Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Soukalová pátý závod v řadě nevyhrála. Stále ale vede celkové pořadí

19:18aktualizováno  20:02
ÖSTERSUND (Švédsko) - Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila šesté místo ve sprintu Světového poháru v Östersundu a udržela si pozici vedoucí závodnice celkového pořadí. Do nedělního stíhacího závodu postoupila i jedenáctá Veronika Vítková. Sprint vyhrála Norka Ann Kristin Flatlandová.

Biatlonistka Soukalová při závodě v Östersundu foto: ČTK/AP

Soukalová jela poprvé v kariéře závod se žlutým číslem vedoucí ženy SP a po položce vleže musela na jedno trestné kolo stejně jako Vítková. Obě Češky následně zvládly čistě stojku a kvalitními běžeckými výkony se udržely mezi elitou. "Gabča i Veronika udělaly každá malou chybu vleže a to je vlastně jediné, co jim lze vytknout. Gábina dala těsnou ránu na jedenáct hodin, ta ji připravila o pódiové umístění," konstatoval trenér žen Jindřich Šikola na svazovém webu.

Norská biatlonistka Ann Kristin Flatlandová

Pro Soukalovou šestým místem skončila série čtyř individuálních výher v řadě, ovládla tři březnové závody ve finále SP a také čtvrteční vytrvalostní závod. Díky šestému místu je čtyřiadvacetiletá Soukalová, svěřenkyně Ondřeje Rybáře, po dvou závodech stále v čele pořadí SP ziskem 98 bodů. Ve žlutém naposledy jezdila Jiřina Adamíčková, která v sezoně 1990/91 i celou soutěž vyhrála. Vítková po smíšených štafetách vynechala vytrvalostní závod, protože se necítila zdravotně v pořádku.

"Nebyla jsem zdravá ani nemocná, jen jsem se prostě cítila hodně špatně," řekla a výsledek sprintu hodnotila pozitivně. "Výkon mě mile překvapil. Cítila jsem sílu i energii až do cíle a z toho mám velmi dobrý pocit." Další česká biatlonistka Jitka Landová neměla při své premiéře v sezoně přesnou mušku, musela na pět trestných kol a obsadila až 84. místo. Startovat měla také Barbora Tomešová, ale onemocněla.

Závod SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Flatlandová (Nor.) 20:41,2 (0 trest. okruhů), 2. Zajcevová (Rus.) -15,9 (0), 3. Bergerová (Nor.) -22,0 (1), 4. Domračevová (Běl.) -24,1 (1), 5. Starychová (Rus.) -24,3 (0), 6. Soukalová -28,8 (1), 7. Jurjevová (Rus.) -34,9 (0), 8. Solemdalová (Nor.) -36,2 (1), 9. Gereková (SR) -44,8 (0), 10. Bescondová (Fr.) -49,3 (1), 11. Vítková -49,5 (1), ...84. Landová -3:22,7 (5).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Soukalová 98 b., 2. Domračevová 81, 3. Flatlandová 79, 4. Jurjevová 79, 5. Zajcevová 78, 6. Brunetová (Fr.) 74, ...28. Vítková 30, 36. Tomešová 21.