Biatlonová stíhačka v Hochfilzenu: Vítková dojela jedenáctá, Krčmář byl 25.

16:11
Hochfilzen - Biatlonistka Veronika Vítková skončila jedenáctá ve stíhacím závodu Světového poháru v Hochfilzenu a zaznamenala svůj druhý nejlepší výsledek v olympijské sezoně. Z českých mužů byl nejlepší pětadvacátý Michal Krčmář. Vyhráli Nor Johannes Thingnes Bö a Slovenka Anastasia Kuzminová. Z českých závodníků už bodoval jen čtyřicátý Michal Šlesingr.

Veronika Vítková ve sprintu v Hochfilzenu. foto: Petr Slavík/biatlon.cz

Vítková vyrážela na trať po sprintu jako devatenáctá. V náročných podmínkách, za větru a sněžení, byla v polovině závodu až čtyřiadvacátá. V první položce vestoje ale nechybovala, posunula se na 15. místo a ze čtvrté zastávky na střelnici vyjížděla třináctá. V posledním kole se ještě posunula o dvě místa výše. Lépe v této sezoně dojela jen v Östersundu ve sprintu, v kterém skončila osmá.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko)

Muži , stíhací závod na 12,5 km: 1. J. Bö (Nor.) 36:41,1 (3 trest. okruhy), 2. Fak (Slovin.) -58,8 (1), 3. M. Fourcade (Fr.) -1:10,0 (5), 4. Schempp (Něm.) -1:10,5 (4), 5. T. Bö (Nor.) -1:11,9 (2), 6. Cvetkov (Rus.) -1:12,3 (1), 7. Hofer (It.) -1:30,2 (3), 8. L'Abee Lund (Nor.) -1:35,1 (4), 9. Šipulin (Rus.) -1:38,6 (2), 10. Birkeland (Nor.) -1:42,2 (3), ...25. KRČMÁŘ -2:36,3 (3), 40. ŠLESINGR -3:35,8 (3), 43. MORAVEC -3:56,0 (5), 47. VÁCLAVÍK (všichni ČR) -5:06,4 (7).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 22 závodů): 1. M. Fourcade 264, 2. J. Bö 238, 3. Fak 216, 4. Schempp 176, 5. T. Bö 170, 6. Fillon Maillet (Fr.) 163, ...38. MORAVEC 37, 41. KRČMÁŘ 33, 44. ŠLESINGR 23, 54. KRUPČÍK (ČR) 9.

Ženy, stíhací závod na 10 km: 1. Kuzminová (SR) 34:31,2 (1), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -10,2 (2), 3. Domračevová (Běl.) -11,8 (1), 4. Wiererová (It.) -51,6 (2), 5. Olsbuová (Nor.) -58,2 (1), 6. Džymová (Ukr.) -1:08,0 (1), 7. Akimovová (Rus.) -1:13,4 (1), 8. Solemdalová (Nor.) -1:16,6 (2), 9. Krjuková (Bulh.) -1:19,4 (0), 10. Dahlmeierová (Něm.) -1:32,4 (1), 11. VÍTKOVÁ -1:38,5 (3), ...50. DAVIDOVÁ (obě ČR) -4:53,3 (7).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 22 závodů): 1. Mäkäräinenová 196, 2. Olsbuová 183, 3. Solemdalová 179, 4. Džymová 175, 5. Herrmannová (Něm.) 167, 6. Braisazová (Fr.) 166, ...11. VÍTKOVÁ 136, 37. PUSKARČÍKOVÁ (ČR) 45.

Kuzminová těžila z přesné střelby, na trestný okruh musela jen po první položce vleže. Především zvládla výborně rány vestoje. V obou případech odložila poslední výstřely, dlouho čekala a trpělivost se jí vyplatila. Terče trefila a vyhrála v SP poprvé od března 2014. V boji o druhé místo porazila Finka Kaisa Mäkäräinenová až v cílové rovince Bělorusku Darju Domračevovou.

Krčmář se oproti sprintu posunul o jedno místo výš, ale dlouho to vypadalo, že by si mohl připsat mnohem lepší výsledek. Na úvodních dvou střeleckých položkách navázal na bezchybný výkon z pátku - po první figuroval na desáté příčce a po druhé byl třináctý. Při třetí střelbě ale minul dva terče a rázem se propadl o deset míst. Na závěrečně položce pak chyboval ještě jednou.

„Oproti Östersundu už jsem aspoň byl schopný s někým ve stíhačce jezdit a za někým se vyvážet, což mi tam ještě přišlo naprosto nereálné. To je možná pozitivum. Půjdu si dál za svým. Ještě není čas panikařit a dělat změny,“ řekl Krčmář českým novinářům v Rakousku.

Nadějně začal i Moravec, který startoval z 34. místa. Po první střelbě poskočil o 13 příček, ale pak se startovním polem propadal a nakonec skončil i kvůli pěti střeleckým chybám na 43. pozici bez bodů.

Šlesingr dvakrát minul na druhé položce a klesl na 47. místo, ale poté ještě zabojoval a navzdory další chybě při poslední střelbě alespoň uzavřel bodovanou čtyřicítku.

O vítězství sváděli souboj nejlepší dva muži dosavadního průběhu sezony. Rozhodla poslední střelba, po které musel Francouz Martin Fourcade na tři trestná kola, zatímco Bö ji zvládl čistě a rychle. Pro 16. individuální prvenství v kariéře si nakonec doběhl s téměř minutovým náskokem před Slovincem Jakovem Fakem. Lídr seriálu Fourcade skončil třetí.