19. července 2015 15:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ecclestone po Bianchiho smrti: F1 je bezpečnější než kdykoli dřív

Bernie Ecclestone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bernie Ecclestone | foto: Reuters

LONDÝN Formule 1 je bezpečná jako nikdy předtím, ale nebezpečí bude vždycky její součástí. V reakci na úmrtí pilota Julese Bianchiho to uvedl komerční šéf mistrovského seriálu Bernie Ecclestone.

„Pokud byste si museli zvolit, v čem máte v dnešní době havarovat, vybrali byste si formuli 1, protože je pravděpodobně nejbezpečnější v historii,“ řekl Ecclestone rozhlasové stanici BBC. 

„To, co se stalo Julesovi, bylo prostě jen velmi, velmi, velmi nešťastné,“ dodal britský miliardář.

Nebezpečí nicméně podle Ecclestonea z formule nikdy zcela zmizet nemůže. „Samozřejmě je to nebezpečné. Mají dvacet závodů ročně, takže vidíte, kolik je tam různých nehod. Pro bezpečnost jezdců děláme a vždycky jsme dělali maximum,“ dodal.

Pětadvacetiletý Bianchi zemřel v pátek v nemocnici v Nice po devíti měsících v komatu na následky zranění, která utrpěl loni v říjnu během Velké ceny Japonska. 

Pilot týmu Marussia se stal první obětí zranění ze závodu F1 po Brazilci Ayrtonu Sennovi, jenž zahynul v roce 1994 v Imole.

Talentovaný Bianchi 5. října v Suzuce v dešti a při horšící se viditelnosti ztratil kontrolu nad vozem a narazil do jeřábu, který odstraňoval jiný havarovaný monopost. 

Jezdec, jenž prošel akademií Ferarri a byla mu předpovídána velká budoucnost, při tom utrpěl těžká zranění hlavy.

„Ten jeřáb tam neměl co dělat,“ uvedl Ecclestone, jenž se pohybuje ve formuli od 50. let minulého století.

„Udělali jsme neskutečné množství práce, abychom zajistili, že pokud auta vyjedou z trati, narazí do bariéry z pneumatik nebo do něčeho podobného. Pak je to v pořádku. Když ale narazíte do takového stroje... Měli byste problémy, i kdybyste seděli v tanku.“ 

Pilot formule 1 Jules Bianchi.
Záchranka odváží Julese Bianchiho ihned do nemocnice.

Ecclestone se připojil k těm, kteří v reakci na Bianchiho úmrtí hovořili o tragické ztrátě talentu. Taková nehoda už se podle něj nesmí opakovat. 

„Je strašná škoda, že jsme přišli o šikovného kluka v takovém věku a o tak milého člověka. Byla to tragédie. Doufám, že si ho lidé budou pamatovat díky tomu, jaký to byl pilot a člověk, a ne kvůli tomu, že měl nehodu,“ dodal pětaosmdesátiletý Brit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!