Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez nových jater by nepřežil. Trenér britských dráhařů chce nyní sám zachraňovat životy

Sport

  9:30
LONDÝN - O tom příběhu se příliš nemluvilo. V současnosti šestačtyřicetiletý hlavní kouč britských dráhařů, který dovedl svůj tým k sedmi medailím na hrách v Riu, Justin Grace, loni na podzim málem zemřel jelikož mu selhávala játra. Zachránil jej dárce z Nového Zélandu a Grace chce nyní skrze svůj příběh pomáhat dalším.

Justin Grace. foto: Reprofoto

Gracemu diagnostikovali nemoc s názvem primární sklerozující cholangitida v sedmnácti letech (chronická choroba jater, která postupně vede k jejich selhání). S nemocí žil téměř třicet let, než u něj v listopadu 2015 propukla akutní verze této choroby. Přitom mu lékaři v mládí doporučili, že by měl do třiceti let života podstoupit transplantaci.

K té ale nedošlo, jednoduše proto, že žadatelů je příliš mnoho a dárců málo. Játra pro dospělého člověka nelze transplantovat od živého dárce. „Myslel jsem, že je konec,“ přiznal s odstupem času Grace, který ale svůj zdravotní stav před světem tajil.

Dokonce odcestoval pod dohledem lékařů britského olympijského týmu do Ria, kde skrýval žluté bělmo očí za tmavé brýle. Loni v listopadu se našel na Novém Zélandu pro Graceho vhodný dárce a mohlo dojít k transplantaci.

„Ani nevím, jestli bych tady vlastně ještě nyní byl, pokud by nebylo mého úžasného dárce a jeho rodiny. Omlouvám se, že jsem tak emocionální, ale ty poslední čtyři měsíce byly opravdu silné. Jednou z nejdůležitějších věcí, které mám každý den na mysli, je ta, že v den, kdy jsem dostal nová játra, jedna rodina ztratila jednoho svého člena. Moc jim děkuji za to, co pro mě udělali,“ pronesl se slzami v očích Brit.

Ten se ale nespokojil jen s těmito slovy, chce sám pomáhat. „Když jsem přišel domů, měl jsem problém stát delší dobu na nohou. Nyní ale chci startovat na Britských hrách lidí po transplantaci orgánů (konají se na konci července a již nyní je na ně přihlášeno přes 850 pacientů), abych podpořil případné další dárce a hlavně, abych dodal sílu těm, kteří se po transplantaci teprve vrací do normálního života,“ vysvětlil své myšlenky.

„Právě to, že jsem chtěl být zdravý, opět sportovat, mi totiž pomohlo v tom, abych byl nyní už fyzicky a psychicky silný jako v minulosti,“ dodal Grace, který na stacionárním kole jezdil už devět týdnů po operaci a nyní – o dalších sedm týdnů později – už je schopen ujet na silničním kole zhruba 30 kilometrů.

A kromě vlastní přípravy pochopitelně také „cepuje“ své svěřence.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat