Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Beru to jako osobní výhru“

Sport

  11:49
PRAHA - V sobotu získal Petr Čech Anglický pohár, který mu chyběl. Včera oslavil 25. narozeniny.

Petr Čech foto: AFP

Konec, ruce letí nahoru, modré tribuny Wembley explodují. Chelsea dobyla Anglický pohár! Brankář Blues Petr Čech (25) si vychutnává kouzelnou chvíli, objímá se se spoluhráči. Za několik okamžiků přijímá gratulace od prince Williama. „Vítězství si vážím strašně moc, zasloužili jsme si ho,“ řekl Čech při včerejším telefonickém setkání s novináři. Sobotním triumfem zkompletoval sbírku svých trofejí na ostrovech, zahrnující mistrovský titul, Ligový pohár a Anglický pohár. A navíc stylově oslavil nedělní 25. narozeniny.

Je pro vás zisk Anglického poháru nejhezčím dárkem?
Prozatím ano. Sobota byla hektická, neměl jsem možnost oslavy doma. Možná mě čeká ještě hezčí dárek od manželky. (smích)

Zápas rozhodl Didier Drogba na konci druhého prodloužení. Nepřemýšlel jste už o penaltách?
V prvním prodloužení jsme měli náznaky šancí, věřil jsem, že se štěstí obrátí čelem k nám, když jsme ho neměli v sezoně. Zápas nakonec dopadl stylově - Drogba byl nejlepším střelcem sezony, vstřelil i rozhodující gól.

Jak jste viděl zákrok ze 104. minuty, kdy vás Giggs podle televizních záběrů dotlačil s míčem za brankovou čáru?
Byl jsem překvapený, že rozhodčí nepískl faul. Asi neviděl míč, zaregistroval, jak se zvedám, tak mě nechal pokračovat ve hře. Chytil jsem míč půl metru před čárou, pak mi Giggs skočil na hlavu a hrudník a posunul mě za čáru. Neviděl jsem přesně, kolik míče bylo za čárou. Myslím, že tam ani nebyl úplně celým objemem, jen jeho velká část.

Neobával jste se, že rozhodčí odpíská gól?
Pro mě to byl jednoznačný faul, Kdyby chtěl rozhodčí něco odpískat, tak jedině faul.

Kromě této šance jste zlikvidoval dva úniky Rooneyho odvážnými pády pod nohy. Bolely ty střety?
Šli jsme do toho naplno, srazili jsme se. Ale bylo jasně vidět, že to byl naprosto férový zákrok, že šel Rooney po míči.

Užíval jste si atmosféru nového Wembley?
Stadion je úžasný. Je těžké vybudovat stadion pro devadesát tisíc diváků, aby fanoušci byli vizuálně blízko hřiště. Ve Wembley se to povedlo. Atmosféra byla vynikající, byl to obrovský zážitek pro všechny. Pro fandy Chelsea určitě větší.

Jak probíhaly oslavy?
Přesunuli jsme se na klubovou večeři, kde jsme ukončili sezonu a oslavili výhru společně s fanoušky, kteří si zakoupili vstupenky. Večírek byl i přenášen přímým přenosem. Všichni jsme si to užili.

Berete triumf jako náplast na vyřazení z Ligy mistrů?
Zklamání je tam pořád, rány zahojí až čas. Je ovšem snazší akceptovat, že člověk podlehl v semifinále. Daleko horší je prohrát finále.

Znamená pro vás Anglický pohár víc než titul?
Těžko říct. Asi bych to postavil skoro na stejnou úroveň, titul ale zůstává hlavním pohárem.

Jak hodnotíte letošní sezonu?
Po těch zdravotních úskalích je pohár velkou odměnou. V polovině října to vypadalo, že bych do sezony už nemusel zasáhnout. Beru to i jako obrovskou osobní výhru.

Jaký je váš další program?
Dva tři dny budu odpočívat, pak budu individuálně trénovat. O víkendu pojedu do Čech, v pondělí je reprezentační sraz. Po utkání ve Walesu mi začnou prázdniny. Chystám se do Ameriky, snad to vyjde. Musím si totiž zařídit nový pas.

Autor: