23. července 2015 15:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nepředstavitelné přetížení. Bianchi musel v osudný moment čelit 254 G

Mokrá vozovka, vytrvalý déšť i mizerná viditelnost. To vše jsou příčiny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mokrá vozovka, vytrvalý déšť i mizerná viditelnost. To vše jsou příčiny... | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Francouzský pilot Jules Bianchi byl při osudné havárii loni v japonské Suzuce vystaven obrovskému přetížení v hodnotě 254 G. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní automobilové federace (FIA). Síla nárazu tak odpovídala 254násobku váhy pilotovy hlavy s helmou.

Bezpečnostní expert FIA Andy Mellor to pro německý časopis Auto Motor und Sport komentoval slovy: „Je to, jako kdyby auto spadlo na zem z výšky 48 metrů a nemělo žádné deformační zóny.“ 

„Byla to tragédie. Doufám, že si ho lidé budou pamatovat díky tomu, jaký to byl...
Pilot formule 1 Jules Bianchi.

Podle této zprávy jel Bianchi i přes masivní brzdění při nárazu ještě rychlostí 126 kilometrů za hodinu. Výsledky byly pořízeny čipem, kteří mají piloti formule 1 od roku 2014 ve sluchátkách.

Minulý pátek Bianchi po dlouhém komatu na následky zranění zemřel. V neděli ho při Velké ceně Maďarska v Budapešti piloti uctí minutou ticha.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz