Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biatlonová dřina před MS: Soukalová zlepšovala běh, Soukup ladil střelbu

Sport

  10:30
Sporttester Michala Šlesingra ukázal 32 kilometrů na trati. Taková byla průměrná denní tréninková dávka reprezentantů. Na střelnici si k tomu přidávali zhruba 100 nábojů denně. Měli na to v Pokljuce celkem 10 dnů. Ve výšce 1 300 metrů, odříznuti od světa, pilovali biatlonisté ve slovinském středisku formu na světový šampionát v Kontiolahti.

Gabriela Soukalová se připravuje na střelbu. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Deset stavů dostali k dispozici, na každého reprezentanta jeden. Kdo chtěl střílet přesčas, tomu by správce večer rozsvítil i reflektory.

Přiletěli sem rovnou ze Světového poháru v Oslu a teprve v noci na pátek se vrátili do Česka. Už v sobotu odtud vyrazí servismani v autech na nekonečnou cestu do Kontiolahti, v pondělí se za nimi letecky vydají také závodníci. A ve čtvrtek vše vypukne.

V Pokljuce už nemohli s formou provést zázraky. „Čas mezi posledním svěťákem a šampionátem byl letos obzvlášť krátký,“ připomíná šéftrenér Ondřej Rybář. „Takže jsme jen ladili detaily. Snažili jsme se po psychické stránce vylepšit, co se dá, a po té fyzické ohlídat, aby se nic nepokazilo.“

Kouč ženské biatlonové reprezentace Zdeněk Vítek při tréninku v Novém Městě na...
STŘÍLÍ TO VEDLE, TRENÉRE! Veronika Vítková během tréninku v Novém Městě na...

Počasí jim nachystalo směsici tréninkových variant. Nejprve tři dny azura, zimní pohádku. Potom přišla chumelenice a navrch silný vítr. „V pořádku, takové počasí bývá v Kontiolahti, aspoň si ho tu odzkoušíme,“ uklidňovali se a Rybář vzpomínal na zrádnou finskou střelnici.

Loni tam Ondřej Moravec ve sprintu bezchybně střílel, ale následujícího dne dokázal nasbírat při stíhačce hned deset chyb. Jen mlha se nyní v Pokljuce nedostavila. Snad šlo o znamení, že je nenavštíví ani ve Finsku.

Gabriela Soukalová pracovala na rychlejším běhu, Jaroslav Soukup na střeleckých slabinách. „Jarda střílet umí! Jde jen o drobnosti a sebedůvěru. Nechám se v Kontiolahti překvapit,“ tvrdil šéftrenér.

ČTĚTE TAKÉ

Zato o výstavní běh Veroniky Vítkové žádné obavy nemá. „Je důsledkem dlouhodobější přípravy. Pokud zůstane zdravá, nevidím důvod, aby dál nejezdila rychle.“ Zdraví jsou prozatím všichni. Což šéftrenér pro jistotu hned zaklepe.

V Kontiolahti je očekávají teploty okolo minus 10 a ostrý souboj s biatlonovým světem. „Máme čtyři lidi v top 10 svěťáku. Věřím, že se někomu dobrý výsledek podaří a že budeme odjíždět stejně spokojeni jako ze svěťáků,“ říká Rybář.

Ze všech pohárových kol si v zimě vezli aspoň jedno medailové umístění. Bude tedy i ve Finsku medaile měřítkem spokojenosti? „To neřeknu, abych nic nezakřikl,“ odvětí Rybář. „Ale chtěl bych, abychom odjížděli s hlavou vztyčenou.“

Autor: