28. listopadu 2012 19:37, aktualizováno  20:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Biatlonista Moravec přišel v závěru o životní výsledek

Český biatlonista Ondřej Moravec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český biatlonista Ondřej Moravec | foto: Reuters

ÖSTERSUND (Švédsko) Biatlonista Ondřej Moravec sahal v úvodním závodu Světového poháru v Östersundu po životním výsledku, po dvou chybách na poslední střelbě však skončil čtrnáctý. Triumfem ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů zahájil obhajobu celkového vítězství v seriálu Francouz Martin Fourcade.

"Takhle dobrý start do sezony jsme nikdy neměl, takže jsem spokojený," řekl Moravec, jehož nejlepším umístěním ve Světovém poháru je čtvrté místo ze sprintu v Chanty-Mansijsku z roku 2008. Víckrát zatím v elitní desítce nebyl. "Trochu mě mrzí, že jsem kvůli vlastním chybám přišel o desítku, ale beru to jako poučení do dalších závodů. Žádný učený z nebe nespadl." Moravec, jenž byl v neděli finišmanem bronzové smíšené štafety, absolvoval vynikající tři čtvrtiny závodu.

Tři střelecké položky zvládl bez chyby a útočil na první stupně vítězů v kariéře. Na závěrečné stojce však osmadvacetiletý reprezentant dvakrát minul a kvůli dvěma trestným minutám vypadl z elitní desítky. O elitní desítku Moravec přišel i kvůli problému s náboji na prvních dvou položkách. "Dvakrát jsem málo otevřel závěr a musel ručně vyndávat nábojnici," řekl. Ztratil tak okolo dvaceti vteřin a v konečném hodnocení přibližně pět pozic.

Až moc si věřil, že to zvládne. Byl jsem zbrklý, přiznává

Před závěrečnou čtvrtou střelbou věděl, že si stojí výborně. Říkali mu to trenéři u trati a slyšel i hlasatele na stadionu. "Nerozklepal jsem se z toho, spíš jsem byl trochu zbrklý. Až moc jsem si věřil, že to dám. Proto jsem si tolik nehlídal koncentraci a dvě rány byly na hraně terče," řekl Moravec, který si proto připsal k běžeckému času dvě trestné minuty. "Snad to příště zvládnu lépe," doufal.

Na vítězného Fourcada ztratil Moravec 1:53,1 minuty. I tak je pro něj čtrnácté místo vyrovnaným čtvrtým nejlepším výsledkem v elitním seriálu. Šampion z minulé sezony Fourcade zvítězil s náskokem 12,3 sekundy před Rakušanem Dominikem Landertingerem, oba si připsali po jedné trestné minutě. Bezchybná střelba pomohla k prvnímu umístění na stupních vítězů v kariéře překvapivému třetímu muži závodu Eriku Lesserovi z Německa.

Na body dosáhl z pětice českých reprezentantů ještě Michal Šlesingr, jemuž střelecky nevyšla první polovina závodu (3 trestné minuty) a skončil jednatřicátý. Tomáš Holubec byl 57., debutant Tomáš Krupčík 85. a Zdeněk Vítek s deseti trestnými minutami pátý od konce 99. Ve čtvrtek mají v Östersundu na programu vytrvalostní závod ženy.

Výsledky SP v biatlonu v Östersundu

Muži - vytrvalostní závod 20 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 50:44,7 (1 tr. minuta), 2. Landertinger (Rak.) -12,3 (1), 3. Lesser (Něm.) -21,7 (0), 4. Svendsen (Nor.) -37,1 (2), 5. Usťugov (Rus.) -1:01,3 (2), 6. Pinter (Rak.) -1:06,1 (1), 7. Bjöntegaard (Nor.) -1:11,8 (1), 8. Aněv (Bulh.) -1:31,4 (1), 9. Šipulin (Rus.) -1:38,3 (3), 10. Kauppinen (Fin.) -1:41,7 (0), ...14. Moravec -1:53,1 (2), 31. Šlesingr -3:02,6 (3), 57. Holubec -4:56,0 (2), 85. Krupčík -8:08,1 (6), 99. Vítek -12:00,2 (10).

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.