, jaké to bude na antuce, kde by to mohlo o to víc skákat. To by mohla být ta výhoda, o které jsem mluvil. Na antuce jsme zatím spolu nehráli.

Není to paradox? Většina Španělů bývá na antuce lepší.
Těžko říct, to je první pohled, který na to mám z těch zápasů, které jsem s ním hrál v hale nebo na betonu. Škoda toho zápasu v Indian Wells, který mi utekl o kousek, mohl jsem to dorazit a zvládnout. Nebylo to jednoduché utkání, měl jsem plné brejle s přesuny, s cestami, nebyl jsem úplně fit, ale stejně jsem furt měl blíž k tomu, abych to dorazil. Na grandslamu jsme ještě nehráli, takže se na zápas na ty tři vítězné těším.

V Česku se teď mluví o tom, zdali byste v budoucnu nechtěl spolupracovat s Ivanem Lendlem. Jaký je váš pohled?
Je to vždycky otázka toho, jaký on má program. Z nějakého důvodu se s ním Andy (Murray - pozn. red.) rozešel. Já jsem slyšel, že to bylo kvůli času. Člověk si to musí nechat projít hlavou. V rozběhnuté sezoně je těžké tyto věci řešit. Ale určitě bych před tím nezavíral dveře.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!