15. března 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bitvu století už začínají doprovázet ostrá slova. K boxu to ale patří

Boxeři Floyd Mayweather a Manny Pacquiao svedou bitvu století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boxeři Floyd Mayweather a Manny Pacquiao svedou bitvu století. | foto: Reuters

LAS VEGAS Byla to jediná možnost k tomu, aby si boxerské superhvězdy před zápasem roku společně vyměnily ostrá slova. Zatím na ně nedošlo, ale nejspíš dojde. K miliardovému showbyznysu v ringu to prostě patří.

Do sálu se nacpalo sedm stovek novinářů, mezi hosty z řad celebrit nechyběl Justin Bieber a oba hlavní hrdinové přicházeli po červeném koberci. Kdepak filmová premiéra, takhle se teď v Americe navnaďují na box. A vlastně to má s Hollywoodem cosi společného: boxerský souboj Manny Pacquaio vs. Floyd Mayweather se uskuteční 2. května (přesně za sedm týdnů) a v Las Vegas tenhle jednorázový sportovní spektákl má podle odhadů vyprodukovat až 10 miliard korun.

Půjde o velkou show, velké nasazení, velké peníze... A nejspíš i o velká slova. Takzvané „trash talks“ neboli silné výrazy předcházející boxerským megaakcím jsou jejich neodmyslitelnou součástí. Když Mike Tyson řval na soupeře, že sežere jeho děti, dostávalo to do varu nejen jeho, ale i celý divácko-sponzorský konglomerát, z něhož box čerpá výdělky.

Když se Pacquaio s Mayweatherem sešli na jediné oficiální tiskové konferenci před soubojem, byli k sobě uctiví: na sobě skvěle padnoucí obleky a směrem k protivníkovi respekt a „učesaná“ slova. Jako by to mělo potvrdit škarohlídské názory, že Filipínci Pacquaiovi i Američanu Mayweatherovi cosi pořád chybí do největších legend – třeba schopnost vytvářet show i za cenu provokací, narážek či urážek.

Ovšem i k tomu se schyluje. Oba rivalové začínají žhavit nejen pěsti v tréninku, ale také pečlivě volí výrazivo. Na společném setkání panoval klid, avšak pro ESPN už oba shodně vyslali první „šťouchance“ směrem k soupeři. Pacquaio: „Floyd se bojí, že padne. Upřímně, víc jsem se strachoval před svým bojem s Oscarem De La Hoyou než před tímhle duelem.“

V kariéře dosud neporažený Mayweather kontruje: „Vím o sportu jednu věc – jakmile jednou zažijete porážku, zůstane ve vaší mysli. Chci hrozně vyhrát, ale tohle je jen další ze 47 soupeřů. Beru to tak, že mě čeká někdo další a můj protivník čelí Floydu Mayweatherovi.“

Možná i tohle naštvalo kouče filipínského idolu Freddieho Roacha, protože přes oceán vzkázal: „Mayweatherovi tak moc chybí respekt... Řekl jsem Mannymu, že ho musíme porazit, že musíme vyhrát pro celý svět. Není možné, abychom v tomhle boji nezvítězili.“

Slovní šermování se může zdát jako zbytečná „omáčka“ k tak již dost výživnému hlavnímu chodu, ale skutečně přispívá k tomu, že se Amerika na boxerskou událost těší čím dál víc. Třeba slavný raper 50 Cent už ohlásil, že si na Mayweathera vsadí 1,6 milionu dolarů.

„Bude to zápas století. Nemohli jsme jej načasovat lépe,“ tvrdí Mayweather, že se pětileté čekání vyplatilo. A šéf sportovní sekce televize HBO Ken Hershman si přisadil: „Potkají se dva nejlepší bojovníci své generace. Tahle událost rozhodně přesahuje hranice boxu a možná i celého sportu.“ Zvlášť pokud bude ve zbývajících sedmi týdnech okořeněna slovně. A pak může začít boj samotný.

Miroslav Němý