16. prosince 2008 15:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Běžkař' Synek: Bylo to hodně tvrdé

Ondřej Synek, při adventním setkání pořádaném společností Sport Invest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Synek, při adventním setkání pořádaném společností Sport Invest. | foto: ČTK

Předvánoční čas veslaře Ondřeje Synka vyplňuje lyžování. Při čtrnáctidenním soustředění ve výšce kolem 1600 metrů nad mořem v italském Livignu stříbrný olympijský medailista nabíral kondici, kterou v zimě bude zúročovat při závodech na trenažérech.

Poolympijskou sezonu nehodlá v žádném případě vypustit, naopak chce na mistrovství světa na konci srpna v Poznani získat své premiérové zlato.

Na běžkách Synek naběhal skoro 400 kilometrů, denní dávky se pohybovaly kolem 50 kilometrů. "Byla to taková objemová běžecká příprava, hodně tvrdého tréninku, ale je to tam hodně po rovině," vyprávěl dnes na setkání s novináři Synek. Z vyšší nadmořské výšky se vrátil v tomto týdnu. "Takže teď se nedá ještě říct, jak na tom jsem. Na trenažéru se mi sice dobře dýchá, ale nemám ještě potřebnou sílu," uvedl. Více mu napoví mistrovství republiky na konci února. "Věřím, že se oproti loňsku zlepším," uvedl.

Synek hory miluje. Když může, odjede do přírody. "Furt lepší než koukat na trenažéru do zdi a poslouchat hučení větráku, v lepším případě rádia. Je to zpestření venku a na čerstvém vzduchu," řekl. V Livignu se dokonce dostal na tři a půl dne na sjezdovky v rámci tréninku i odpočinku, tento týden ve čtvrtek se navíc chystá aktivně zúčastnit mistrovství České republiky sportovních novinářů v obřím slalomu v Harrachově. "Jsem rozježděný, mám výhodu, uvidíme," usmíval se.

Před olympiádou si odpustil další svoji oblíbenou zimní činnost - hokej. Už ale zase hraje. "Teď jsem na horách nebyl, ale po Novém roce začnu," těšil se. Na jaře také opět vytáhne oblíbenou motorku. "Teď je zaparkovaná," zavzpomínal na svou yamahu, kterou si koupil za olympijské stříbro. Na podzim na ní najezdil po Čechách asi 1000 kilometrů. "Tak jsem ji trochu zajel a teď zase čekám na jaro," dodal.

Jeho hlavní náplní ale pořád zůstává veslování. Už má pevný plán tréninku na sezonu. Na vodu se dostane 1. března na soustředění v Itálii, v létě se opět vydá do Livigna, kde je velké jezero. Na jaře ho čekají i exhibiční závody v Londýně proti pozvaným nejlepším skifařům světa. "Měli bychom dohromady startovat také na osmě proti Oxfordu, nebo Cambridgi, teď nevím," oznámil.

Pak začne tradičně trénovat na Slapech. A do sezony půjde na sto procent. "Po olympijské sezoně to nebude žádná odpočinková sezona. Možná to vypadá, že vrcholem jsou olympijské hry, ale mistrovství světa jsou prakticky stejné závody, jen s jiným názvem. Mám motivaci," řekl.

ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz