Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vítková v závodě s hromadným startem znovu zazářila, Šlesingr skončil pátý

Veronika Vítková v Oberhofu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veronika Vítková v Oberhofu. | foto: ČTK/AP

OBERHOF/PRAHA Do třetice všeho dobrého! Veronika Vítková si znovu prorazila v Oberhofu cestu na stupně vítězů. V „královském“ závodě s hromadným startem vybojovala vynikající druhé místo, s odstupem 14 vteřin za vítěznou Běloruskou Domračovovou. Gabriela Soukalová skončila opět v Top Ten, na desátém místě. Nejlepší z Čechů v mužském závodě byl Michal Šlesingr.

Třikrát na stupních vítězů, dvakrát nejvýše, jednou druhá. Byl to kouzelný týden šestadvacetileté jilemnické biatlonistky Veroniky Vítkové.

Závod s hromadným startem, mnohými považovaný za „královský“ ho nyní orazítkoval. Třicet nejlepších biatlonistek světa se pustilo do boje s obtížnou tratí, větrem i chumelenicí.

Vpředu bezchybná střelkyně Janka Gereková ze Slovenska, 16 vteřin za ní duo Vítková-Domračevová. Taková byla situace po výjezdu z poslední ze čtyř střeleckých položek.

V závěrečném kole se pak Domračevová rychle probila před stále pomalejší Slovenku, vzápětí totéž předvedla také Vítková.

Běloruský expres poté ujížděl všem, zezadu naopak mocně útočily Norka Eckhoffová a Finka Mäkäräinenová, česká reprezentantka však dokázala jejich útoku odolat. Ruce radostně vymrštěné v cíli nad hlavu jen stvrzovaly nadšení Vítkové.

„Holky mi zase udělaly obrovskou radost, obě minuly jen dvakrát, což v těchto podmínkách nebylo vůbec jednoduché,“ komentoval pro Českou televizi navýsost spokojený trenér Zdeněk Vítek.

Opravdu nebylo ani v neděli v Oberhofu o co stát.

„Teplota mínus dva. Samozřejmě fouká,“ psal český tým dopoledne z dějiště závodu na svazový Facebook. „Nebezpečné zatáčky jsou spravené, zřejmě navezli hodně nového sněhu. Ve výjezdech se však místy tvoří plotny. A neustále se nám tu prohání sněhové přeháňky. Počasí jako dělané pro Verču.“

Následoval smajlík. Ale Vítková se skutečně ani takových podmínek nebojí.

Po startu hned odskočilo trio ženských rychlíků: Mäkäräinenová, Domračevová, Vítková. Běloruska a Finka nastolily zběsilý „úprk“ a ujížděly i české sokyni, která raději pokračovala dál svým tempem.

„Verča se jich snažila držet, pak si to ale asi rozmyslela a ubrala na tempu,“ glosoval Vítek.

Gabriela Soukalová předtím málem nestihla start, do lyží se zapínala na poslední chvíli. „Jo, to se Gabče občas stane, že něco nestíhá, tak se to stalo i dnes. Já pro ni mám pochopení, taky jsem občas chodil pozdě,“ zasmál se Vítek.

První střelba přinesla řadu chyb favoritek. Soukalová ji však zvládla za nulu a bylo z toho páté místo, po opětovných trablích s hůlkou při výjezdu ze střelnice. Vedla Italka Wiererová, zatímco její přemožitelka ve sprintu Vítková pálila jednou mimo (18. místo), Domračevová a Mäkäräinenová dokonce dvakrát.

Radost vítězky. Závod s hromadným startem ovládla Darja Domračevová.
Zleva: Veronika Vítková, Darja Domračevová a Tiril Eckhoffová.
Veronika Vítková (vpravo) přidala do sbírky další úspěch.
Veronika Vítková v Oberhofu.

Ve druhém kole se postupně sjelo vpředu až 15 biatlonistek. Druhá ležka posunula pořadím bezchybnou Vítkovou, pokračovala s odstupem 19 vteřin osmá za vedoucím duem Semerenková-Wiererová. Soukalová se nejprve takřka půl minuty připravovala ke střelbě, pak netrefila poslední z pěti terčů a byla šestnáctá.

Obtížná třetí střelba za sílícího sněžení překopala pořadí. Kdo zvládl tuto stojku čistě, hodně vydělal. Najednou vedla Slovenka Gereková o 7 vteřin před Vítkovou a 16 před Domračevovou. Wiererová chybovala dvakrát, Mäkäräinenová i Soukalová jednou (stále 16. místo).

Gerekovou v posledním kole dostihly i předstihly Domračevová s Vítkovou, zezadu za nimi letěla Mäkäräinenová, která měla předtím na střelnici manko 35 vteřin.

Poslední stojka byla obrovské drama. Gereková počtvrté ani jednou neminula, Vítková nezasáhla až poslední z terčů. Odjížděla tak se ztrátou 16 vteřin, těsně před Domračevovou (také jedna chyba). Čtvrtá Eckhoffová už ztrácela, Mäkäräinenová chybovala. Soukalová se nulou posunula na 10. místo.

A přišlo drama posledního kola. S opět radostnou českou tečkou.

Šlesingra připravila o pódium střelba

Škoda. Biatlonista Michal Šlesingr přijel na poslední střelbu v Oberhofu mezi nejlepšími. Jenže udělal dvě chyby, které ho připravily o umístění na pódiu. I tak vybojoval velmi slušné páté místo. Mužský závod vyhrál suverénně Martin Fourcade.

Šlesingr si v závodě vedl skvěle, zvládl i nepříjemnou komplikaci - při jízdě v „balíku“ s ostatními závodníky totiž spadl na břicho a ztratil hůlku. „Zaplaťpánbů, že nespadl na zbraň. Jel docela dlouhý kus bez hůlky, až pak mu ji Marek Lejsek (trenér mužů) podal,“ líčil Rybář v rozhovoru pro Českou televizi.

Jenže proklatá čtvrtá střelba a dvě chyby mu vzaly naději na medailové umístění. Na posledním úseku přesto svedl statečný souboj s Lotyšem Rastorgujevsem, kterému ve finiši ujel a získal tak páté místo.

Podobný závod jako Šlesingr zažil i jeho krajan Moravec. Také on přišel o hůlku při jedné z občerstvovacích zastávek - a také on na poslední střelbě dvakrát minul. Celkem chyboval čtyřikrát, běžel o něco pomaleji než Šlesingr a závod dokončil na třináctém místě.

„Určitě jsme spokojení, průběh závodu pro nás byl hodně zajímavý,“ říkal Rybář.

Z Oberhofu se nyní český tým přesune do další německé destinace Ruhpoldingu, kde se už ve středu běží ženská štafeta.

Závody SP v biatlonu v Oberhofu (Německo)

Muži - závod s hromadným startem (15 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 44:52,0 (0 trestných okruhů), 2. Šipulin -13,1 (4), 3. Malyško (oba Rus.) -30,7 (3), 4. Anev (Bulh.) -31,4 (3), 5. Šlesingr (ČR) -37,8 (3), 6. Rastorgujevs (Lot.) -38,9 (4), 7. Fak (Slovin.) -43,7 (3), 8. Doll (Něm.) 44,5 (3), 9 Lapšin (Rus.) -44,6 (4), 10. Schempp (Něm.) -51,2 (5), ...13. Moravec (ČR) -1:31,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 481, 2. Šipulin 390, 3. Svendsen (Nor.) 343, 4. Fak 338, 5. Schempp 315, 6. Moravec 310, ...12. Šlesingr 210, 46. Soukup 44, 52. Krčmář 32, 54. Krupčík (všichni ČR) 28.

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Domračevová (Běl.) 42:36,6 (4 trestné okruhy), 2. Vítková (ČR) -14,9 (2), 3. Eckhoffová (Nor.) -21,7 (2), 4. Mäkäräinenová (Fin.) -25,9 (4), 5. Gereková (SR) -36,2 (0), 6. Preussová (Něm.) -1:01,7 (3), 7. Valj Semerenková (Ukr.) -1:08,9 (3), 8. Virolajnenová (Rus.) -1:14,0 (4), 9. Oberhoferová (It.) -1:17,2 (3), 10. Soukalová (ČR) -1:41,6 (2).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 486 b., 2. Domračevová 386, 3. Valj Semerenková 366, 4. Wiererová (It.) 363, 5. Vítková 345, 6. Oberhoferová 328, ...11. Soukalová 258, 38. Puskarčíková 68, 41. Landová (obě ČR) 64.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...