Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berdych před Švýcarskem: V týmu je vždycky skvělá pohoda

Australian Open

  11:36
ŽENEVA (od našeho zpravodaje) - Na Tomáši Berdychovi leží ještě větší tlak než dřív. Týmové jedničce totiž v úvodním kole Davis Cupu ve Švýcarsku bude chybět parťák Radek Štěpánek. "Nic se pro mě nemění," tvrdí světová šestka.

Jaroslav Navrátil a Tomáš Berdych foto: ČTK

Když ve středu přišel do ženevské haly Palexpo na trénink, podivil se, že ho budou z tribuny sledovat desítky převážně dětských fanoušků. "Bylo to zajímavé, zase něco jiného. Na druhou stranu by se lidé měli těšit až na samotný zápas jako takové vyvrcholení," řekl Berdych.

Český tenista je jinak s prostředím spokojený. Po cestě z Australian Open, kde skončil ve čtvrtfinále, už je i plně aklimatizovaný. Zvykl si na časový posun, teplotní rozdíl a pomalu se dostává do pohody na kurtu.

Co na povrch říkáte?
Je drsnější. Míč bere daleko větší rotaci a člověk si musí dát pozor na to, jak k němu přiletí a co soupeř zahraje. Musím být ostražitější, ale jinak je to v pohodě.

Vzpomněl jste si na loňský triumf v Davis Cupu, když jste se připojil k týmu?
Do tohoto týmu se člověk vždycky rád vrací. Je tady vždycky skvělá pohoda a je to umocněné tím, co se nám loni povedlo.

A jinak na listopad nemyslíte?
Člověk si na to vzpomene. Na druhou stranu jakmile začne sezona, musí se soustředit na věci, které je potřeba dělat, ne se vracet zpětně a očekávat, že vzpomínky mu něco přinesou a v něčem vylepší hru. Je to krásné a zůstane to napořád, ale jak je člověk na turnaji nebo na dalším kole Davis Cupu, musí se zavřít do sebe a soustředit se na to, co je v tu danou chvíli.

Ale loňské vítězství vám často připomínají i na turnajích. Je to změna?
Je to hodně jiné. Myslím, že i ve světě je to hodně ceněné vítězství. Spousta lidí to vnímá a berou to jako velký výsledek. Je to hezké.

Může se letos povést obhajoba?
Je to strašně těžké. Povedlo se nám to s úzkou základnou, nebylo moc z čeho vybírat. Když se to povede Španělům, tak si řeknou, že mají jeden rok, kdy vyhráli titul a další rok se jim to povede znovu. My jsme k tomu potřebovali spoustu okolností, které se nemusejí sejít každý rok. Zrovna letos se jedna nesešla, když chybí Radek. Uvidíme. Neříkám, že se to nedá zvládnout.

Jste připraven na tlak, který na vás je v prvním kole? Očekává se od vás dva a půl bodu.
To není nic nového. Odehrál jsem spoustu zápasů, kdy jsem byl v této pozici, pro mě se nic nemění, soustředit se budu sám na sebe, ať bude soupeř, jaký bude. Odvedu si svoji práci a potom se může myslet na nějaké body.

Vnímal jste prohlášení Švýcara Wawrinky, že mu zápas s Djokovičem v Melbourne dodá sebevědomí?
Každý děláme všechno pro to, abychom se zlepšovali, abychom byli na kurtu silnější a lepší, a jestli on k tomu potřebuje něco takového... Každý má svoje věci. Já se budu snažit, abych byl v co nejlepší formě. A abychom odjížděl na konci se třemi body.

Jakou hru od Wawrinky čekáte?
Těžko říct. Když jsem s ním hrál naposledy, tak se určitě nehrnul do ničeho takhle agresivního, jako hrál s Djokovičem, spíš se snažil držet míč víc ve hře, pouštěl se do bekhendového čopu. A pak samozřejmě jeho bekhend po lajně je strašně nebezpečný. Ale snažil se to víc odehrát, výměny prodlužovat. Uvidíme. Nevím, s čím přijde, možná se v tom cítí tak dobře, že bude agresivní od začátku.

Nenecháte se tím vyhecovat?
Člověk nesmí nic uspěchat. Tady může být ten čop zrádný, musím se s tím dobře poprat a nenechat se vybláznit. Klidně nechám i něco na něm. Když ale přijde s tím, s čím vyrukoval na Djokoviče, tak to bude zase úplně něco jiného.

V českém týmu je pohoda. Zapojujete se také do oblíbených sázek nebo hrajete čáru?
Já tohle nechávám na ostatních. Ať se kluci vyblbnou.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat