Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biatlonová dřina před MS: Soukalová zlepšovala běh, Soukup ladil střelbu

Sport

  10:30
Sporttester Michala Šlesingra ukázal 32 kilometrů na trati. Taková byla průměrná denní tréninková dávka reprezentantů. Na střelnici si k tomu přidávali zhruba 100 nábojů denně. Měli na to v Pokljuce celkem 10 dnů. Ve výšce 1 300 metrů, odříznuti od světa, pilovali biatlonisté ve slovinském středisku formu na světový šampionát v Kontiolahti.

Gabriela Soukalová se připravuje na střelbu. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Deset stavů dostali k dispozici, na každého reprezentanta jeden. Kdo chtěl střílet přesčas, tomu by správce večer rozsvítil i reflektory.

Přiletěli sem rovnou ze Světového poháru v Oslu a teprve v noci na pátek se vrátili do Česka. Už v sobotu odtud vyrazí servismani v autech na nekonečnou cestu do Kontiolahti, v pondělí se za nimi letecky vydají také závodníci. A ve čtvrtek vše vypukne.

V Pokljuce už nemohli s formou provést zázraky. „Čas mezi posledním svěťákem a šampionátem byl letos obzvlášť krátký,“ připomíná šéftrenér Ondřej Rybář. „Takže jsme jen ladili detaily. Snažili jsme se po psychické stránce vylepšit, co se dá, a po té fyzické ohlídat, aby se nic nepokazilo.“

Kouč ženské biatlonové reprezentace Zdeněk Vítek při tréninku v Novém Městě na...
STŘÍLÍ TO VEDLE, TRENÉRE! Veronika Vítková během tréninku v Novém Městě na...

Počasí jim nachystalo směsici tréninkových variant. Nejprve tři dny azura, zimní pohádku. Potom přišla chumelenice a navrch silný vítr. „V pořádku, takové počasí bývá v Kontiolahti, aspoň si ho tu odzkoušíme,“ uklidňovali se a Rybář vzpomínal na zrádnou finskou střelnici.

Loni tam Ondřej Moravec ve sprintu bezchybně střílel, ale následujícího dne dokázal nasbírat při stíhačce hned deset chyb. Jen mlha se nyní v Pokljuce nedostavila. Snad šlo o znamení, že je nenavštíví ani ve Finsku.

Gabriela Soukalová pracovala na rychlejším běhu, Jaroslav Soukup na střeleckých slabinách. „Jarda střílet umí! Jde jen o drobnosti a sebedůvěru. Nechám se v Kontiolahti překvapit,“ tvrdil šéftrenér.

ČTĚTE TAKÉ

Zato o výstavní běh Veroniky Vítkové žádné obavy nemá. „Je důsledkem dlouhodobější přípravy. Pokud zůstane zdravá, nevidím důvod, aby dál nejezdila rychle.“ Zdraví jsou prozatím všichni. Což šéftrenér pro jistotu hned zaklepe.

V Kontiolahti je očekávají teploty okolo minus 10 a ostrý souboj s biatlonovým světem. „Máme čtyři lidi v top 10 svěťáku. Věřím, že se někomu dobrý výsledek podaří a že budeme odjíždět stejně spokojeni jako ze svěťáků,“ říká Rybář.

Ze všech pohárových kol si v zimě vezli aspoň jedno medailové umístění. Bude tedy i ve Finsku medaile měřítkem spokojenosti? „To neřeknu, abych nic nezakřikl,“ odvětí Rybář. „Ale chtěl bych, abychom odjížděli s hlavou vztyčenou.“

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat