8. února 2008 17:04 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych smetl Vliegena

Tomáš Berdych. Archivní foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych. Archivní foto. | foto: ČTK

OSTRAVA Český tenista Tomáš Berdych potvrdil roli favorita a v úvodní dvouhře prvního kola Světového skupiny Davisova poháru porazil Belgičana Kristofa Vliegena ve třech setech hladce 6:3, 6:1 a 6:4. O druhý bod pro domácí tým bude dnes na ostravském taraflexu usilovat česká dvojka Radek Štěpánek proti Stevu Darcisovi.

 Začátek příliš nenaznačoval, že by se úvodní dvouhra měla o pár minut později stát hladkou záležitostí české jedničky. Vliegen dobře podával a zpočátku držel s Berdychem krok i ve výměnách. První zlom v utkání nastal v páté hře, kdy se domácímu hráči naskytla první možnost vzít si soupeřův servis. Při vlastní výhodě donutil Vliegena zahrát míč jen do sítě a proměnil třetí brejkbol.

Berdych se začínal rozehrávat a postupně ovládal dění na dvorci. Za stavu 4:2 sice desátý hráč světa neproměnil čtvrtou brejkovou možnost, ale za další dva gamy si třemi vítěznými míči při Vliegenově podání připravil tři setboly. Zužitkoval ten druhý a úvodní set získal za 31 minut.

Český tenista produkoval téměř bezchybný tenis, na který Belgičan nedokázal najít protizbraň. Hostující hráč se dostával do hry jen tehdy, pokud kvalitně zaservíroval, jinak ho Berdych ve výměnách doslova školil. Za stavu 1:0 v druhém dějství si domácí tenista došel vítěznou smečí pro další brejk, který posléze zdvojnásobil.

Až při stavu 4:0 nabídl Berdych 72. tenistovi světového žebříčku první dva brejkboly, jenže hrozbu ztráty bodu brzy zažehnal kvalitním servisem. Druhou sadu ukončil svěřenec Jaroslava Navrátila ještě rychleji než první, k výhře 6:1 spotřeboval jen 26 minut.

Frustrovaný Vliegen se hůře pohyboval a vůbec nepřipomínal hráče, který o víkendu vyhrál slušně obsazený challenger v polské Vratislavi. Zřejmě poslední zbytky naděje na zvrat mu český suverén sebral ve třetím gamu třetího setu. Berdych skvěle vytušil, kam půjde Belgičanova smeč, a výborným bekhendovým prohozem získal další soupeřovo podání.

Česká jednička polevila v nasazení až za stavu 4:3, kdy mohl Vliegen srovnat, jenže při brejkbolu si nestihl oběhnout bekhend. Berdych slabší chvilku zažehnal, ale o poslední game nakonec musel ještě bojovat. Dokonce jednou zachraňoval esem brejkbol a proměnil až šestý mečbol. Vliegena porazil popáté v kariéře, podruhé na okruhu ATP, a české tenisty přiblížil ke čtvrtfinále Davisova poháru, kam se naposledy probojovali v roce 2002.
Lidovky.cz