Biatlonista Fourcade potvrdil triumf v SP, Vítek byl v Soči jedenáctý

18:20
SOČÍ - Francouzský biatlonista Martin Fourcade potvrdil dnešním vítězstvím ve vytrvalostním závodu na 20 km v Soči svou obhajobu celkového triumfu ve Světovém poháru. Nejlepší z Čechů Zdeněk Vítek obsadil na tratích pro olympijské hry v roce 2014 jedenácté místo, Ondřej Moravec byl čtrnáctý.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý Fourcade měl celkové prvenství jisté už před startem. Jeho největší rival Emil Hegle Svendsen z Norska, jenž ho jako jediný mohl teoreticky předstihnout, totiž v Soči nestartoval a Fourcade tak získal nedostižný náskok.

Ten ještě zvýraznil dnešním triumfem, kterým potvrdil své vítězství ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Po jedné chybě na úvodní střelecké položce Fourcade mohutně dotahoval náskok bezchybného Němce Andrease Birnbachera, s nímž ještě při odjezdu ze čtvrté střelby prohrával o 16 sekund.

Díky nejrychlejšímu času v závěrečném kole se však Francouz posunul do čela a zvítězil s náskokem 6,9 sekundy. Třetí skončil Ukrajinec Serhij Semjonov.

Jeden z nejlepších výkonů za poslední roky předvedl nejzkušenější český reprezentant Vítek. Pětatřicetiletý biatlonista trefil všech 20 terčů a útočil na elitní desítku, do níž se v závodech SP a MS dostal naposledy před pěti lety. Nakonec mu umístění v top ten uniklo o jednu pozici.

Na Fourcada ztratil Vítek dvě minuty a pět vteřin, vítěz nedělního závodu s hromadným startem v Oslu Moravec zaostal s dvěma trestnými minutami dalších 17 sekund. Na body dosáhl i 25. Michal Šlesingr. Jaroslav Soukup obsadil 43. pozici, Vít Jánov pětasedmdesátou.

Po dni volna se jedou v Krasné Poljaně v sobotu sprinty, v neděli štafety.

Výsledky SP v biatlonu v Soči

Muži - vytrvalostní závod (20 km):
1. M. Fourcade (Fr.) 49:40,6 (1 tr. minuta), 2. Birnbacher (Něm.) -6,9 (0), 3. Semjonov (Ukr.) -31,9 (0), 4. Rastorgujevs (Lot.) -49,4 (1), 5. Burke (USA) -51,0 (1), 6. Doll (Něm.) -59,3 (1), 7. Ferry (Švéd.) -1:11,1 (0), 8. Hofer (It.) -1:21,4 (2), 9. Malyško (Rus.) -1:34,9 (1), 10. Joller (Švýc.) -1:40,8 (0), 11. Vítek -2:05,0 (0), ...14. Moravec -2:22,6 (2), 25. Šlesingr -3:14,0 (2), 43. Soukup -4:56,4 (3), 75. Jánov (všichni ČR) -8:13,4 (6).