Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bizarní výmluvy před dopingovou komisí: nepovolené látky z whisky či kokain v těle po styku se ženou

Sport

  5:00
Praha - Jsou situace, kdy se doping do těla dostane nedopatřením a sportovci o něm opravdu nevědí. Ve větší části případů jde ale o propracované utajování informací, které po odhalení vede k úsměvným výmluvám.

Shawnacy Barber mohl i přes nález kokainu v těle startovat na olympiádě v Riu. foto: Reuters

Kokain v těle po styku se ženou

Mistr světa ve skoku o tyči z roku 2015 Shawnacy Barber měl na kanadském šampionátu o rok později pozitivní dopingový test na kokain. Přesto mohl dál závodit a startoval i na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kde byl zklamán až desátým místem. Kanadská sportovní arbitráž přihlédla k nezvyklým okolnostem, za jakých se droga dostala do Barberova těla.

Kanadský rekordman prožil den před mistrovstvím Kanady v Edmontonu na hotelu vášnivou noc s ženou, s kterou navázal kontakt přes inzertní server Craigslist. I když ve svém příspěvku přímo požadoval zdravou profesionální společnici, která nebere drogy, spálil se.

Překvapivý vítěz mužské tyčky - Kanaďan Shawnacy Barber.

Žena během vyšetřování případu vypověděla, že užila kokain před setkáním s Barberem a pak znovu v koupelně jeho hotelového pokoje předtím, než spolu měli sex.Tyčkař o tom podle ní nevěděl. Droga se tak do jeho těla patrně dostala nevědomky při líbání.

Etická sportovní komise pro Barbera požadovala dvouletý distanc, národní arbitráž ho však dva dny před kvalifikací tyčkařů v Riu očistila. Senzační mistr světa z Pekingu přišel jen o zlato z kanadského šampionátu, na kterém měl kokain v organismu.

Podle jeho právního zástupce experti konstatovali, že tak malé množství drogy při úmyslné konzumaci ani nelze požít. „Máte neúmyslné požití kokainu, který je předán sportovci při líbání, což je přesně to, co se stalo,“ řekl advokát Paul Greene.

Contador a nakažené maso

Alberto Contador kvůli svému pozitivnímu testu na clenbuterol přišel o titul z Tour 2010. Cyklistův pozitivní test se datuje do 21. července 2010, na veřejnost se ovšem jeho prohřešek dostal až o dva měsíce později. V únoru 2011 Španělská cyklistická federace oficiálně Contadora očistila a akceptovala argumenty, že clenbuterol se do jeho těla dostal po konzumaci kontaminovaného masa od španělského chovatele.

Tehdy se začalo pochybovat i o nezávislosti trojčlenného tribunálu, v jehož čele stál izraelský soudce Efraim Barak. Právě v Izraeli se uskutečnil jeden z přípravných kempů Contadorova týmu Saxo Bank a jeho členy dokonce přijala izraelská vláda.

Alberto Contador (vpředu) při úniku s Mikelem Landou.

Tribunál svůj verdikt odůvodnil tak, že nevěří Contadorovým argumentům o kontaminovaném mase. „Takové případy nejsou ve Španělsku známy,“ stálo v prohlášení. Zároveň ale CAS odmítl, že by mohlo dojít ke krevní transfúzi. Ani pro ni není dostatek důkazů a jde jen o rovinu teorie.

Nakonec se Španěl dohodl s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) na finančním vyrovnání. UCI původně po španělském cyklistovi požadovala 2,4 milionu eur (zhruba 60 milionů korun). CAS uvedla, že arbitrážní řízení ukončila, neboť „byla informována o přátelském vyrovnání mezi A. Contadorem a UCI“. Do pelotonu se vrátil v srpnu roku 2012 a triumfoval na Vueltě.

Čokoládová tyčinka s THC

Tyčkař Cole Walsh uvedl, že užil zakázanou marihuanu v čokoládové tyčince. Sladkou pochoutku s příměsí THC snědl, aby se mu v letadle lépe spalo. Nečekal, že tam bude marihuany tolik, že neprojde dopingovou kontrolou.

Čtyřiadvacetiletý Američan si kvůli tomu odpykal tříměsíční trest, o kterém v pondělí informovala Americká antidopingová agentura (USADA). Desátému muži loňského mistrovství světa za pozitivní nález po lednovém halovém mítinku v Chotěbuzi udělila šestiměsíční distanc.

Cole Walsh.

Díky absolvování výchovného programu o užívání marihuany dosáhl tyčkař s osobním rekordem 583 cm snížení trestu o polovinu, takže ho má za sebou.

Na sociálních sítích pak Walsh přišel s vysvětlením, co za jeho přečinem stálo. „Hodně jsem díky tomu vyspěl a budu se více než jindy soustředit na to, abych byl co nejlepším tyčkařem, až se vrátím k soutěžím,“ doplnil.

Erraniová a prokleté tortellini

Italská tenistka Sara Erraniová dostala před třemi lety dvouměsíční zákaz startu od Mezinárodní tenisové federace (ITF). Letrozol byl nalezen u finalistky French Open z roku 2012 ve vzorku moči při únorové mimosoutěžní kontrole.

„Nikdy v životě jsem nevzala žádnou zakázanou látku,“ reagovala Erraniová na svém Twitteru. Uvádí, že letrozol používá její matka k léčbě rakoviny prsu. Své pilulky uchovávala v tubě na kraji kuchyňské desky. Látka se nedopatřením do těla Erraniové dostala poté, co údajně spadla do tortellini jedna tableta a rozpustila se.

Italské tenistky Sara Erraniová (vpravo) a Roberta Vinciová s trofejí pro vítěze Australian Open

Tato látka je též spojena s podporou svalové tkáně u žen v kulturistice, kdy působí jako hormonální a metabolický stimulant. Erraniová byla z užívání letrozolu obviněna už koncem dubna, ale italská tenisová federace jí dovolila hrát. „Cítím se frustrovaně, zároveň mám ale čisté svědomí, protože vím, že jsem neudělala nic špatného,“ dodala.

Opilý Landis

V jedné etapě kolaboval, v další povstal a Tour vyhrál. Dopingová kontrola však odhalila Floydu Landisovi ve vzorcích z jedné z etap nadměrné množství testosteronu a tehdy jednatřicetiletý závodník byl diskvalifikován.

Americký cyklista byl v roce 2006 obviněn z dopingu, za soudy utratil přes dva miliony dolarů. „Právníkům nechám třeba všechno, co jsem kdy vydělal, abych očistil svoje jméno,“ tvrdil. Vymlouval se na vypitou whisky, ovšem to neobměkčilo Sportovní arbitráž v Lausanne, která Landisovi titul v roce 2007 nakonec odebrala, navíc mu uložila dvouletý zákaz startů.

Doping údajně systematicky užíval od roku 2002. Následoval soud v pařížském předměstí Nanterre, který ho odsoudil na 12 měsíců vězení s podmínkou za účast na nabourání do počítačů francouzské antidopingové laboratoře.

Floyd Landis.

Podle státního zástupce, který pro Landise požadoval trest o půl roku vyšší, cyklista zorganizoval spolu s trenérem Arniem Bakerem nabourání do systému laboratoře v Chatenay-Malabry. Právě tam odhalili během Tour de France v roce 2006, že Landis užil zakázaný testosteron, a jezdec tehdejší stáje Phonak přišel o celkové prvenství.

Landis chtěl informace získané z laboratoře využít u soudu, kde se po skandálu pokoušel očistit svoje jméno. Americký cyklista se nakonec veřejně k dopingu přiznal a zároveň obvinil ze systematického užívání zakázaných látek i svého krajana a sedminásobného vítěze Tour Lance Armstronga.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!