„Nacházím se v situaci, která je pro sportovce noční můrou. Vždycky jsem závodil za rovných podmínek a nedopoval jsem,“ prohlásil Sundby. „Doufám, že tenhle případ nebude mít velký dopad na moji další kariéru a přípravu na nadcházející sezonu,“ dodal.
Sundby při dopingové kontrole po vítězství v závodu na 15 km klasicky v Davosu (13. prosince 2014) a pak i po třetím místě ze stíhačky na 25 km volně v Toblachu (8. ledna 2015) měl pozitivní nález na salbutamol. Protože měl na jeho užívání povolení, Mezinárodní lyžařská federace FIS ho nepotrestala a případ ani nezveřejnila.
Skiatlon ve Falunu: Sundby má vítězství v SP, Vrabcová devátá |
Proti jejímu verdiktu se však odvolala Světová antidopingová agentura WADA a arbitráž CAS jí dnes dala za pravdu. Současně uvedla, že nešlo o úmyslný prohřešek, a proto Sundbyho vedle diskvalifikace potrestala jen dvouměsíčním zákazem činnosti. Ten je platný od 11. července.
„Jsme rádi, že arbitráž zdůraznila, že šlo jen o malé nedorozumění a že Martin neměl v úmyslu cíleně dopovat. Astma sportovcům nedává žádnou výhodu, právě naopak,“ uvedl předseda norského svazu Erik Röste a dodal, že pochybení je především na straně svazu. Proto se rozhodl Sundbymu vyplatit kompenzaci 130 tisíc dolarů (asi 3,2 milionu korun). Jde o částku odpovídající prize money, které musí norský lyžař vrátit.
Za Sundbyho se postavila i FIS. „Plně sdílíme názor arbitráže, že nešlo o úmyslný doping. Pouze byla striktně dodržena pravidla a jde o následek toho, že si Martin Johnsrud Sundby nechal podat lék mimo nemocnici,“ uvedla federace v prohlášení. Po přepočtení výsledků odebrala federace Sundbymu celkem za předminulý ročník SP 616 bodů, což pro něj znamenalo pád na šesté místo konečného pořadí.