17. listopadu 2015 18:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Postup se vzdálil. Berdych prohrál na Turnaji mistrů i druhý zápas

Český tenista Tomáš Berdych během utkání s Japoncem Nišikorim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český tenista Tomáš Berdych během utkání s Japoncem Nišikorim. | foto: Reuters

LONDÝN Tohle ještě Tomáš Berdych nezná - český tenista na Turnaji mistryň při své šesté účasti na prestižním podniku pro nejlepší hráče sezony poprvé prohrál druhý zápas. Ve skupině Stana Smithe podlehl v londýnské O2 areně Keiemu Nišikorimu 5:7, 6:3, 3:6.

Berdych měl dosud bilanci druhých zápasů skvostnou 5:0, ale porážka s Nišikorim tohle skóre trochu kazí. Ale především komplikuje cestu 30letého Čecha do semifinále, kde byl na Masters pouze v roce 2011.

Ve večerím duelu velikánů mezi Novakem Djokovičem a Rogerem Federerem musí fandit Srbovi, který by si zajistil postup a zároveň uchoval Berdychovi malou naději na postup s jednou výhrou (podobně šla dál i Petra Kvitová v Singapuru).

Šestý hráč světa však potřebuje v závěrečném zápase skupiny porazit (nejlépe ve dvou setech s co nejlepším poměrem gamů) světovou jedničku. A to se mu povedlo v kariéře jen dvakrát...

Zklamaný Tomáš Berdych.

Zklamaný Tomáš Berdych.

Tomáš Berdych na Japonce Nišikoriho nestačil.

Tomáš Berdych na Japonce Nišikoriho nestačil.

Úvodní sada trvala více než hodinu, Nišikori zvládl lépe koncovku, hlavně na servisu byl jistější než soupeř.

Začátek - možná kvůli tomu, že oba tenisté potřebují po úvodních porážkách zabrat - byl poněkud „sterilní“. Více tenisového vzrušení nabídl až pátý game, v němž si vypracoval japonský hráč brejkbol. Druhý mu daroval Berdych, když napálil míček kousek od sítě do pásky.

Zkušený Čech se na sebe zlobil tak, že se londýskou halou rozléhal jeho mohutný řev.

Z těžké situace se nakonec dostal, přesto dál měl při podání problémy. Když měl servis Nišikori, byly gamy kratší.

Za stavu 5:4 a 30-15 při Japoncově servisu se Berdych správně rozhodl přejít do útoku, v závěru nádherné výměny však netrefil kurt - těsný aut potvrdila i počítačová technika.

V dalším gamu bohužel šestý hráč světa chyboval znovu, dva brejkboly umazal, ale ten třetí, před nímž udělal dvojchybu, už neodvrátil. Nišikori ovládl první set zaslouženě, byl o kousek lepší.

Druhý set jasně pro Berdycha

Druhá sada měla rychlejší a hlavně jednoznačnější průběh. Na kurtu dominoval dlouhán z Valašského Meziříčí.

Ačkoliv začátek Berdychovi nevyšel. Nišikori mu sebral podání, sebevědomí z prvního setu mu pomohlo k vedení 2:0. „Samurajové“ v hledišti jásali. Nišikori směřoval k přesvědčivému vítězství.

Ale pak Japonec selhal. Při prvním Berdychově brejkbolu na 2:2 udělal dvojchybu, čímž vrátil českého soupeře do hry. Berdych získal pět gamů v řadě, zlepšil statistiku prvního servisu, po skoro hodině a půl konečně dal eso, v gamech při jeho servisu se téměř nehrálo.

Při jednom z vítězných úderů po čáře dokonce musel ukázat Nišikori na druhou stranu kurtu zdvižený palec. „Pěkně jsi to zahrál!“

Zlomem neproměněný brejkbol

Na začátku rozhodujícího setu se opět schylovalo k vedení 25letého Japonce 2:0, ale Berdych brejkovou hrozbu zahnal.

Z publika bylo slyšet skandování jeho jména. Ale příznivci českého hráče však neodešli spokojení.

Později totiž nastal zlom ve vyrovnané bitvě. V sedmém gamu s velkou dávkou štěstí získal Berdych brejkbol, při voleji u sítě se míček překulil přes pásku. Nišikori však svůj servis uhlídal.

Následující hru český tenista absolutně nezvládl, udělal dvojchybu, kazil forhendy a vlastně daroval bod japonskému protivníkovi. Nišikori pak své vítězství pečetil čistou hrou.

Najdete na Lidovky.cz