Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bez nových jater by nepřežil. Trenér britských dráhařů chce nyní sám zachraňovat životy

Justin Grace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Justin Grace. | foto: Reprofoto

LONDÝN O tom příběhu se příliš nemluvilo. V současnosti šestačtyřicetiletý hlavní kouč britských dráhařů, který dovedl svůj tým k sedmi medailím na hrách v Riu, Justin Grace, loni na podzim málem zemřel jelikož mu selhávala játra. Zachránil jej dárce z Nového Zélandu a Grace chce nyní skrze svůj příběh pomáhat dalším.

Gracemu diagnostikovali nemoc s názvem primární sklerozující cholangitida v sedmnácti letech (chronická choroba jater, která postupně vede k jejich selhání). S nemocí žil téměř třicet let, než u něj v listopadu 2015 propukla akutní verze této choroby. Přitom mu lékaři v mládí doporučili, že by měl do třiceti let života podstoupit transplantaci.

K té ale nedošlo, jednoduše proto, že žadatelů je příliš mnoho a dárců málo. Játra pro dospělého člověka nelze transplantovat od živého dárce. „Myslel jsem, že je konec,“ přiznal s odstupem času Grace, který ale svůj zdravotní stav před světem tajil.

Dokonce odcestoval pod dohledem lékařů britského olympijského týmu do Ria, kde skrýval žluté bělmo očí za tmavé brýle. Loni v listopadu se našel na Novém Zélandu pro Graceho vhodný dárce a mohlo dojít k transplantaci.

„Ani nevím, jestli bych tady vlastně ještě nyní byl, pokud by nebylo mého úžasného dárce a jeho rodiny. Omlouvám se, že jsem tak emocionální, ale ty poslední čtyři měsíce byly opravdu silné. Jednou z nejdůležitějších věcí, které mám každý den na mysli, je ta, že v den, kdy jsem dostal nová játra, jedna rodina ztratila jednoho svého člena. Moc jim děkuji za to, co pro mě udělali,“ pronesl se slzami v očích Brit.

Ten se ale nespokojil jen s těmito slovy, chce sám pomáhat. „Když jsem přišel domů, měl jsem problém stát delší dobu na nohou. Nyní ale chci startovat na Britských hrách lidí po transplantaci orgánů (konají se na konci července a již nyní je na ně přihlášeno přes 850 pacientů), abych podpořil případné další dárce a hlavně, abych dodal sílu těm, kteří se po transplantaci teprve vrací do normálního života,“ vysvětlil své myšlenky.

„Právě to, že jsem chtěl být zdravý, opět sportovat, mi totiž pomohlo v tom, abych byl nyní už fyzicky a psychicky silný jako v minulosti,“ dodal Grace, který na stacionárním kole jezdil už devět týdnů po operaci a nyní – o dalších sedm týdnů později – už je schopen ujet na silničním kole zhruba 30 kilometrů.

A kromě vlastní přípravy pochopitelně také „cepuje“ své svěřence.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!