5. března 2015 18:35, aktualizováno  19:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fantazie na začátek. Biatlonová smíšená štafeta bere na šampionátu zlato

Zlatá štafety na mistrovství světa ve složení (zleva) Michal Šlesingr, Veronika... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatá štafety na mistrovství světa ve složení (zleva) Michal Šlesingr, Veronika... | foto: Český biatlon - Petr Slavík

KONTIOLAHTI Lepší začátek si nemohli přát. Čeští biatlonisté zahájili mistrovství světa ve finském Kontiolahti ziskem senzační zlaté medaile ze smíšené štafety. Na druhém místě doběhli se ztrátou 20 vteřin Francouzi před bronzovým Norskem.

Ondřej Moravec se bil do prsou, mával českou vlajkou, zatínal pěst. Už věděl, že ho nikdo nepředstihne. Vychutnával si pocity euforie. Českou štafetu dovezl do cíle jako první.

Na osvětlené trati, za mírného sněžení se zrodilo čtvrté biatlonové zlato v české historii.

Finišman Ondřej Moravec si mohl dovolit projet cílovou páskou s vlajkou v ruce.

Finišman Ondřej Moravec si mohl dovolit projet cílovou páskou s vlajkou v ruce.

Smíšené štafety patří v posledních letech k silným disciplínám českého biatlonu - na předloňském mistrovství světa v Novém Městě na Moravě reprezentace vyválčila bronz, loni na olympijských hrách v Soči stříbro a druzí skončili Češi i při nedávném Světovém poháru na Vysočině.

Nyní dokázali načasovat formu perfektně na nejdůležitější závod sezony. „Pro celý český tým to znamená strašně moc, první závod a hned vítězství,“ jásal šéftrenér Ondřej Rybář v rozhovoru pro Českou televizi.

Jak se rodil český triumf

Jakou formu si přivezli čeští závodníci na mistrovství světa? Taková byla otázka před prvním závodem šampionátu. A brzy se ukázalo, že pohoda, která provázela Čechy během sezony, jim vydržela.

Dojatý Šlesingr: Mrzí mě jen to, že někteří musí slavit moje zlato tam shora

Veronika Vítková zase letěla po trati, nikdo nebyl na prvním úseku rychlejší. Dvakrát sice minula na první střelbě, dvakrát i na druhé, dobíjení však zvládla a předávala na prvním místě.

„Hodně náročný závod,“ vydechla.

Po ní vyjela na trať Gabriela Soukalová. Bojovala proti náročné konkurenci - spolu s ní jely třeba Běloruska Darja Domračevová, Finka Kaisa Mäkäräinenová či Francouzka Marie Dorinová Habertová.

Excelentně zvládla střelbu, dvě elitní běžkyně - Finka a Běloruska - se však přes ní přehnaly. „Jsem ráda, že jsem udržela čisté položky,“ těšilo ji.

Předávala jako třetí, v kontaktu s nejlepšími.

Ondřej Moravec projíždí cílem na prvním místě s českou vlajkou.
BIATLONOVÁ POHÁDKA. Světový šampionát v Kontiolahti se stal se čtyřmi medailemi...

Štafetu na náročné trati převzal Michal Šlesingr. Mohla ho strašit vzpomínka na poslední mužskou štafetu v Oslu, kterou pokazil dvěma trestnými okruhy. Na první střelbě působil opatrněji, celkově mu však vyšel úsek skvěle.

Zvládl dvě dobíjení vestoje, měl druhý nejrychlejší běh a předával druhý, jedenáct vteřin za vedoucím Běloruskem.

Drama vrcholilo. Na trať se vydal Moravec, ale i Martin Fourcade či Tarjeï Bö, nejobávanější biatlonisté světa. Češi však proti nim měli slušný náskok - na Nory půl minuty, na Francii skoro minutu.

Je to fantazie, jásal šéf svazu

Nadšení bylo patrné i na předsedovi Českého svazu biatlonu Jiřím Hamzovi. „Je to fantazie. Moc děkuju trenérům a závodníkům, mám neskutečnou radost,“ říkal v České televizi.

Moravec sjel náskok vedoucího Bělorusa Ljadova. Vleže oba jednou dobíjeli a odjížděli ze střelby v těsném kontaktu. Za nimi se hnal ve zběsilém tempu Fourcade.

Bylo zřejmé, že o všem rozhodne poslední střelba.

A Moravec ji zvládl výborně! Jednou dobíjel a odjížděl s náskokem necelých 20 vteřin na Fourcada. S jeho skvělým během bylo zřejmé, že běží pro zlato.

Před cílem měl takový náskok, že si mohl vzít českou vlajku. A slavit...

„Je to super. Může nám to pomoci hlavně do dalších závodů. Víme, že vezeme domů zlato, můžeme být uvolněnější,“ jásala Vítková.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Smíšená štafeta (2x6 km a 2x7,5 km): 

1. Česko (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) 1:20:27,2 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení), 2. Francie (Bescondová, Dorinová Habertová, Beatrix, M. Fourcade) -20,2 (0+8), 3. Norsko (Hornová, Eckhoffová, J. Bö, T. Bö) -27,7 (1+3), 4. Bělorusko -31,0 (0+7), 5. Rakousko -1:00,3 (0+3), 6. Německo -1:22,8 (0+6), 7. Itálie -1:24,7 (0+10), 8. USA -1:46,6 (1+8), 9. Finsko -1:59,5 (0+8), 10. Rusko -2:00,2 (0+2).