7. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bezejmenní kluci se vyrovnali legendám, těší Vrbu. Teď vezme ženu na večeři

Pavel Vrba, trenér fotbalového národního týmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vrba, trenér fotbalového národního týmu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

RIGA (Od našeho zpravodaje) Teprve po zápase si poprvé oblékl sako. V naleštěných lakýrkách se procházel po hřišti, tleskal fanouškům a bylo znát, jak mocně si oddechl. Jen na dva slíbené kotrmelce nedošlo. „Ty budou až doma. Počkám si na osmnáct tisíc lidí,“ řekl trenér českých fotbalistů Pavel Vrba po vítězství 2:1 v Lotyšsku.

Upřímně, dokázal jste si před rokem představit, že postoupíte už dvě kola před koncem? A na úkor Nizozemska s Tureckem?
Říkal jsem, že favoritem jsou Nizozemci a tři mančafty se poperou o druhé postupové místo. Že jsme tím postupujícím my, to považuju za obrovský úspěch. Dokázali jsme něco, v co někteří ani nevěřili. První krok jsme zvládli, druhý bude ještě těžší.

Můžete dokázat ještě víc?
Postoupit na mistrovství světa. Jinak já postup na Euro řadím na stejnou úroveň jako postupy s Plzní do Ligy mistrů. Ale zatímco v Plzni to byla spíš rodinná atmosféra, protože jsem byl v klubu každý den, s národním týmem to prožívají všichni.

Daniel Kolář uniká lotyšskému obránci.
David Limberský se poprvé trefil v národním dresu.

Dáváte si před Eurem nějaký nový cíl?
Rád bych pozval manželku na dobrou večeři.

Čeho si na hráčích ceníte nejvíc?
Že v uvozovkách bezejmenní kluci dokázali to samé, co ti famózní hráči před nimi - Nedvěd, Baroš, Jankulovski...

Zapochyboval jste někdy, že jdete správným směrem?
Pochyboval, protože jsem pořád někde četl, že mám nejhorší procentuální bilanci ze všech trenérů u reprezentace. Ale já bral úvodní přáteláky jako zkoušky, vždyť já snad ještě nikdy žádný přátelák nevyhrál.

V Lotyšsku jste zápas skvěle rozehráli, proč to po přestávce byly nervy?
První poločas byl asi nejlepší v celé kvalifikaci, s odchodem Dana Koláře, kterému soupeř v souboji zlomil lícní kost, jsme ztratili střed hřiště. Slyšel jsem, jak to křuplo... Dan byl spojkou mezi zálohou a útokem, bez něj jsme přestali být v mezihře úspěšní. Pak to byl spíš boj, ne fotbal.

Ale nahrávaly vám zprávy z Turecka, které vedlo nad Nizozemskem taky 2:0. Věděl jste to?
Vědět jsem to nechtěl, ale pan Kohák přiběhl o poločase k lavičce a křičel. Tak jsem ho hned vyhnal pryč.

Když jste pak šťastný odcházel ze hřiště, ťuknul jste si dlaní do hrudi. Gesto?
Už v Plzni jsem si vždycky sáhl na srdce, abych fanouškům poděkoval za podporu. Udělal jsem to znovu.

Jak budete slavit?
No, obleky si trhat asi nebudeme, tak hrozné to nebude. Ale rád bych před příštím zápasem domluvil večeři pro všechny, kteří se na postupu podíleli. Chtěl bych jim poděkovat, že mi maximálně pomáhají. Jsem za to hodně vděčný.

Ještě máte dva kvalifikační zápasy. Jak je pojmete?
Vždycky máte motivaci uspět, takže budeme chtít vyhrát s Tureckem i v Nizozemsku. Ale přiznám se: bál jsem se toho, že s nimi budeme bojovat o postup. To by bylo hodně složité. Teď máme klid.

Jan Palička

Najdete na Lidovky.cz