Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bezruký stolní tenista udivuje svět. Pálku drží v puse a říká: ‚Nic není nemožné‘

Sport

  6:49
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Právě probíhající paralympijské hry v Rio de Janeiru jsou plné silných příběhů. Mezi nejsilnější patří ten o stolním tenistovi Ibrahimu Hamadtouovi - Egypťanovi, jenž přišel o obě ruce a naučil se pálku držet v ústech. Ve své zemi je legendou a i přesto, že v Riu nevyhrál ani jeden zápas, slýchá ze všech stran jen slova uznání. „Nic není nemožné,“ zní jeho heslo.

Protože nemá ruce, podání provádí Hamadtou nadhozem z pravé nohy, na níž kvůli tomu nemá obuv. foto: Reuters

I když nelze vyzdvihovat jeden příběh paralympioniků, kteří i přes tělesný nebo mentální hendikep vytrénovali svá těla pro špičkové výkony, nad ostatní, obrázky bezrukého hráče pingpongu, jenž drží pálku v puse, ihned po začátku her obletěly svět. Kdo je Ibrahim Hamadtou?

Nyní třiačtyřicetiletý Egypťan přišel o obě ruce ve svých deseti letech při vlakovém neštěstí. Zdrcený rodák z Damietty po další tři roky odmítal vyjít z domu. Rodinný přítel jej ale nakonec přesvědčil, ať se zkusí zotavit sportem. Obě nohy měl zdravé, takže se nabízel fotbal.

Hendikepovaní? Čtyři paralympionici zaběhli 1500m rychleji než olympijský vítěz

„Jenže to nefungovalo,“ vzpomíná Hamadtouův nynější trenér Hossameldin Elshoubry. „Fotbal je příliš nebezpečný, když nemáte ruce. Pokud spadnete na zem, nemáte šanci se nijak ochránit,“ dodává.

Vyzkoušel tedy stolní tenis, při němž držel pálku pahýlem pravé paže. „Jenže to taky nefungovalo,“ vzpomíná s úsměvem Hamadtou. Nakonec vzal prostě náčiní do úst a začal posilovat krční svalstvo.

Ale co podání, při němž si zdraví hráči nadhazují pingpongový míček rukou? Hamadtou to vyřešil elegantně - sundal jednu z bot a míček nadhazuje prsty na noze. „Trvalo tři roky, než jsem se to naučil,“ říká Egypťan.

Na jeho techniku se můžete podívat zde:

„Splnil se mi sen, jsem velmi šťastný,“ řekl Hamadtou o své účasti na paralympiádě. Ve svém sportu je legendou, avšak nikoliv pouze kvůli unikátnímu stylu. Ve své sbírce má i několik velkých úspěchů, například dvě stříbra z afrického kontinentálního šampionátu v roce 2013 a 2015.

Stolní tenis se ocitl v centru pozornosti také na předchozí paralympiádě 2012 v Londýně, a to zejména díky fantastickému vítěznému úderu britského hráče Davida Wetherilla, jenž trpí vzácnou nemocí chrupavek zabraňující normálnímu vývoji kostí. Wetherill, jenž hraje o holi, se při jedné z výměn vrhl za míčkem a zasmečoval v pádu, za což si okamžitě vysloužil ocenění „nejlepší úder her“. Video si můžete prohlédnout ZDE.

A právě Wetherill byl prvním soupeřem Egypťana v Riu. „Ne všechny prohry jsou prohry. Někdy prohrajete, ale zároveň vyhrajete proto, že získáte zkušenosti či vědomosti. Dnes jsem získal obojí,” řekl Hamadtou po porážce 0:3. Stejným poměrem prohrál i druhý zápas s Němcem Thomasem Rauem a vypadl v základní skupině.

Trénuje dva bezruké chlapce

Podobně jako u mnoha paralympijských disciplín je i pro bezrukého Hamadtoua obtížné najít soupeře se stejným postižením. Mezi stolními tenisty je unikátem, a tak musí soutěžit v kategorii číslo 6 definované jako „těžké postižení končetin, při němž stolní tenista hraje ve stoje.“

„Nikdo jiný pálku v ústech při hře nedrží,“ říká jeho trenér Elshoubry. „Kdyby jich bylo pět nebo šest, vytvořila by se nová kategorie, ale zatím je Ibrahim sám,“ dodává.

Egyptský stolní tenista Ibrahim Hamadtou na paralympiádě v Riu.
Protože nemá ruce, podání provádí Hamadtou nadhozem z pravé nohy, na níž kvůli...

V budoucnu by však ke vzniku nové kategorie mohlo dojít, Hamadtou totiž v Egyptě působí zároveň jako trenér a jeho svěřenci jsou dva bezrucí chlapci ve věku 10 a 12 let. „Ibrahim chce těm klukům předat zkušenosti, které jemu samotnému v mládí nikdo předat nemohl,“ říká Elshoubry.

Ibrahim Hamadtou odjíždí z Ria se dvěma porážkami, ale není sporu o tom, že pouhá účast na paralympiádě je pro bezrukého sportovce tou největší výhrou. Egyptský stolní tenista si také získal obrovskou popularitu na sociálních sítích, video s názvem „Nic není nemožné“ (Nothing is Impossible) vidělo na YouTube už 2,7 milionu diváků.

„Termín ‚nemožné‘ tenhle chlapík vymazal z mého slovníku. Pokud vás neinspiruje on, tak už nikdo,“ zní jeden z komentářů na twitteru.