Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biografie ragbyové hvězdy se bude dopisovat za pochodu. Se zlatou tečkou?

Asie

  8:00
PRAHA - Je jedním z nejoblíbenějších hráčů té nejragbyovější země světa, proto už se jeho životopis na Novém Zélandu chystá v horentním nákladu 50 tisíc výtisků. Jenže knize o slavném Danu Carterovi chybí poslední kapitola - ta o sobotním finále mistrovství světa proti Austrálii. „To napětí mě ničí,“ přiznává její nakladatel.

Dan Carter z Nového Zélandu. foto: Reuters

Bude jedním z mužů, kteří s velkou pravděpodobností rozhodnou o tom, jak skončí finále světového šampionátu v ragby. Číslo 10 v národním týmu Nového Zélandu, to je Dan Carter: hvězdná útoková spojka, nejlépe placený hráč světa, obrovský miláček fanoušků (a také fanynek, o tom žádná).

Finále proti Austrálii bude už jeho 112. mezinárodním duelem a jeden z koučů soupeře Stephen Larkham o něm prohlásil: „V panteonu ragbyových hvězd patří úplně nejvýš. V historii byl na jeho pozici lepší možná snad jen Johnny Wilkinson z Anglie, ale na jižní polokouli je pro mě Dan Carter jasným číslem jedna.“

Obrovský náklad

Není pak divu, že nakladatelství Upstart Press plánuje s knihou Dan Carter: My Story velký „útok“ na čtenáře. Plánovaný náklad jen pro první vydání je 50 tisíc výtisků! „Ze svých zkušeností mohu říci, že půjde o jeden z největších nákladů v dějinách naší země,“ uvedl Peter Ward z wellingtonské firmy Printlink.

Jenže jsou tu i potíže - pochopitelné. Carter v sobotu od 17 hodin českého času povede All Blacks ve finále a představa, že by jeho životopis vyšel bez tohoto duelu, je nesmyslná. Ať už Carterova kariéra bude slavně pozlacena, či naopak zažije nejbolestivější porážku ze všech, tohle v knize zkrátka nemůže chybět!

A tak se dějí věci. Původně měla být vytištěna v Asii kvůli levnějším nákladům, jenže do prodeje má Carterova autobiografie zamířit už 14. listopadu, proto musela tisk převzít zmíněná firma Printlink z Nového Zélandu.

Nervózní autor i nakladatel

No a tím, kdo je nejnervóznější ze všech, jsou autor a nakladatel. Titul píše Duncan Greive, mimo jiné ragbyový sloupkař listu New Zealand Herald. Byť o přesném obsahu knihy nemluví, nezastírá, pod jaký tlak se dostal kvůli finále.

„Je to docela šílené. V neděli budeme v práci úplně všichni, abychom všechno stihli včas,“ říká Greive; kvůli časovému posunu začíná finálový duel v Oceánii až v neděli nad ránem. „Z vydavatelského pohledu musím být upřímný: Doufám, že to nebude žádné drama až do poslední chvíle. Tahle představa mě ničí,“ přiznal zase mluvčí firmy Upstart Press.

Greive je na Novém Zélandu uznávaným autorem, kromě sportu píše rovněž knihy o muzice či byznysu. Dá se čekat, že Carterova autobiografie bude pořádný úspěch - už třeba proto, jakou má tenhle žánr v zemi tradici.

JE TO TAM! Radost Nového Zélandu z vítězství.
BOLÍ TO. Nehe Milner-Skudder se drží za poraněný kotník.

Ať už jde třeba o titul Final Word (Poslední slovo) od kouče Grahama Henryho, do rytířského stavu povýšeného trenéra mistrů světa z roku 2011, či třeba autobiografii Richie McCaw: The Open Side (Richie McCaw: Otevřeně) pojednávající o kapitánovi současného týmu a další ikonické postavě All Blacks.

Teď se dočká i Dan Carter. A všichni zainteresovaní věří, že když už jeho kniha finišuje pod takovým presem, bude její poslední kapitola doslova zlatá.

Autor: