Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biografie ragbyové hvězdy se bude dopisovat za pochodu. Se zlatou tečkou?

Asie

  8:00
PRAHA - Je jedním z nejoblíbenějších hráčů té nejragbyovější země světa, proto už se jeho životopis na Novém Zélandu chystá v horentním nákladu 50 tisíc výtisků. Jenže knize o slavném Danu Carterovi chybí poslední kapitola - ta o sobotním finále mistrovství světa proti Austrálii. „To napětí mě ničí,“ přiznává její nakladatel.

Dan Carter z Nového Zélandu. foto: Reuters

Bude jedním z mužů, kteří s velkou pravděpodobností rozhodnou o tom, jak skončí finále světového šampionátu v ragby. Číslo 10 v národním týmu Nového Zélandu, to je Dan Carter: hvězdná útoková spojka, nejlépe placený hráč světa, obrovský miláček fanoušků (a také fanynek, o tom žádná).

Finále proti Austrálii bude už jeho 112. mezinárodním duelem a jeden z koučů soupeře Stephen Larkham o něm prohlásil: „V panteonu ragbyových hvězd patří úplně nejvýš. V historii byl na jeho pozici lepší možná snad jen Johnny Wilkinson z Anglie, ale na jižní polokouli je pro mě Dan Carter jasným číslem jedna.“

Obrovský náklad

Není pak divu, že nakladatelství Upstart Press plánuje s knihou Dan Carter: My Story velký „útok“ na čtenáře. Plánovaný náklad jen pro první vydání je 50 tisíc výtisků! „Ze svých zkušeností mohu říci, že půjde o jeden z největších nákladů v dějinách naší země,“ uvedl Peter Ward z wellingtonské firmy Printlink.

Jenže jsou tu i potíže - pochopitelné. Carter v sobotu od 17 hodin českého času povede All Blacks ve finále a představa, že by jeho životopis vyšel bez tohoto duelu, je nesmyslná. Ať už Carterova kariéra bude slavně pozlacena, či naopak zažije nejbolestivější porážku ze všech, tohle v knize zkrátka nemůže chybět!

A tak se dějí věci. Původně měla být vytištěna v Asii kvůli levnějším nákladům, jenže do prodeje má Carterova autobiografie zamířit už 14. listopadu, proto musela tisk převzít zmíněná firma Printlink z Nového Zélandu.

Nervózní autor i nakladatel

No a tím, kdo je nejnervóznější ze všech, jsou autor a nakladatel. Titul píše Duncan Greive, mimo jiné ragbyový sloupkař listu New Zealand Herald. Byť o přesném obsahu knihy nemluví, nezastírá, pod jaký tlak se dostal kvůli finále.

„Je to docela šílené. V neděli budeme v práci úplně všichni, abychom všechno stihli včas,“ říká Greive; kvůli časovému posunu začíná finálový duel v Oceánii až v neděli nad ránem. „Z vydavatelského pohledu musím být upřímný: Doufám, že to nebude žádné drama až do poslední chvíle. Tahle představa mě ničí,“ přiznal zase mluvčí firmy Upstart Press.

Greive je na Novém Zélandu uznávaným autorem, kromě sportu píše rovněž knihy o muzice či byznysu. Dá se čekat, že Carterova autobiografie bude pořádný úspěch - už třeba proto, jakou má tenhle žánr v zemi tradici.

JE TO TAM! Radost Nového Zélandu z vítězství.
BOLÍ TO. Nehe Milner-Skudder se drží za poraněný kotník.

Ať už jde třeba o titul Final Word (Poslední slovo) od kouče Grahama Henryho, do rytířského stavu povýšeného trenéra mistrů světa z roku 2011, či třeba autobiografii Richie McCaw: The Open Side (Richie McCaw: Otevřeně) pojednávající o kapitánovi současného týmu a další ikonické postavě All Blacks.

Teď se dočká i Dan Carter. A všichni zainteresovaní věří, že když už jeho kniha finišuje pod takovým presem, bude její poslední kapitola doslova zlatá.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat