Biatlonista Moravec vybojoval životní úspěch. Vyhrál závod SP v Oslu

12:30aktualizováno  17:57
OSLO - Český biatlonista Ondřej Moravec vybojoval premiérové vítězství ve Světovém poháru. V Oslu dnes triumfoval v závodu s hromadným startem, v němž o 13,7 sekundy porazil lídra seriálu Martina Fourcada z Francie. Třetí skončil Němec Erik Lesser. Moravec, který na domácím mistrovství světa v Novém Městě na Moravě obsadil dvakrát čtvrté místo, bezchybně zvládl střelecké položky vleže a pohyboval se v popředí startovního pole.

Český biatlonista Ondřej Moravec foto: ČTK

"Je to perfektní. Je to bláznivé a jsem na sebe pyšný," řekl Moravec na tiskové konferenci. "Je krásné, když se sny stávajíc skutečností. Věřím, že si to hodně užiju. Máme výbornou partu a v této sezóně se nám daří. Klukům i holkám. Pevně věřím, že to tak bude pokračovat." Moravec, který na domácím mistrovství světa v Novém Městě na Moravě obsadil dvakrát čtvrté místo, bezchybně zvládl střelecké položky vleže a pohyboval se v popředí startovního pole.

"Ondra už při stíhačce ukázal, že má běžeckou formu. Proto se také od počátku ukazoval na špici, často i celé startovní pole tahal. Byl prostě v dobré pohodě," uvedl na serveru biatlon.cz trenér Ondřej Rybář. Po první střelbě vestoje se Moravec ocitl na špici společně s Martinem Fourcadem, s nímž opouštěl střelnici. Francouzský favorit si před závěrečnou položkou vytvořil zhruba desetisekundový náskok, ale netrefil dva terče a přišel o vedení. Moravec udělal jen jednu chybu a po trestném kole odjížděl s náskokem 16,3 sekundy.

Fourcade byl v závěrečném kole rychlejší v kopcích a přiblížil se Moravcovi až na pět sekund, ale při sjezdech ztrácel a osmadvacetiletý český biatlonista náskok uhájil. "Na začátku posledního kola jsem se cítil unavený, ale našel jsem v sobě ještě energii, abych to dojel a věřil jsem, že Martina ze sebou udržím," řekl Moravec. "Nedostihl mě a na to jsem opravdu trochu pyšný," dodal rodák z Letohradu.

Fourcade byl v závěrečném kole rychlejší v kopcích a přiblížil se Moravcovi až na pět sekund, ale při sjezdech ztrácel a osmadvacetiletý český biatlonista náskok uhájil. V závodě, v němž chyběl hrdina mistrovství světa Nor Emil Hegle Svendsen a ruští biatlonisté, se dočkal životního úspěchu.

Bergerová si zajistila celkové vítězství v SP

Po druhém a třetím místě ve stíhacích závodech poprvé vystoupil na nejvyšší stupínek a postaral se o druhý český triumf v této sezoně pro prosincovém prvenství Gabriely Soukalové ve sprintu v Pokljuce. Na slavném Holmenkollenu navázal na pět let starý triumf Michala Šlesingra a reprezentační trenér Rybář díky němu poprvé zažil vítězství svého svěřence v závodě Světového poháru. "Bylo to super, jednoznačně super. Přesně to jsou okamžiky, které nikdy nezmizí z paměti," radoval se kouč.

Úspěch podle něj finišmanovi bronzové smíšené štafety z nedávného MS pomůže. "Ondra je neuvěřitelný tréninkový poctivec. Zůstane nohama na zemi, stejně jako zůstal po druhém a třetí místě, které už v této sezoně vybojoval. Uvědomuje si, že se dostává mezi elitu, a já jsem dokonce přesvědčený, že už se tam udrží, protože to má v hlavě srovnané," dodal Rybář.

Norka Tora Bergerová vyhrála před domácím publikem i potřetí a díky těsnému vítězství v závodu s hromadným startem si s předstihem poprvé v kariéře zajistila Křišťálový glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru. Po jedenáctém triumfu v sezoně má jednatřicetiletá Norka na kontě 1069 bodů a před druhou Darjou Domračevovou z Běloruska, která doběhla třetí, vede o 421 bodů.

Ve zbývajících pěti individuálních závodech sezony už nemůže být předstižena, přestože ještě bezprostředně po závodu se Domračevové vzhledem k systému hodnocení se škrtáním dvou nejhorších výsledků teoretické šance na titul dávaly. Mezinárodní unie IBU až dvě hodiny po skončení závodu dokončila propočítávání a potvrdila, že Bergerová již nemůže být v žádném případě v celkovém pořadí předstižena.

Nejlepší z českých závodnic Veronika Vítková skončila se dvěma trestnými koly na 14. místě, Gabriela Soukalová obsadila 17. příčku. Ještě v polovině trati se přitom pohybovala nadosah stupňů vítězů, při střelbě ve stoje ovšem Soukalová na obou položkách minula po dvou terčích a propadla se na závěr druhé desítky.

Bergerová si po bezchybné střelbě závod zkomplikovala na poslední položce, kde dvakrát minula, a do závěrečného kola vybíhala těsně za Anastasií Kuzminovou. Na trati ale Slovenku jasně předčila, do cíle dorazila s náskokem 5,4 sekundy a oslavila už 27. vítězství v SP v kariéře. Nejlepší běžecký výkon předvedla Domračevová, Soukalová zaběhla devátý čas.

SP v biatlonu v Oslu

Muži - závod s hromadným startem (15 km): 1. Moravec 39:48,7 (1 tr. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -13,7 (3), 3. Lesser (Něm.) -16,8 (1), 4. Burke (USA) -19,1 (2), 5. Makovějev (Rus.) -23,2 (1), 6. Deryzemlja (Ukr.) -26,0 (1), 7. Bö (Nor.) -31,0 (2), 8. Beatrix (Fr.) -35,1 (2), 9. Lindström (Švéd.) -38,6 (2), 10. Eder (Rak.) -44,4 (1), ...19. Šlesingr 1:52,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1012 b., 2. Svendsen (Nor.) 751, 3. Fak (Slovin.) 650, 4. Lindström 592, 5. Malyško 570, 6. Usťugov (oba Rus.) 557, ...14. Moravec 472, 25. Šlesingr 319, 50. Vítek 97, 54. Soukup 84.

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Bergerová (Nor.) 36:58,8 min. (2 trest. okruhy), 2. Kuzminová (SR) -5,4 (2), 3. Domračevová (Běl.) -23,3 (3), 4. Bescondová (Fr.) -27,4 (0), 5. Pidhrušná -44,1 (0), 6. Vita Semerenková (obě Ukr.) -48,1 (2), 7. Oberhoferová (It.) -1:16,2 (1), 8. Mäkäräinenová (Fin.) -1:16,3 (4), 9. Gregorinová (Slovin.) -1:17,0 (3), 10. Gwizdoňová (Pol.) -1:17,0 (5), ...14. Vítková -2:16,3 (2), 17. Soukalová -2:30,3 (5).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. Bergerová 1069 b., 2. Domračevová 748, 3. Henkelová (Něm.) 699, 4. Pidhrušná 671, 5. Dorinová Habertová (Fr.) 668, 6. Mäkäräinenová 664, ...12. Soukalová 562, 16. Vítková 460, 75. Tomešová 17, 88. Zvařičová 7.