Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Běžec Řezáč těsně vyhrál pošesté König Ludwig Lauf

Sport

  12:19aktualizováno  15:07
OBERAMMERGAU - Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč vyhrál po dramatickém finiši už pošesté König Ludwig Lauf a osamostatnil se v čele FIS Marathon Cupu. Po 50 kilometrech klasickou technikou předstihl v dramatickém finiši na cílové čáře o pouhou desetinu sekundy Jerryho Ahrlina ze Švédska a oplatil mu loňskou těsnou porážku.

Stanislav Řezáč. foto: Martin Sidorjak/Patria Direct team

O dalších 1,2 sekundy zpět doběhl třetí Nor Jörgen Aukland, s nímž Řezáč dosud společně vedl také seriál Ski Classics. Řezáč se v počtu vítězství v závodu vyrovnal Paulimu Siitonenovi, finskému vynálezci bruslařského stylu, jenž slavil v Bavorsku úspěchy v 70. a 80. letech. Na startu chyběl nemocný Nor Andres Aukland i další český běžec Martin Koukal, oproti původním plánům nenastoupil ani Nor Petter Northug.

Po doběhu se nejprve zdálo, že vítězem se stal Ahrlin, ale po prozkoumání cílové fotografie sudí rozhodli ve prospěch českého lyžaře o tři centimetry. "Abych řekl pravdu, nevěděl jsem. O půl metru se to pozná. Ale takhle? Dotahoval jsem, ale cítil, že se to nepodařilo. Dnes ne," líčil Řezáč.

Osmatřicetiletý český běžec má v této sezoně výbornou formu. Nejprve vyhrál na začátku ledna Jizerskou padesátku, v minulém závodu Marcialonga v Itálii byl třetí. König Ludwig Lauf patří mezi jeho oblíbené tratě: v Bavorsku vyhrál třikrát v řadě v letech 2004 až 2006 a celkově pošesté. Loni právě s Ahrlinem stejným rozdílem o jedinou desetinu prohrál.

Bylo -18,6 stupně pod nulou

Běžce trápila velká zima, teploměr prý ukazoval ráno kolem minus 25 stupňů celsia, oficiální údaje hovořily o -18,6 stupně. "Půl hodiny před startem jsem jel předělat lyže. Dal jsem jiný parafin, na tupém přemrzlém sněhu to moc nejelo," uvedl Řezáč v tiskové zprávě. "Byla zima, ale obličej jsem si neoblepoval, nejsem zvyklý. Mám chycené průdušky, kašlal jsem, ale naštěstí jsem vydržel. Po hodině na trati jsem zmrznul a další půlhodinu se rozehříval," konstatoval.

Podle německých médií si krutý mráz vyžádal jednu oběť, asi půl kilometru po startu zkolaboval čtyřiasedmdesátiletý Švéd, kterému selhalo srdce.

Další tři lidi upadli během závodu do bezvědomí a lékařské ošetření muselo vyhledat celkem 40 lyžařů.

Tři kilometry před cílem se Řezáč protlačil do čela závodu a snažil se peloton roztrhat, což se mu po chvíli povedlo. "Jinak to nešlo, v mojí stopě byly ledové hroudy. A na konci už jsou jen tři stopy, z toho jedna bývá rozbitá skútrem s televizní kamerou. Kdybych nenastoupil, ve finiši by to bylo mnohem těžší. Byl to fakt masakr, jelo se šíleně rychle, konkurence pořád roste," prohlásil Řezáč.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat