Fourcade vyhrál sprint v Oberhofu, nejlepší z Čechů byl 13. Šlesingr

15:51aktualizováno  15:59
OBERHOF/PRAHA - Zatímco české biatlonistky v Oberhofu září, jejich mužským kolegům se příliš nedaří. Čtvrteční štafetu nedokončili, sobotní sprint jim nevyšel střelecky. Nejlepší z Čechů byl Michal Šlesingr, který i se třemi chybami dokončil závod na třináctém místě. Vyhrál Martin Fourcade, vedoucí muž Světového poháru.

Biatlonista Michal Šlesingr ve sprintu Světového poháru v Oberhofu. foto: ČTK

Organizátoři v německém Oberhofu zažili krušné probuzení. V noci z pátku na sobotu pršelo, déšť rozpustil sníh a start mužského sprintu byl v ohrožení. Pořadatelé nakonec rozhodli o odložení startu o dvě hodiny na 14:30 - a zvládli trať bleskově připravit.

Přesto měli závodníci k ideálním podmínkám daleko. Řada biatlonistů na nekvalitní trati padala, někteří končili se zraněními v obličeji. Mlha sice z Oberhofu zmizela, foukal však silný vítr. I proto rány na střelnici létaly okolo terčů, čisté položky byly poměrně vzácné.

Chyby se nevyhnuly ani Čechům. Michal Šlesingr, který pádil v osmém nejlepším běžeckém čase, mířil vleže jednou mimo - a především vestoje dvakrát. Navzdory třem chybám dokončil sprint na solidním 13. místě.

Podobnou situaci zažil i Ondřej Moravec, ten chyboval v opačném pořadí - vleže dvakrát, na tradičně lepší „stojce“ jednou. Běžecky byl však v sobotu slabší než Šlesingr a dojel pětadvacátý.

Organizátoři před startem závodu testují střelnici. Jezdce brzdil silný vítr i...
Biatlonista Michal Šlesingr ve sprintu Světového poháru v Oberhofu.
Vítězný výskok. Martin Foucarde na stupních vítězů.

Rozporuplný závod zažil i Jaroslav Soukup. V nebezpečném sjezdu spadl, naději na dobré umístění však oživil na první střelbě, kde pálil čistě. Vestoje ale udělal dvě chyby, což mu stačilo na 31. místo.

Velmi dobře se s obtížnými podmínkami rval 40letý mazák Ole Einar Björndalen. Vleže střílel čistě, až jedna rána mimo z druhé položky ho připravila o 95. výhru ve Světovém poháru. Ale jen těsně: předstihnout ho dokázal pouze Martin Fourcade, vedoucí muž Světového poháru, a to jen o 4,4 vteřiny.

Světový pohár v Oberhofu vyvrcholí v neděli závodem žen (11.15) a mužů (14.15) s hromadným startem.

Závod SP v biatlonu v Oberhofu (Německo)

Muži - sprint (10 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 27:02,5 min. (1 trestné kolo), 2. Björndalen (Nor.) -4,4 (1), 3. Lapšin (Rus.) -17,5 (1), 4. J. Bö (Nor.) -18,2 (2), 5. Weger (Švýc.) -19,0 (2), 6. Rastorgujevs (Lot.) -21,4 (3), 7. Lessing (Est.) -30,3 (1), 8. Doll (Něm.) -33,2 (2), 9. Anev (Bulh.) -39,8 (2), 10. Tyščenko (Ukr.) -42,4 (0), ...13. Šlesingr -49,5 (3), 25. Moravec -1:16,6 (3), 31. Soukup -1:24,8 (2), 55. Krčmář -2:26,9 (4), 87. Krupčík (všichni ČR) -4:14,9 (5).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 421, 2. Šipulin (Rus.) 336, 3. Svendsen (Nor.) 335, 4. Fak (Slovin.) 302, 5. Landertinger (Rak.) 289, 6. Schempp (Něm.) 284, 7. Moravec 282, ...17. Šlesingr 170, 43. Soukup 44, 52. Krčmář 32, 54. Krupčík 28.