Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Biky by už Štybar nezvládl.' Cyklokrosový šampion pojede na silnici

Zdeněk Štybar slaví titul mistra světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Štybar slaví titul mistra světa. | foto: ČTK

PRAHA Geniální krotitel cyklokrosařského kola si v neděli došlapal již pro osmou medaili ze světového šampionátu, přičemž ta poslední, naleštěná dozlatova, mu bezpochyby ještě vylepší už tak dopředu zaručené výstavní postavení v nové stáji Quick Step.

Titul z německého Sankt Wendelu Štybarovi zároveň lehce přehodil výhybku do jiných sfér. U cyklokrosu hodlá sice ještě dva roky zůstat, nicméně v silničním pelotonu v létě začne potkávat mnohem kvalitnější soupeře než dosud.  Zvládne ale vůbec pětadvacetiletý český cyklista jízdu po dvou kolejích na elitní úrovni?

"Zdeněk snad už není ani člověk, svým pojetím i výsledky připomíná až stroj," usmívá se Štybarův osobní trenér Vojtěch Červínek, bývalý skvělý cyklokrosař, jenž společně se Štybarem krátce před nedělním galapředstavením ušil pro závod optimální taktiku, která do detailu vyšla.

První úkol – rozkoukat se
"Zdeněk sice vstupuje do nového kolotoče, ale důležité je, že má k tomu předpoklady. Natrénoval ohromné objemy, může se prezentovat výborným spurtem, a navíc i explozivní silou. Právě díky jeho tvrdému tréninku často Zdeňkovi soupeři při cyklokrosařských závodech zničujícímu tempu nestačí a zkapou."

Zdeněk Štybar starší soudí, že jeho syn se v profi pelotonu chce nejdříve především rozkoukat. "Třeba týmová spolupráce funguje na silnici úplně jinak než v terénu, Zdeněk se bude ale také učit a po dvou letech se uvidí co dál."

Podle jeho mínění totiž budoucnost cyklokrosu může ovlivnit třeba i jediný muž, Belgičan Sven Nijs, Štybarův jediný soupeř z neděle. "Často slýchávám, že až Sven skončí se závoděním, v Belgii cyklokros hodně upadne..." A jelikož je Belgie vyhlášenou Mekkou světového cyklokrosu, kdo ví, co by nakonec případný belgický kolaps skutečně přinesl v mezinárodním měřítku.

Při silničních závodech hrozí také daleko větší nebezpečí. Při divokých sjezdech totiž galusky sviští v poněkud jiném tempu než při cyklokrosu. "Jako, jestli se Zdeněk nebude bát?" pobavil se vyslovenou domněnkou otec české ikony. "Odpovím příkladem. Když byl mladší, při Závodě míru mládeže jednou na soupeře při šestikilometrovém sjezdu najel tři minuty..."

Prachmizerné nastavení...
Červínka v souvislosti se Štybarovým pozvolným přechodem na silnici jedna věc přece jen tíží. "Silniční cyklistika je prachmizerně nastavená. Ukažte mi na další vytrvalostní sport, v němž se tak enormně přetěžuje organismus. On má snad ten Landis pravdu, když volá, aby se zlegalizoval doping..."

Podle Červínka se dopující cyklista nenaučí rychleji šlapat do pedálů, ale zázračná pilulka mu dopomůže k tolik potřebné regeneraci.

"Buchty od babičky nebo od matky vám rozhodně nevyčistí tělo po obrovské zátěži," pronese. Že by se tím snad obával, aby se Štybar náhodu nechytil do dopingové pasti? "Kdepak. Když už někteří cyklisté riskují a hledají nepovolenou podporu, tak většinou mimo svůj tým. Zdeněk má v tomhle směru výhodu i v tom, že ve stáji Quick Step bude mít speciální program. Aby nemusel vozit vodu ostatním a měl možnost ladit v klidu formu."

Štybar ale ke všemu dumá o případné účasti na olympiádě v Londýně v závodě bikerů. I tahle porce se skutečně ještě dá zvládnout? "Tři věci najednou na vysoké úrovni se dělat nedají," soudí Štybarův otec. "Pakliže by chtěl do Londýna, bude muset nutně někde ubrat plyn," souhlasí Červínek.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.