21. ledna 2008 8:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych proti Federerovi neuspěl

Tomáš Berdych s Rogerem Federerem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych s Rogerem Federerem. | foto: AFP

MELBOURNE Vítězné tažení Švýcara Rogera Federera nezastavil ani český tenista Tomáš Berdych. Ten sice se světovou jedničkou držel celý zápas krok, na výhru to ale nestačilo. Berdych nakonec prohrál nad Federerem 4:6, 6:7 a 3:6.

Berdych se sice po celý průběh zápasu trápil na prvním servisu, přesto se světovou jedničkou držel krok. Ve výměnách se dobře pohyboval, nedělal mnoho chyb a dokázal Švýcara zatlačit. Úvodní sada se zlomila za stavu 4:4, kdy se Federer dostal k jedinému brejkbolu v setu a prohozem nabídnutou šanci využil. V následujícím gamu pak Švýcar při vlastním servisu bez problémů potvrdil vedení 1:0 na sety.

Českého tenistu ztráta úvodní sady nerozhodila a do druhého dějství vstoupil ve velkém stylu. Sebral Federerovi podání a vedl 3:0, v pátém gamu však při vlastním servisu nakupil několik chyb za sebou a o výhodu brejku přišel.

Set se rozhodoval až ve zkrácené hře, která byla přehlídkou Berdychových promarněných šancí. Třináctý nasazený vedl už 5:2 a šel na dvě podání, Federer však vyrovnal na 5:5. Ve vyrovnané koncovce se svěřenec Jaroslava Navrátila dostal k dvěma setbolům, ale jednou skončil jeho pokus o zkrácení hry v síti a podruhé po výborném returnu poslal forhend do autu. Federer naopak proměnil hned svůj první setbol a tie-break vyhrál 9:7.

Berdych to označil za klíčový moment duelu. "Škoda, že to nevyšlo, když měl člověk víc a mohl to dorazit," posteskl si v rozhovoru pro Radiožurnál.

Druhý set rozhodl

Naopak Federer si po zápase při vzpomínce na druhý set viditelně oddechl. "Díky bohu, že nevyhrál ten druhý set, protože nikdy nevíte, co by se potom stalo. Myslím, že v tom setu byl lepším hráčem, takže pro mě to bylo velmi důležité vyhrát a těžil jsem z toho v třetím setu," uvedl.

S dvousetovým vedením v zádech Švýcar získal ještě větší jistotu, naopak Berdych trochu vypadl z tempa. V druhé hře ještě dva brejkboly odvrátil, ale v šestém gamu už ztratil servis čistou hrou, což zápas definitivně rozhodlo. Třetí sadu nakonec český tenista prohrál 3:6 a celý zápas za hodinu a devětapadesát minut 0:3 na sety.

I když na kurtu odehrál s tenisovým velikánem poměrně vyrovnanou partii, s výsledkem nebyl nijak zvlášť spokojený. "Tady se nehraje na to, že to bylo nebo nebylo hezké, tady se to počítá trošku jinak. Bohužel je to pořád na jeho stranu, jenom člověk ví, že má pořád na čem pracovat," poznamenal Berdych.

V zápase udělal 27 nevynucených chyb, ale ty podle něj částečně vyplývaly z jeho riskantní hry. "Taktika od začátku byla, že se musím snažit hrát agresivně, a s tím přijde, že člověk udělá nějakou chybu. Ale rozhodně nejde čekat na jeho chybu, že by to člověku nějak daroval," vysvětloval Berdych.

Federer se ve čtvrtfinále utká s Jamesem Blakem, který vyřadil Chorvata Marina Čiliče. S dvanáctým nasazeným Američanem Federer v sedmi vzájemných zápasech ztratil jen jeden set. "Vím, že mi jeho hra docela sedí. Odehrál jsem proti němu několik skvělých zápasů, kdy jsem podal svůj vrcholný výkon. Uvidíme, jak to půjde tentokrát," řekl švýcarský tenista.
Lidovky.cz, ČTK